Thorup fyret: Nu reagerer Peter Christiansen

FC København og sportsdirektør Peter Christiansen takker Jess Thorup for hans indsats i klubben efter fyringen.



FC København har tirsdag henover middag valgt at stoppe samarbejdet med Jess Thorup.

Sportsdirektør i klubben Peter Christiansen takker Jess Thorup for sine knap to år i klubben, hvor han sikrede dem et mesterskab og et Champions League-gruppespil.

– Vi skylder Jess en stor tak og respekt for hans arbejde i F.C. København, siger Peter Christiansen til klubbens hjemmeside.

– Han kom til på et af de vanskeligste tidspunkter i klubbens historie og lykkedes med at vinde et dansk mesterskab og bidrage til, at vi igen er i UEFA Champions League efter seks år.

FC København har lagt for land med fire sejre og seks nederlag i Superligaen, og det har ikke været tilfredsstillende nok ifølge Peter Christiansen.

– Ikke desto mindre har både resultaterne og præstationerne i 3F Superliga denne sæson været alt for svingende. Derfor mener vi, at det er tid til at bringe en anden i spil som cheftræner for F.C. København. Selvfølgelig med det formål, at vi resultatmæssigt og præstationsmæssigt løfter os markant i 3F Superliga og samtidig udvikler vores spillestil i den rigtige retning.

– Det er altid trist at stoppe et samarbejde, og vi har alle et ansvar, når vi ender her. Derfor forventer vi også, at alle på og omkring holdet bidrager med alt de har, så vi kommer på rette spor i en fart. Vi ønsker Jess alt det bedste fremover og takker for hans indsats for klubben, siger Peter Christiansen.

Efter fyringen af Jess Thorup har FC København valgt at ansætte Jacob Neestrup som deres cheftræner frem til 2026. Neestrup var assistenttræner under Thorup.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Zorniger fremhæver transfervindue

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Spændende melding

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Tyskland – Paraguay

Brasilien – Japan

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De vil have Gaaei – her er prisen

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Transferbombe på vej

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!