Tipsbladets dom: Superliga-stjerne uden selvtillid

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-opgøret mellem Viborg FF og FC Nordsjælland.



Viborg FF – FC Nordsjælland 0-2 (0-0)

0-1 Jean Manuel Mbom, selvmål (65.)

0-2 Marcus Ingvartsen (83.)

Kampens bedste:

Viborg FF:
En midtstopper skal kunne finde ud af at stå i vejen, og den evne besidder Zan Zaletel i en sådan grad, at FCN-spillerne må have mareridt om ham i nat. Sloveneren var tilbage i Viborgs startopstilling efter en skadespause, og han så ikke rusten ud, selv om han allerede tidligt i anden halvleg flirtede med en krampe. Midtstopperen var bundsolid i defensiven og placerede sig godt over for gæsternes hurtige offensivspillere. 

FC Nordsjælland:
Flere fine individuelle præstationer af udeholdet, men der var ingen, der ligefrem strålede i domkirkebyen. En skjult helt på FC Nordsjælland-holdet var Andreas Hansen, der ganske vist ikke var tvunget ud i de store mirakelredninger, men til gengæld satte to streger under, hvad det betyder for et hold at have en god målmand. FCN-keeperen var sikker i sine indgreb, han kommunikerede hele tiden med sit forsvar, og så er Andreas Hansen med afstand den målmand i Superligaen, som er bedst med fødderne, hvilket han også gav flere smagsprøver på mod Viborg. 

Kampens værste:
De seneste ni måneder har været hårde ved Andreas Schjelderup. Den Schjelderup, der er vendt tilbage til FC Nordsjælland, er en skygge af den spiller, der forlod Farum-klubben og tog til Benfica i januar. Heller ikke mod Viborg fik det norske stortalent forløst sig selv. Man må give Schjelderup, at han prøvede, men næsten hver gang løb det ud i sandet for FCN-profilen, der i øjeblikket savner kvalitet – men nok mest af alt selvtillid. 

Kampens detalje: 
Næsten 400 minutters Superliga-måltørke blev brudt af FC Nordsjælland, der endelig fik gang i scoringen igen efter tre kampe i træk uden mål – tilmed mod Hvidovre, Vejle og OB. Efter 65 minutter mod Viborg lykkedes det endelig, og så hører det endda med til historien, at det var et selvmål, der skulle til for at bryde FC Nordsjællands forbandelse. Det lever man nok med i Farum og omegn – det mål var tiltrængt! 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Spændende melding

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Zorniger fremhæver transfervindue

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brasilien – Japan

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De vil have Gaaei – her er prisen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri