AGF fik søndag den bedst tænkelige start på Superligaens forårssæson, da udekampen mod Sønderjyske blev vundet med 4-1 med en foreløbig aarhusiansk tredjeplads som sidegevinst.
Som så mange gange før var Patrick Mortensen afgørende for AGF. Den 35-årige angriber scorede hattrick og er dermed ligatopscorer med 12 mål, da han overhaler Randers’ Simen Nordli og Mathias Kvistgaarden fra Brøndby.
Mortensen, der netop har forlænget med AGF, stod det rette sted to gange i første halvleg og afgjorde reelt kampen med en flot scoring kort efter pausen.
Efter en åben start på opgøret havde AGF sat sig mere på kampen, da føringen kom midtvejs i første halvleg.
Et højt indlæg fra højre blev snittet videre af Mads Emil Madsen, og ved bageste stolpe scorede Patrick Mortensen et af karrierens nemmeste mål.
Målet gav AGF stort momentum, og bolden var knap nok givet op igen, før det også blev 2-0.
Bolden dumpede lidt tilfældigt ned foran Mikael Anderson, der fra straffesparksfeltets bue flugtede bolden ind ved den ene stolpe. I første omgang dømte dommeren offside, men VAR omstødte til scoring.
Det lignede en tidlig afgørelse, men en håndfuld minutter senere slog Sønderjyske tilbage. Lirim Qamili serverede perfekt for angrebskollegaen Ivan Djantou, der headede reduceringen ind.
Det var meget livligt, og AGF kunne have øget kort efter, men Sønderjyskes debuterende keeper, Marcus Bundgaard, viste sig frem med en flot redning på Mads Emil Madsens forsøg.
I halvlegens tillægstid reddede Bundgaard et hovedstød fra Frederik Tingager i samarbejde med overliggeren, men Patrick Mortensen fulgte op og headede ugeneret riposten ind til 3-1.
Fem minutter efter pausen var der endnu mere snit over Mortensens mål. Han modtog bolden uden for feltet, spillede den mellem benene på en modstander og afsluttede klinisk til føring på 4-1.
Midtvejs i anden halvleg blev AGF ramt af en udvisning, da Mads Emil Madsen så gult for anden gang, men Sønderjyske formåede ikke at drage fordel af overtallet.
Med sejren har AGF på tredjepladsen 31 point for 18 kampe. FC København og FC Midtjylland har begge 33 for en kamp færre.
Sønderjyske er nummer ti med 16 point.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE