Tipsbladet på Right to Dream Park
FC Nordsjælland – Randers FC 3-1 (1-1)
1-0 Benjamin Nygren (36.)
1-1 Lasse Berg Johnsen (42.)
2-1 Ernest Nuamah (74.)
3-1 Mohamed Diomande (83.)
Kampens bedste:
FC Nordsjælland:
Før kampen bad stadionspeakeren FC Nordsjællands tilhængere om at gemme tifoen, så den kan genbruges til næste hjemmekamp. En kopi af Mads Bidstrups præstation vil heller ikke være af vejen i Farum. Lejesvenden fra Brentford holder et utroligt højt niveau, og det er som om, at han har lagt et offensivt lag til sit spil de seneste par måneder. Det første mål som senior kan ikke være langt væk for Mads Bidstrup, der mod Randers FC måtte “nøjes” med en assist.
Randers FC:
Kronjydernes medrejsende læge var måske ikke ligefrem man of the match, men han var muligvis den fra gæsterne, der løb flest meter. Alene i første halvleg måtte Randers-lægen på banen tre gange for at tilse en slagen spiller, så han fik i hvert fald lov til at arbejde for timelønnen på Right to Dream Park.
Blandt spillerne var der ikke mange, der lyste op for Randers FC, men igen viste Lasse Berg Johnsen, hvorfor han er kronjydernes mest salgbare spiller. Nordmanden laver stort set aldrig en fejl, og så kan han sparke straffespark – det satte han to streger under, da han udlignede til 1-1.
Kampens værste:
Når en ung ghaneser får startdebut i Superligaen for FC Nordsjælland, er det værd at pudse brillerne. Det ender tit i et millionsalg nogle år ude i fremtiden. 18-årige Ibrahim Osman blev sluppet løs foran hjemmepublikummet denne mandag aften, og han er så ubeskrevet et blad, at FC Nordsjælland tilsyneladende ikke engang råder over et billede af ham, som de kunne bruge på storskærmen under navneopråbningen før kampen. Ham kan FCN nu roligt sende forbi fotografen, for Ibrahim Osman skal man nok se mere til.
Det var dog langt fra en fotogen indsats af ghaneseren, der lignede en spiller, som havde problemer med at ryste nerverne af sig. Osman havde svært ved at placere sig, da han lå centralt i banen, afleveringerne var for upræcise, og han ragede et gult kort til sig allerede i første halvleg. Løftede sit niveau en smule efter pausen, men blev udskiftet efter 65 minutter.
Kampens detalje:
Der er kommet nye boller på suppen på FC Nordsjællands trænerbænk – i hvert fald på et punkt. I første halvleg fik Johannes Hoff Thorup et gult kort for brok, og det må være første gang nogensinde, at det sker for en cheftræner i FCN. Flemming Pedersen er så notorisk rolig, at man har på fornemmelsen, at intet i verden kan få hans puls til at overstige hvilepuls, men inde i Johannes Hoff Thorup kan det tilsyneladende godt syde og boble, og kort inden pausen løb temperamentet af med ham. Så har man set det med.
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
MEDIE
Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
Slut: Supertalent gør det igen for FCK!
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
FANKLUBBEN
Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
Bo Henriksen fyret
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TOPNYHED
– Jeg synes, at det er helt latterligt
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
HELT VILDT
Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’
FC København-profil ude med sygdom
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
TOPNYHED
Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård
AVIS
Storklub meldes interesseret
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
Sådan starter FCK mod Esbjerg
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
NYHEDER
Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
NYHEDER
Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nupper pokalsejr
MEDIE
