FC København er på det seneste blevet kritiseret en del for klubbens måde at kommunikere på. Eller i nogle tilfælde mangel på samme.
Det er især sagen om Per Wind, hvor tipsbladet.dk kunne fortælle om hans fyring i FC København, før klubben selv meldte det ud, der har ført megen kritik med sig – FCK er inde i en meget falmende fase, har kommunikationsekspert Henrik Byager blandt andet udtalt til Ekstra Bladet.
Også Jess Thorup har været under beskydning for sin måde at kommunikere på – som da han pludselig bragte Brøndbys dårlige sæsonstart på banen i en studiesnak efter nederlaget i Parken mod FC Midtjylland.
I kølvandet på samme kamp udtalte FCK-træneren desuden, at et udsolgt Parken var med til at gøre spillerne febrilske. FCK-fansene havde naturligvis svært ved at se, at det skulle være en ulempe, at de var mødt talstærkt op.
Kritikken er blevet noteret af Jess Thorup.
– Som udgangspunkt vil jeg sige, at min tilgang til tingene er, at jeg er den person, jeg er. Jeg er åben og ærlig i forhold til alt, hvad jeg siger, og hvad jeg foretager mig. Men jeg er da blevet mere og mere bevidst om, at når jeg udtrykker noget, kan hvert eneste af mine ord blive vendt og drejet, som de vil, siger FCK-træneren til tipsbladet.dk og fortsætter:
– Jeg ville være rigtig ked af, at jeg skulle begynde at sige ingen kommentarer eller begynde at komme med politiske svar, fordi jeg ved, at der sidder nogen bag en computer, på Twitter eller hvad fanden det hedder, og bare venter på at dreje mine ord.
– Jeg ville være utrolig ked af, hvis jeg ikke længere kan informere om det arbejde, jeg udfører, og være med til at nuancere tingene, men det er den fornemmelse, jeg mere og mere er begyndt at få. ”Kan jeg rent faktisk tillade mig at sige det her, for det kan blive vendt i alle mulige retninger?”.
Jess Thorup har været træner på topplan i mange år, så erfaring mangler han ikke, men med jobbet i FC København følger en opmærksomhed, som kun Brøndby kan måle sig med i Danmark. I FC Midtjylland var der ikke nær så mange kameralinser og diktafoner.
– Jeg er afgjort blevet mere bevidst om, at jeg skal være meget opmærksom på min kommunikation. Den er utrolig vigtig, og jeg skal lære at udtrykke mig på bedst mulige måde, siger Jess Thorup.
– Det er en af de mange svære ting, der følger med at være FCK-træner. Det er ikke kun på banen, man kan have sit fokus, det er også på eksempelvis det kommunikative. Og som træner vil man jo bare gerne stå på træningsbanen og hjælpe holdet.
Er der noget, du har sagt, som du nu fortryder? Og i så fald hvad?
– Der er helt sikkert noget, jeg ærgrer mig over. Det skal jeg være den første til at sige. Hvis man ikke kan stå ved sine fejl, er man ikke sine opgaver voksen. Jeg laver helt sikkert fejl, og så handler det om at erkende dem og tage ved lære, lyder det fra Jess Thorup, der ikke kommer med konkrete eksempler.
Næste opgave for FC København er på søndag mod SønderjyskE.
TOPNYHED
Mange islændinge kan slet ikke forstå det
Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank
Delte meldinger om Christian Nørgaard
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
LIGE NU
FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig
TOPNYHED
Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’
Det siger Kasper Schmeichel om FCM-brag
TIPSBLADET I EUROPA
‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag
NYHEDER
Går i kødet på Rasmus Højlund
NYHEDER
FC København-stjerne frifundet
HELT VILDT
Så mange mål har Kotarski kostet FCK
INTERVIEW
Thomas Frank: ‘Forhåbentlig kommer Neestrup ind’
NYHEDER
Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!
NYHEDER
Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor
TOPNYHED
Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby
NYHEDER
Rigtig træls melding om Óskarsson
Droppet af Riemer: Skal finde sig selv
NYHEDER
Ekspert peger på stort Brøndby-problem
EKSKLUSIVT
Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser
HELT VILDT
Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar
NYHEDER
– Har du snakket med din mor?
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’
TIPSBLADET I EUROPA
Stjerner i chok: ‘Undskyld!’
TOPNYHED
Raser over Jens Jønsson-behandling: SÅ respektløst
TOPNYHED
Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino
TIPSBLADET I EUROPA
Megastjerne så intet fra FC København
TOPNYHED
Stor CL-nedtur: Det er så godt som forbi for FCK
TOPNYHED
Overraskelser: Her er Danmarks landsholdstrup
Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt
TIPSBLADET I EUROPA
Karakterer: Neestrup skal koge over af raseri!
TIPSBLADET I EUROPA
FCK’s supermand: ‘En af de største forandringer’
TOPNYHED
Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’
HELT VILDT
Klubejer udskammer tidligere Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen
NYHEDER
Hård stikpille til Vingegaard
HELT VILDT
Scorer hvert 49. minut
TIPSBLADET I EUROPA
Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!
HELT VILDT
AaB vil have 75 millioner kroner
TOPNYHED
Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring
NYHEDER
Pinligt, Chelsea! Skuffer fælt i Champions League
NYHEDER
Frygteligt for PSG – flere stjerner meldes skadet
Lucas Andersen afslører: Har afvist flere tilbud
NYHEDER
15-årig overgik Moukoko: ‘En stor spiller’
NYHEDER
Premier League-klub efterforskes for pistol-tifo
NYHEDER
Dårligt nyt for Sverige – stjerne ude
MEDIE
Tottenham-stjerne truet med pistol
Højbjerg med kæmpe ros
INTERVIEW
Thomas Frank brugte FCK-episode til at joke med
TOPNYHED
Benhård kritik af FC København
