Sverige dropper Qatar-tur efter pres fra klubber

Kritik fra de svenske klubber og fodboldledere har fået Sverige til at droppe træningslejr i Qatar.



Det svenske fodboldlandshold dropper januars træningstur til Qatar efter kritik fra landets klubber.

Det meddeler Det Svenske Fodboldforbund (SvFF) på sin hjemmeside.

– Hele konceptet med januar-turen er baseret på, at de svenske klubber er villige til at frigive deres spillere til os, da det ikke sker på internationale såkaldte Fifa-datoer, siger generalsekretær Håkan Sjöstrand til forbundets hjemmeside.

– Efter en god samtale i aftes (tirsdag) står det klart, at der er en samlet opfattelse blandt klubberne om, at de ikke ønsker, at lejren skal finde sted i Qatar. SvFF har lyttet til dette og vil derfor ikke arrangere lejren der.

I stedet vil forbundet nu gå i gang med at finde en anden lokation til træningslejren.

Så sent som i weekenden meddelte forbundet ellers, at landsholdet til januar ville rejse til Doha på træningslejr.

Det frembragte kritiske røster, eftersom Sverige har været en del af den fælles nordiske alliance, som har opponeret mod Qatars syn på menneskerettigheder og ringe forhold for migrantarbejdere.

Blandt andet sagde Dansk Boldspil-Unions (DBU) direktør Jakob Jensen om Sveriges planlagte tur til Qatar:

– Svenskerne må selv forklare, hvorfor de har valgt at gøre, som de har.

– Jeg kan stå på mål for, hvad DBU gør, og hvad vi vil. Og DBU kommer ikke til at tage på nogen træningslejr med noget hold i Qatar til januar, sagde Jakob Jensen.

Den holdning delte de svenske klubber og flere fodboldledere, hvorfor fodboldforbundet nu har skrinlagt planerne om en træningstur til Qatar.

Sverige landstræner, Janne Andersson, argumenterede ellers for Qatar-turen med, at man under opholdet ville give Qatar klar besked om, hvad man mener om forholdene for migrantarbejdere.

– Hvis ikke slutrunden var placeret der, var vi aldrig taget derned. Der er ingen tvivl om, at vi synes, det er forkasteligt, hvordan de behandler arbejderne, sagde han ifølge NTB.

Sverige møder onsdag aften Grækenland på udebane i VM-kvalifikationen. Svenskerne har maksimumpoint efter tre spillede kampe.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

De overvejer Christian Eriksen

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Raser: Det er latterligt!

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

LIVE: Slutfløjt i Parken

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Rival sender stor ros til Bo Svensson