TK: Denne gang gør jeg det svært for Ståle

Thomas Kristensen havde i det forløbne år haft svært ved at få spilletid i FCK, men i denne sæson er han startet på en frisk, og efter fuld spilletid mod SønderjyskE vil han gøre det svært for Ståle Solbakken at sætte ham af igen.



For Thomas Kristensen har tiden i FC København i høj grad budt på op og nedture.

Det startede fremragende med masser af spilletid efter skiftet fra FC Nordsjælland, men i den forgagne sæson var det sparsomt med spilleminutter for den 27-årige midtbanespiller. Flere gange ytrede han sin utilfredshed med situationen, men han forblev i klubben, og det ser nu ud til at give gevinst.

I hvert fald fik Thomas Kristensen fuld spilletid i mestrenes Superligaopgør mod SønderjyskE i  weekenden, og nu håber hovedpersonen naturligt nok på, at han ikke igen bliver sat af, og på den måde kommer til at opleve et dejavú.

– Lige nu kigger jeg fremad. Ståle Solbakken fik lidt nemt ved at sætte mig af holdet for et år siden, men nu vil jeg gøre det svært for ha at gøre det igen. Denne gang skal der virkelig være nogen, som gør det godt, før de kan spille min plads, siger Thomas Kristensen til Tipsbladet.

I morgen skal FC København på besøg i Esbjerg, men til dette opgør kan det blive vanskeligere for TK igen at finde sit navn i startformationen. I modsætning til første kamp er både Jesper Grønkjær og nyindkøbet Claudemir de Souza således til dette opgør  i spil til pladserne på midtbanen efter henholdsvis udstået karantæne og en godkendt arbejdstilladelse.


Du kan læse meget mere om Thomas Kristensen og hans kamp for spilletid i Tipsbladet Indsigt, som er på gaden i dag!





Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Superliga-profiler topper international liste

Født i Danmark og på vej til VM

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Stort medie hylder AGF-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

FC Midtjylland henter ny back

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Overvejer AGF-forlængelse

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa