Hvidovre IF – Lyngby Boldklub (0-0) 0-1
0-1 Andri Gudjohnsen (59.)
Kampens bedste:
Hvidovre IF:
Det er ikke alt, som er fuldstændig fremragend udført af Lirim Qamili, som havde tendens til at mangle den sidste finesse. Men det var nu alligevel ham, som Hvidovre måtte ty til, når der skulle ske noget.
Flere gange var han ved at gøre det farligt med sine evner. Også med hovedet kunne det lade sig gøre, da han skabte en stor chance for Greko efter et hjørnespark, da han kom højest. Derudover skal Filip Djukic i målet nævnes for en del stærke redninger.
Lyngby Boldklub:
Hos Lyngby var der flere gode indsatser i kampen, hvor Frederik Gytkjærs mange løb gjorde det svært for Stenderup og Co. Men det var hans makker i offensiven, Andri Gudjohnsen, der gjorde sig bedst bemærket.
Det skete særligt omkring målet, hvor han i den grad var med til at skabe muligheden selv. Han headede selv Gytkjær afsted, som brændte – og her var islændingen fulgt med op, hvorefter han fik prikket bolden i netmaskerne.
Derudover er der ikke tale om nogen luksus-spiller, da han også gerne tager et løb ud mod hjørneflaget for at nå en bold, lige inden den løber ud. Helt sikkert en mand lige efter Freyr Alexanderssons smag.
Kampens værste:
Det kan være en hård tjans at være back i Superligaen, hvor klubberne gør meget ud af at have nogle raketter på kanterne. Det fik Philip Rejnhold at mærke mod Lyngby, hvor han gang på gang havde det voldsomt svært overfor William Kumado.
Derudover spillede han en uheldig rolle ved 0-1-målet, da han forinden leverde ikke bare én, men to fejlafleveringer, som satte Lyngby i gang. Sådan noget er dræbende i forhold til deres overlevelseschancer, når de smider point dér.
Kampens detalje:
Det er slut med hvedebrødsdagene i Hvidovre, og det kan man høre på fansene, som ikke længere tager til takke med, at det bare er flot, at de nu er i det bedste selskab efter to årtiers fravær. Nu begynder de også at give lyd fra sig, når de ikke er tilfredse med præstationerne på banen.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
Hjulmand og co. taber stort skridt
Iran kommer med krav før VM
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
