Techgigant blander sig i kampen om dansk fodbold

DAZN, som Ekstra Bladet i dag afslører som interesseret i Superliga-rettigheder, er ikke det eneste udenlandske selskab, der blander sig i forhandlinger på det danske og nordiske tv-marked.



Der forhandles i disse uger om aftaler til milliarder, når Superligaens klubber og Divisionsforeningen ser potentielle rettighedskøbere an og omvendt.

Superligaen udbyder aftaler om medierettighederne for enten fire eller seks år med effekt fra sommeren 2024, hvor den nuværende medieaftale udløber.

Med forhåbninger blandt klubberne om en mærkbar stigning og nogen spænding om, hvorvidt selskaber også vil byde sig til midt i en tid med stigende renter og usikkerhed omkring verdensøkonomien, har det ikke været positivt for Superliga-klubberne, at der samtidig er medierettigheder til Champions League, der skal falde på plads.

De rettigheder løber i Danmark og Skandinavien også indtil sommeren 2024, hvorefter der som bekendt begynder en ny turneringsform i både Champions League, Europa League og den ny lillebror Conference League, hvor gruppespillet erstattes af et ligaspil inspireret af den såkaldte schweiziske model.

At forhandle samtidig med, at UEFA og de europæiske storklubber arbejder på at afsætte et spritnyt Champions League-format, har ikke vakt glæde i Divisionsforeningen eller blandt klubberne, og der ser da også ud til at være selskaber, der ser intenst på Champions League-rettigheder, måske på bekostning af Superligaen.

Således kan Tipsbladet fortælle, at streaming- og techgiganten Amazon også skal være interesseret i sportsrettigheder her til lands, men i dette tilfælde Champions League-rettigheder, der altså på papiret står til at udløbe til sommer næste år.

Amazon lyder måske umiddelbart som en helt perifer og uforståelig aktør på et dansk og nordisk mediemarked, men Amazon har faktisk allerede indgået aftaler om lige præcis Champions League-fodbold i Storbritannien.

189593

Amazon Prime viser også Premier League-fodbold i Storbritannien.

Her kommer man til at sende kampe fra efteråret 2024 og dele rettighederne med BT Sport, der har vist Champions League i Storbritannien siden 2015.

Streamingtjenesten Amazon Prime, der også er tilgængelig i Danmark, kommer til at vise kampe om tirsdagen fra gruppespillet af, og man regner i Storbritannien med, at omtrent 20 kampe per sæson dermed bliver vist af Amazon.

Det virker usandsynligt, at såvel Viaplay som UEFA og de europæiske topklubbers selskab, der ejer de kommercielle rettigheder til Champions League sammen med UEFA, vil have strategisk interesse i at sige farvel til tre årtiers samarbejde om at vise Champions League-fodbold i Skandinavien.

Som Tipsbladet tidligere har berettet, har Divisionsforeningen og Superliga-klubberne den mulighed i baghånden, at de kan sætte de aktuelle forhandlinger om en Superliga-medieaftale på pause og genoptage arbejdet på en ny aftale hen mod slutningen af året eller nytår, såfremt klubberne og deres organisation ikke er tilfredse med vilkår og økonomisk i de tilbud, de får.





Kontant Zorniger: ‘Det var ikke godt nok’




EKSKLUSIVT

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

Kontant Zorniger: ‘Det var ikke godt nok’

Schmeichel forstår intet: Skulle aldrig være sket

Menno van Dam arkitekten bag Brøndby-transfer

Hylder tidligere SL-stjerne: Han er Georg Gearløs

Dansk klub jubler – stjernekomiker bliver medejer

Skal stjerne genforenes med Ronaldo igen?

Cooper sår tvivl om Brøndby-stjerne



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Bendtner scorer nyt job

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Tjekkisk fodboldinstans undersøger Brian Priske

River kontrakten over – stor stjerne arresteret



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Stor Zorniger-beslutning: Handler om præstationer

OB bremser kedelig stime med sejr i dramatisk kamp

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Vejle Boldklub – Sønderjyske

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Flot salg: Superliga-klub sælger angriber

Helt sikker: ‘Højlund-millioner er garanteret’

Kæmpe drama i Parken: ‘Jeg var meget skuffet’

Uventet salg af profil: ‘Et anseeligt beløb’

Surt show! Men med ham er FCK i en anden verden

Afsløring: William Clem afviste flere store tilbud

FC Midtjylland – Viborg FF

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Alan Shearer: ‘Ekstremt vigtigt’

Andreas Christensen afviste Danmark

Superliga-angriber solgt til mesterklub

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Tv-ekspert: Han kan blive fyret i weekenden

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Storklub vil hente Thomas Kristensen

Stor ændring på landsholdet

VM-håb viser storform: Kan han slå Pogacar?

Haaland sænkede Højlund og co. efter rødt kort

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Utilfredshed i Parken: ‘Det må aldrig ske!’

Engelsk legende til Wrexham?

Fejret med durum og æresflise

Sker for første gang

Gjorde det onde ved FCK – hyldes af Laudrup

Dansker i stort kinesisk eventyr

Afviser – sker ikke i Danmark: ‘Glem det!’

Nedtur – forpurret af regn

Guardiola: ‘Haaland i kategori med de to monstre’

Tidligere Barca-præsidenter afviser bestikkelse

Mange hjørnespark til Les Gones

Hjulmand: FCK skubber barren for dansk klubfodbold

Storroser FCK: ‘Vi skal være glade for ét point’

– En drøm, der gik i opfyldelse