Tipsbladet i Parken
Da FC København og AGF for godt og vel en måned siden spillede 0-0 i Århus, kunne AGF lige så godt have løbet med sejren, hvis ikke det havde været for Kamil Grabaras vidunderlige redning på Patrick Mortensens forsøg tæt under mål.
Efter kampen var FCK-keeperen i drillehjørnet, da han til TV3+ udtalte, at Patrick Mortensen kun kan score på straffespark på ham.
Spol tiden en måned frem, og den påstand er forældret. Patrick Mortensen bragte nemlig AGF tilbage i opgøret mod FC København søndag aften, da han headede bolden ind bag en chanceløs Grabara i første halvleg.
Selv om AGF endte med at tabe 4-3 til københavnerne, så er Patrick Mortensen glad for at score mod sin tidligere holdkammerat, som han nu har håneretten over. Det siger han til Tipsbladet og de andre skrivende medier efter kampen.
– Det er en lille sejr for mig, og det fik han også hurtigt at vide, lige efter jeg havde scoret.Jeg sagde bare; ‘big man – now I did it’, eller noget i den stil. Så smilte han bare. Klasse fyr, og han gav også et kram efter kampen.
Efter opgøret for en måned siden smed Kamil Grabara et opslag op på sin Instagram-profil, der viste redningen. Patrick Mortensen ville kunne gøre noget lignende, hvis ikke det var fordi, at AGF endte som taberne i en helt igennem interessant fodboldkamp.
– Vi har lavet lidt fis med hinanden over de sociale medier. Han fik jo postet hurtigt det billede, hvor han tog en kæmpe chance i Århus. Jeg fik svaret på den, men han turde åbenbart ikke at tagge mig i den. Det sagde jeg, at det skulle han bare gøre næste gang, siger Mortensen og fortsætter:
– Jeg havde egentlig tænkt, at hvis vi vandt, så havde jeg fundet det klip, hvor han udtaler sig om, at jeg ikke kan score i åbent spil. Men jeg synes, det falder lidt til jorden at poste det – desværre, siger Patrick Mortensen.
Inden da havde pressen talt med Kamil Grabara, og FCK-stjernen anerkender kvaliteterne hos sin tidligere holdkammerat.
– Det ser ud til, at han tog det alvorligt. Godt lavet. Godt headet. Det tager jeg ikke så tungt. Det er ikke det første eller det sidste mål, jeg indkasserer i mit liv, fortæller Kamil Grabara.
Komplet uacceptabelt
Patrick Mortensens hovedstødsmål indledte et voldsomt AGF-comeback, som formåede at vende 2-0 til 2-3. FCK gravede herefter dybt og vandt kampen til stor forløsning hos spillere, trænere og de mange fremmødte tilskuere, som sørgede for en intens lydkulisse.
Kamil Grabara stod imidlertid tilbage med en meget mærkelig følelse.
– I sidste ende vandt vi kampen, men vi kan ikke lade kampene udvikle sig på den måde, siger han og fortsætter:
– Det er uacceptabelt rent defensivt, når man er foran 2-0 på hjemmebane. Vi kan ikke bebrejde offensiven. Det er den defensive blok – mig og gutterne foran mig. Det er komplet uacceptabelt at lade sådan en situation ske, så masser af kredit til de offensive spillere, at vi vender det.
Som iagttager af kampen var det interessant at følge udviklingen i anden halvleg. AGF havde momentum efter scoringen til 2-3, men FCK vandt alligevel takket være en sen slutspurt. I kampens slutfase kunne Kamil Grabara se AGF skifte ud på holdet, og det kunne han godt lide at se.
– Jeg havde det godt med de udskiftninger, de foretog sig. Jeg kunne se, at nu vil de forsvare. De gjorde det godt til det tredje mål, siger Grabara, inden han hylder Mohamed Daramy, som blev indskiftet i anden halvleg, men som hverken bidrog med mål eller assists.
– ‘Mo’ (Mohamed Daramy, red.) kom på banen. Jeg synes, at han ændrede momentum i kampen, selv om han ikke var involveret så meget i målene. Det er bare hans tilstedeværelse i venstresiden. Måden han åbner rummene på. Bare se på det tredje mål. Hvis ‘Mo’ ikke var der, tror jeg ikke, at vi havde scoret de mål, siger Grabara.
Med sejren har FC København nu fire point ned til FC Nordsjælland, som kan reducere afstanden til et enkelt point, hvis man mandag aften vinder over Randers.
LIVE
LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
‘Det er dramatisk!’
Benhård Brian Riemer-melding
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
Så blev det officielt
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
CUSTOM
Brighton – Liverpool
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
Messi rammer gyldent tal
OPTAKT
