Tidligere Superliga-topscorer opgiver fodbolden

Den tidligere AaB-stjerne og Superliga-topscorer Lukas Spalvis har været tvunget til at opgive fodboldkarrieren. Han er nu ved at uddanne sig til kontorassistent.



Den tidligere Superliga-topscorer for AaB Lukas Spalvis har scoret sit sidste mål. I en alder af blot 28 år har angriberen fra Litauen opgivet karrieren. Han er nu ansat på et vikarbureau i Tyskland. 

Meldingen fra Lukas Spalvis er ikke overraskende, da han de sidste år af sin karriere døjede voldsomt med skader. Angriberens kontrakt med FC Kaiserslautern, som blev hans sidste klub i karrieren, blev ophævet i oktober 2021, og på det tidspunkt havde han ikke spillet en kamp i tre år. 

– Jeg har brugt mere tid på genoptræning end på at spille fodbold. Men alt det, jeg har set, og alt det, jeg har oplevet, kan man ikke købe for nogle penge i hele verden, siger Lukas Spalvis til Die Rheinpfalz.

Litaueren havde sin klart bedste tid som fodboldspiller i Danmark, hvor han blev Superliga-topscorer i 2015/2016-sæsonen. Han vandt også en pokaltitel og et dansk mesterskab med AaB, inden han blev solgt til storklubben Sporting CP for knap 20 millioner kroner. I AaB gik han under navnet “Lukas Zweimal”, fordi Spalvis havde en evne til ofte at score to mål i kampene.

I april 2021 udtrykte han sin store kærlighed til AaB i et interview med Tipsbladet.

– Tiden i AaB var ikke bare den mest succesfulde tid i min karriere, men afgjort også den sjoveste. Vi havde et godt hold, og jeg kan afsløre, at der er mange fester at tage til i Aalborg. For en ung mand som mig var det bestemt positivt. Jeg elskede mit liv i Aalborg. Vi var som én stor familie i AaB, og det var helt sikkert én af årsagerne til, at vi havde så meget succes på banen.

– Mit lykkeligste minde er bare at kunne sige, at jeg har været AaB-spiller. Jeg havde personlig succes, men intet topper at have været en del af AaB-familien. Det betød mere for mig end noget andet, for det gjorde, at jeg havde det fantastisk i Aalborg. Jeg kom til klubben som meget ung, og det var svært, men jeg blev taget helt fantastisk imod. Folk tog sig af mig.

– Jeg kommer helt sikkert tilbage til Aalborg én dag for at se en kamp. Så vil jeg sidde på stadion og tænke tilbage på alle de lykkelige minder, jeg har. Det glæder jeg mig helt vildt til, lød det fra Lukas Spalvis. 

Lukas Spalvis arbejder som tidligere nævnt i et vikarbureau i Tyskland den dag i dag. Her har han startet en uddannelse på to-et-halvt år som kontorassistent. Hans chef, Mustafa Ucar, er stor fan af FC Kaiserslautern, så da Spalvis måtte opgive karrieren på fodboldbanen, tilbød han den tidligere Superliga-topscorer et job i sin virksomhed. 





Thomas Frank scorer sommerjob




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Stort medie hylder AGF-profil

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Superliga-profiler topper international liste

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Født i Danmark og på vej til VM

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

FC Midtjylland henter ny back

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Overvejer AGF-forlængelse

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

– Voldsom transfersommer i Superligaen!