Det var højdramatisk, da FC København og AGF søndag aften i Parken spillede 1-1 i et opgør, der havde en 16-årig debutant, to scoringer og masser af dramatik i løbet af opgøet. Ikke mindst da AGF fik et straffespark i dommerens tillægstid, som stjernen Patrick Mortensen sikkert bankede i kassen.
Allerede i første halvleg var der godt gang i den, da Jonas Wind forsøgte sig med et saksespark. Men i stedet for at ramme bolden, sparkede han Nicolai Poulsen. Og der blev korrekt fløjtet for frispark og også uddelt en advarsel. Men FCK’erne var utilfredse med, at Nicolai Poulsen, der er en hård hund på banen, tog sig til hovedet i forbindelse med situationen, selv om han tydeligvis ikke var blevet ramt i ansigtet, men på kroppen.
Efter opgøret kaldte Jonas Wind det for “lidt patetisk”, at Nicolai Poulsen tog sig til hovedet i forbindelse med situationen, hvor Jonas Wind og Jens Stage begge fik gult kort.
– Jeg tror, de fleste kunne se både i den situation og en tidligere med Jens Stage, hvor vi begge får gult, at han ikke bliver ramt i hovedet. Det er lidt patetisk, synes jeg, at smide sig rundt og tage sig til hovedet. Det må i hvert fald gøre ondt at heade til bolden, hvis det er det, han ligger ned for. For som man kunne se på billederne, rammer jeg ham i hvert fald ikke i hovedet.
– Så det er ærgerligt at se på, men det skulle der gerne være en dommer, der også gerne kunne se, men det udmønter sig i gult kort til både Jens og jeg. Det er lidt uforstående, sagde Jonas Wind til Canal 9, der efterfølgende ikke ønskede at tale mere om Nicolai Poulsen.
Men siden fulgte angriberen alligevel op med en story på Instagram, hvor han til et billede af situationen har brugt en grædeemoji, og man kan godt tænke sig til, at det er møntet på Nicolai Poulsen.

Selv om Nicolai Poulsen ikke stillede op til interviews søndag og forklarede sit syn på sagen omkring situationen, gik han til tasterne og lagde selv en story op som en slags svar til Jonas Wind.
I den viser han et billede af en artikel og skriver til den “Var det piv, piv, piv, du skrev, Jonas?” efterfulgt af nogle grineemojis.

FC København ligger med det uafgjorte resultat stadig på andenpladsen i Superligaen – fire point efter FC Midtjylland på førstepladsen, mens AGF er nummer syv – fire point efter Silkeborg IF på sjettepladsen.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
MEDIE
