Det startede lovende for Jesper Sørensen, men siden starten af marts, hvor man skuffende tabte til Lyngby, er det gået helt, helt galt for Brøndby IF.
Fem nederlag i de seneste syv Superliga-kampe er facit. Sætter vi tidshorisonten et hak kortere, hedder den fire nederlag i fem kampe, og den eneste sejr i den periode hentede man hjemme mod AGF, hvor man lige så godt kunne have tabt.
Det hele kulminerede søndag aften, da man hjemme på Brøndby Stadion blev blæst ud af egen hule og tabte hele 0-4 til Randers FC.
En pinlig affære, lyder vurderingen fra Tipsbladets fodboldkommentator Stig Tøfting.
– Det ser jo ikke godt ud, at man kan falde så meget sammen, som man gør her. Det er jo en ren nedsmeltning, og der var jo klasseforskel. Det var lidt ligesom at se drenge mod mænd i den her kamp.
– Sæsonen er slut for Brøndby. Jeg kan ikke se, hvordan de skal grave sig op af det hul der, siger Stig Tøfting, der peger på, at man allerede nu skal forberede sig på næste sæson.
Her skal systemet ændres tilbage til noget, der tidligere har fungeret på Vestegnen, mener 'Tøffe'.
– Der skal være tre mand nede i midterforsvaret, for de har ikke to, der kan spille dernede. Det klarer Frederik Winther og Rasmus Lauritsen ikke, så måske vil spillerne,have en større chance for at klare sig, hvis de spiller med tre mand dernede.
– Spørgsmålet er også, om Brøndby har de backs, der skal til. Hvis Mensah skal spille venstrekant, er han så ikke bedre som wingback, end han er som back? Det vil jeg sige, at han er, vurderer Tøfting, der også savner lederskab inde på grønsværen.
Han har svært ved at se, hvem det er, der skal lede slagets gang for holdet. Han fremhæver Nicolai Vallys på grund af hans fodboldmæssige evner, men ikke på grund af hans udstråling. Han ser intet lederskab i det centrale forsvar og på midtbanen, som kan være med til at sætte tingene lidt i gang for klubben.
Fyringstruet
Tøfting har svært ved at stoppe, når han først er kommet i gang – så mange problemer er der i Brøndby. Lederne mangler på banen, men pilen peger i særdeleshed også mod chefen på sidelinjen, som allerede kan mærke fyringsspøgelset ånde ham i nakken.
Det skyldes de dårlige resultater, som særligt kommer af den måde, Jesper Sørensen vil spille på. Bolden skal helst spilles op fra Mads Hermansen, men det nytter ikke noget, hvis ikke man har spillerne til det.
– Jeg ved ikke, om man vil for meget. Hvis jeg kigger på de her spillere, har man så spillerne til at spille den her form for fodbold? Jeg ved godt, at Brøndby gerne vil være bedre på bolden, men det er det sværeste, man overhovedet kan. Hvem fanden kan udspille et modstanderhold? Hvem kan spille den helt op nede bagfra?
– Det falder tilbage på træneren. Det er jo sådan, det er. Han har spillet ni kampe med Brøndby, og han har tabt flere, end han har vundet. Generelt er man jo i fare som træner for at blive fyret, hvis man taber flere kampe, end man vinder, og sådan er det i særdeleshed i Brøndby.
Er han fyringstruet?
– Han kan jo ikke være andet. Man var utilfreds med Niels Frederiksen. Så henter man Jesper Sørensen ind, som har spillet ni kampe, og han har tabt fem og vundet fire. Du kan jo ikke vinde en fodboldkamp ved at være så passiv, som Brøndby var i går. De var alt for passive, når vi kigger på målene.
– Det er selvfølgelig spillernes ansvar at hanke lidt op i hinanden. Men Jesper Sørensen er jo den, der står for spillet, og det er ham. der vil have, at der skal spilles den her form for fodbold, siger Tøfting.
Den rutinerede fodboldekspert har indtil nu kun peget på spillet på banen. Problemet for Brøndby er også alt det, der foregår uden for grønsværen med de massive fanprotester mod Global Football Holdings, samt en fangruppering der har tralvt med at bede næstformand Jan Bech Andersen om at slette sin Instagram-profil.
– Alt er noget lort lige nu pånær måske lige økonomien. Der er ikke nogen, som har gavn af det her, og de skal simpelthen have fundet en løsning, lyder det fra 'Tøffe'. som opfordrer Brøndby-fansene til at indse, at de ikke får Global Football Holdings ud af klubben.
Måske det i stedet bliver Jesper Sørensen, som bliver sorteper, hvis ikke resultaterne bliver bedre i fremtiden…
Rundens top:
Viborg vandt fortjent topkampen mod FC Nordsjælland. De var fysisk overlegne, hvilket ikke var den store overraskelse. Nordsjælland formåede ikke at spille sig ud af deres pres. Tiltrængt sejr for Viborg, som inden da havde tabt de seneste to kampe.
Rundens flop:
Brøndby er naturligvis rundens flop, når man taber 0-4 på hjemmebane til Randers. Men nu handler hele artiklen om dem, så vi tager FC Nordsjælland. Det var et dyrt nederlag for dem i Viborg. Det er syvende gang i træk, at man ikke vinder ude, og de har endnu ikke holdt nullet i Superligaen i 2023. Sådan vinder man ikke guld.
FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe vurderer
MEDIE
Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
FANKLUBBEN
Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
Slut: Supertalent gør det igen for FCK!
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
Bo Henriksen fyret
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
TOPNYHED
– Jeg synes, at det er helt latterligt
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
TOPNYHED
Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård
FC København-profil ude med sygdom
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
HELT VILDT
Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
NYHEDER
Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
Sådan starter FCK mod Esbjerg
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
NYHEDER
Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nupper pokalsejr
MEDIE
Endelig godt nyt
TOPNYHED