TK skuffet over FCK-start

Thomas Kristensen og FCK havde sat næsen op efter maximum-point i Superligaen på nuværende tidspunkt.



FC København er med syv point i tre kampe kommet godt fra start i Superligaen. Eller det skulle man set udefra tro. For det er ikke helt samme fornemmelse, de har i FCK-truppen, fortæller Thomas Kristensen.

– Vi mangler stadig noget, men vi er på rette vej. Nu har vi syv point fra de første tre Superliga-kampe, og det er lidt skuffende, for vi ville gerne have haft ni. Men overordnet set er det vel okay, siger manden, de kalder ‘TK’ til tipsbladet.dk.

Thomas Kristensen var i dagens kamp mod AaB en dominerende spiller centralt. Som altid spilstyrende, men mod aalborgenserne pludselig også i bolderobrerens rolle. En rolle, han har stræbt efter i flere år.

– Da jeg kom til FCK, fortalte Ståle Solbakken mig, at jeg var nødt til at blive bedre 1-mod-1 defensivt, hvis jeg skulle spille i FCK. Hvis jeg også skulle spille med i Europa, så var det en af de ting, jeg skulle arbejde med.

– Nu har jeg spillet fuld tid i tre kampe, og det er også noget af det, der er med til at give kontinuiteten, siger Kristensen.

Han ser også ud til at skulle agere spilfordelende 6’er over for blandt andre Niki Zimling og Jim Larsen, når de to danskere med Club Brügge besøger København til Champions League-kvalifikation.

– Det bliver en helt anden kamp. Det er mod et internationalt stærkt hold, der har satset meget og som har spillet med i toppen af den belgiske liga, som vi må være ærlige at sige, måske lige er et skridt over den danske Superliga. Så vi ved, at det bliver to rigtig svære kampe, og vi skal huske på, at det er to kampe, og det er sjældent, at noget bliver afgjort i den første. Men vi starter hjemme, og forhåbentligt kan vi få et godt udgangspunkt.

– Det bliver da helt sikkert sjovt at komme ud og spille europæisk, og det er noget, vi også har behov for. At komme ud og måle os europæisk, siger ‘TK’.

Det er altså onsdag, at FCK får lov at teste niveauet, når første bump på vejen mod det forjættede land er belgiske Club Brügge.






Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg




LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med stortalent

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Superliga-profiler topper international liste

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Stort medie hylder AGF-profil

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Født i Danmark og på vej til VM

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

FC Midtjylland henter ny back

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Overvejer AGF-forlængelse

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Parken kåret til Superligaens bedste bane

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig