Tidligere Superliga-profil genoptager karrieren

Forhenværende FC Nordsjælland-stjerne har valgt at genoptage karrieren - halvandet år efter at han indstillede den.



Den tidligere FC Nordsjælland-profil Joshua John indstillede sin aktive karriere for halvandet år siden på grund af en skade, men nu har den 34-årige hollænder besluttet sig for at genoptage den. Det bekræfter han over for Noordhollands Dagblad.

Offensivspilleren skal tørne ud for AFC 34, som har base i byen Alkmaar og huserer et godt stykke nede i rækkerne i Holland. Joshua John spiller dermed som amatør. 

– Jeg har ikke lavet noget i et stykke tid, men jeg er frisk nok til at spille, siger Joshua John, der har døjet med knæproblemer, til den hollandske avis og tilføjer:

– Jeg mærker intet til mit knæ efter hverken træning eller kamp, men hvis jeg på et tidspunkt gør, stopper jeg med at spille. Jeg har ikke lyst til at gå rundt med krykker i en alder af 40, så vi må se efter denne sæson, om jeg er i stand til at fortsætte.

Joshua John tørnede ud for FC Nordsjælland fra 2012 til 2016, og han var en stor profil i Farum-klubben, som han skiftede til lige i kølvandet på det mesterskab, FCN vandt for 10 år siden. 

Hollænderen fik en blændende start i dansk fodbold og var efter to kampe i Superligaen noteret for fem scoringer for Kasper Hjulmands tropper. I samme sæson scorede han også på udebane mod Chelsea i Champions League. I alt nåede Joshua John 114 kampe og 30 mål for FC Nordsjælland.

Efter afskeden i Danmark tørnede Joshua John ud for Bursaspor i Tyrkiet, Kaysar i Kasakhstan og VVV-Venlo i hjemlandet.





Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’




LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brasilien – Japan

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Holland – Marokko

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Transferbombe på vej

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De vil have Gaaei – her er prisen

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Tyskland – Paraguay

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub