Thorup forklarer fravalg: Investering i fremtiden

Mamoudou Karamoko har ikke fået den ønskede start på sit eventyr i FC København.



29 minutters Superliga-fodbold.

Det er så meget spilletid, som Mamoudou Karamoko har fået, siden han i vinterens transfervindue skiftede LASK ud med FC København. 

Og det er til trods for, at den 22-årige franskmand kostede hovedstadsklubben i omegnen af 11 millioner kroner. 

Men det handler ikke om prisen. I hvert fald ikke for Jess Thorup. Det forklarer FC København-træneren. 

– For mig handler det ikke om prisen, for mig handler det om at bygge noget op på kort- og lang sigt, siger han og fortsætter: 

– Jeg har også været ude og sige, at hvis der er én, som jeg føler ikke har fået chancen, er det Karamoko. Sådan er det at have tre topangribere. Så må har man som træner det lod, at man skal vælge fra kamp til kamp. 

Indtil videre har Jess Thorup valgt at skifte mellem Khouma Babacar og Nicolai Jørgensen, mens Pep Biel ligeledes er blevet brugt som forreste mand i nogle kampe. 

Men vi skal nok få Mamoudou Karamoko at se. Det slår chefen på sidelinjen i Parken fast. 

– Jeg har talt med Karamoko om det her, og at det er en investering i fremtiden. Jeg er med på, at alle gerne vil spille fra dag et, men historisk set skal der gå lidt længere tid. Jeg er sikker på, at hans tid nok skal komme. 

I FC Københavns seneste Superliga-opgave havde Jess Thorup valgt Nicolai Jørgensen fra start i guldbraget mod FC Midtjylland i Herning, som endte 0-0. 

Men det mest overraskende ved løvernes trup i weekenden var, at Roony Bardghji ikke var en del af den. Og det fravalg forklarede Jess Thorup også torsdag eftermiddag. 

– Han har taget det super fint. Jeg talte med ham på hotellet et par timer før kampen, hvor jeg forklarede ham, hvordan det var. 

– Jeg synes, han har haft en lille downperiode, og der skal jeg være ansvarlig og beskytte en 16-årig knægt. Der var nogle forskellige ting i forhold til FCM-kampen, som gjorde, at jeg så en kamp uden Roony.. 

Søndag eftermiddag møder FC København ærkerivalerne fra Brøndby på Vestegnen klokken 16.00. Her bliver det spændende, om der bliver spilletid til Mamoudou Karamoko og Roony Bardghji.    





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Transferfri stjerne i København

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Stor hyldest af Mike Tullberg

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe