Takker Kent Nielsen: Han har været hård ved mig

Sebastian Jørgensen er rykket fra Silkeborg IF til svenske Malmö FF, og han takker sin tidligere træner for, at det er lykkedes at komme til en noget større klub.



Han fik et stort gennembrud i Superligaen i 2021/2022-sæsonen, og selv om han i sidste sæson ikke var lige så toneangivende, førte præstationerne denne sommer til, at den tidligere U21-landsholdsspiller Sebastian Jørgensen fik et stort millionskifte igennem.

Jørgensen er rykket fra Silkeborg IF til Malmö FF for en pris på op mod 10 millioner kroner. Det lyder ikke af meget, men er en pris, der skal ses i lyset af, at han blot havde et år igen af sin aftale med midtjyderne og kom fra et sløjt forår.

TIl Fotboll Skåne fortæller Sebastian Jørgensen om sit skifte og takker især sin tidligere træner i Silkeborg, Kent Nielsen.

– Man ved selvfølgelig ikke, hvordan det havde været med en anden træner, men uden ham tror jeg ikke, Silkeborg havde været, hvor de er i dag. Vi har nu været i Superligaen i tre år (i træk, red.), og det er ikke normalt for den klub. Vi fik endda en bronzemedalje (i 2022).

– Han har virkelig taget Silkeborg til et nyt niveau.

– Kent har givet mig meget. Han har presset mig rigtig hårdt. Jeg tror, han ved, at jeg er en god spiller, og derfor har han også været hård ved mig. Det har givet mig meget. Jeg ved ikke, hvor jeg ville have været, hvis de havde haft en anden træner, men jeg vil gerne takke Kent for alt, han har givet mig. Jeg tror aldrig, jeg får sådan en træner igen, siger Sebastian Jørgensen til Fotboll Skåne.

Har man set Silkeborg IF spille de sidste par år, har man formentlig også hørt Kent Nielsen brøle de tre famøse ord: “Kom nu, Sebastian”. Kantspilleren blev ofte råbt an af sin cheftræner i Silkeborg, og noget af det skyldes formentlig, at hans talent er stort, men at han ikke altid har fået nok ud af tingene. Samtidig har han sin helt store svaghed i defensiven.

– Sådan er han. Han er ærlig, og når han ikke synes, man gør det godt nok, siger han det. Han er no bullshit. Men han samler også holdet og går forrest, siger Sebastian Jørgensen.

Offensivspilleren har indtil videre spillet tre gange for Malmö FF. Det er hverken blevet til mål eller assister for den svenske klub.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Usikker på Chido Obi-transfer

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Spændende melding

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Zorniger fremhæver transfervindue

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

De vil have Gaaei – her er prisen

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Holland – Marokko

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Tyskland – Paraguay

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp