Den tidligere AaB-sportsdirektør Allan Gaarde har både som spiller og som leder set, hvordan udenlandske spillere er kommet til at spille en stadigt større rolle i Superligaen.
For Gaarde at se er mulighederne for at hente udenlandske spillere blevet uendelig meget større gennem de seneste 25 år, og der er en lang række faktorer, der har skubbet på i udviklingen.
”Som spiller oplevede jeg, hvad det betød, da AaB i slutningen af halvfemserne gik på børsen og fik midler til at hente udenlandske spillere. Både i AaB og andre steder i Superligaen begyndte det især med skandinaviske spillere, hvor AaB og andre klubber fik råd til at hente norske og svenske landsholdsspillere,” siger Allan Gaarde om en tid, hvor spillere som Ståle Solbakken, Frank Strandli og Magnus Svensson kom til Superligaen.
”Grundlæggende er fodboldbranchen et spejl af vores samfund, der er blevet langt mere globalt. Der er fodbold et virkelig godt eksempel på udviklingen,” siger Allan Gaarde.
Den teknologiske udvikling er en af de faktorer, Allan Gaarde bider mærke i. For når teknologien gør det lettere og mindre tidskrævende at tjekke spillere, har det også en indvirkning på, om en dansk klub vil tage chancen ved at hente udlændinge eller ej.
”Første gang, man får adgang til de værktøjer, bliver man blæst bagover. Man kan principielt sidde derhjemme og se en ungdomskamp i Afrika, en kamp i Kasakhstan og en i Chile, og man kan ofte se dem live eller senest dagen efter. Og det kan man uanset, om man sidder på kontoret eller er på ferie. Det kan godt få markedet til at virke mere uoverskueligt, fordi det øget udbuddet så markant. Man skal ikke undervurdere, at relationerne stadig betyder meget, og at det er vigtigt at have nogle folk, man stoler på. Men de her værktøjer gør det så meget nemmere at følge op på muligheder, man bliver præsenteret for,” siger Allan Gaarde.
Kan tage chancer
Hvad der er den rette balance mellem udenlandske spillere og spillere, man selv har uddannet, er forskelligt fra klub til klub og liga til liga.
Men balancen er strategisk vigtig, mener Allan Gaarde.
”Det er helt klart et spørgsmål, man skal stille sig i DBU, i Divisionsforeningen og i klubberne. Man er nået langt med talentudviklingen og har satset stort på den gennem en række år, og efterhånden skal der virkelig meget til, før en udenlandsk spiller kan komme ind og gøre en markant forskel,” siger Allan Gaarde.
”Der kan godt komme et element af lotteri over det. Gevinsten i at ramme plet kan være så meget større, end hvis man henter en mere erfaren, skandinavisk spiller. Minteh i OB er et godt eksempel på det, Elias Achouri i Viborg er det også, jeg kan selvfølgelig nævne, da vi fandt Christian Bassogog og solgt ham enormt dyrt, og FC Nordsjælland gør det hele tiden,” siger Allan Gaarde.
”Jeg kan godt forstå, at man i omverdenen spørger, hvordan en sportsdirektør dog tør tage chancen, når vi ser udenlandske spillere falde igennem, men når risikoen er lille, og hvis man ellers har pladsen i truppen, så kan det give mening at tage den chance, sådan som transfermarkedet er skruet sammen,” siger Allan Gaarde.
Storklubbernes fejlskud
I de seneste par år har FC København og FC Midtjylland skruet markant op for deres budgetter, og begge steder har adskillige spillere, også de helt dyre af slagsen, slået fejl, som vi har set med adskillige offensive spillere i FC København og i FC Midtjylland, personificeret ved den i sidste sæson udlejede Marrony.
Det kan se dumt ud at hente så dyre udlændinge, der fejler, men efter Allan Gaardes mening er det forkert at tro, at sportsdirektører som Svend Graversen og Peter Christiansen gør deres job dårligt, fordi dyre udlændinge ikke slår til.
”Det er flot, at Danmark har øget investeringsniveauet så meget, at de største klubber kan følge med store klubber i udlandet på markedet. Men prøv at spørg Svend Graversen og 'PC' [Peter Christiansen], om det bliver lettere at ramme rigtigt, fordi man har et større budget.”
”Der sker det, at man får nogle helt andre og langt stærkere konkurrenter i udlandet, end de øvrige Superliga-klubber slås med, og udvalget af spillere med tilpas stort potentiale bliver mindre, når man kommer op i de prisklasser, FCK og FC Midtjylland opererer i. Så risikoen for de største klubber i Superligaen er lige så stor for at ramme forkert, når de rækker ud efter spillere, der potentielt er enormt dygtige."
"Selv de største klubber i verden, der har de dygtigste medarbejdere at trække på, har en stor fejlprocent. Undersøgelser viser, at selv de dygtigste rammer forkert fire ud af ti gange, så fejlskudene på transfermarkedet kan ikke undgås,” siger Allan Gaarde.
Artiklen er fra Tipsbladets trykte avis fredag den 23. juni 2023.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER