AGF fik søndag den bedst tænkelige start på Superligaens forårssæson, da udekampen mod Sønderjyske blev vundet med 4-1 med en foreløbig aarhusiansk tredjeplads som sidegevinst.
Som så mange gange før var Patrick Mortensen afgørende for AGF. Den 35-årige angriber scorede hattrick og er dermed ligatopscorer med 12 mål, da han overhaler Randers’ Simen Nordli og Mathias Kvistgaarden fra Brøndby.
Mortensen, der netop har forlænget med AGF, stod det rette sted to gange i første halvleg og afgjorde reelt kampen med en flot scoring kort efter pausen.
Efter en åben start på opgøret havde AGF sat sig mere på kampen, da føringen kom midtvejs i første halvleg.
Et højt indlæg fra højre blev snittet videre af Mads Emil Madsen, og ved bageste stolpe scorede Patrick Mortensen et af karrierens nemmeste mål.
Målet gav AGF stort momentum, og bolden var knap nok givet op igen, før det også blev 2-0.
Bolden dumpede lidt tilfældigt ned foran Mikael Anderson, der fra straffesparksfeltets bue flugtede bolden ind ved den ene stolpe. I første omgang dømte dommeren offside, men VAR omstødte til scoring.
Det lignede en tidlig afgørelse, men en håndfuld minutter senere slog Sønderjyske tilbage. Lirim Qamili serverede perfekt for angrebskollegaen Ivan Djantou, der headede reduceringen ind.
Det var meget livligt, og AGF kunne have øget kort efter, men Sønderjyskes debuterende keeper, Marcus Bundgaard, viste sig frem med en flot redning på Mads Emil Madsens forsøg.
I halvlegens tillægstid reddede Bundgaard et hovedstød fra Frederik Tingager i samarbejde med overliggeren, men Patrick Mortensen fulgte op og headede ugeneret riposten ind til 3-1.
Fem minutter efter pausen var der endnu mere snit over Mortensens mål. Han modtog bolden uden for feltet, spillede den mellem benene på en modstander og afsluttede klinisk til føring på 4-1.
Midtvejs i anden halvleg blev AGF ramt af en udvisning, da Mads Emil Madsen så gult for anden gang, men Sønderjyske formåede ikke at drage fordel af overtallet.
Med sejren har AGF på tredjepladsen 31 point for 18 kampe. FC København og FC Midtjylland har begge 33 for en kamp færre.
Sønderjyske er nummer ti med 16 point.
/ritzau/

Afsløring: Kæmpe bombe – Wolfsburg henter Eriksen

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Afsløring: FC København sælger German Onugkha

Thomas Gravesen er på Wegovy

Ny Brøndby-træner havde åben konflikt med Laudrup

I chok over Christian Eriksen

Én kamp i FCK – nu er han på storklubs andethold

Så mange millioner tjener Kasper Hjulmand

Floppede: – En tung og træt omgang traktorfodbold

Det kan blive galt eller genialt for Eriksen

Dybt imponeret over dansk stjerne

Frederik Birk vil ikke sige farvel endnu

Smider han det? ‘Kan godt ende med at ske’

15-årig kom på banen for FC København

Genforening? ‘Christian Eriksen er fantastisk’

Kritiserer trio: De har ikke grebet chancen

Kan lukke 32 års VM-tørke

‘Dråben der fik bægeret til at flyde over’

Svenske landsholdsstjerner sender åbent brev

Bekræfter vanvittigt Superliga-rygte

Vingegaard elsker et godt glas vin

Vild Ronaldo-forudsigelse

Vild med dansk kæmpetransfer: ‘Jeg elsker ham’

Fremhæver bænket dansker

Gravesen i kæmpe hyldest: ‘Et enormt skridt’

I svime over dansker efter vild debut

– De to kan blive ligeså gode som Pogacar og jeg

Efter drama: Chok-fyring i Premier League

Utilfreds Vingegaard sender opfordring

Sory Kaba blev meldt færdig – vender retur hertil

Nyt Vuelta-drama: Afgørende etape ændret drastisk

Brøndby præsenterer ny assistent

God Eriksen-besked: ‘Han får bedre tilbud snart’

Vingegaard åben for særlig aftale

‘FCK vil ikke bytte med én eneste Brøndby-spiller’

Skal han også til Brøndby?

Landsholdslegende: Det er afgørende for Eriksen

Afslører: Her var første møde med Steve Cooper

Afslører stor tro på AGF

Taber første kamp efter måneders pause

Afvist af Kasper Dolberg

Danskers transferdrama: Gemte sig på hotelværelse

‘Hader at snakke om mig selv’

– Frederik Birk blev efterladt fuldstændig alene

Her er 6 bud på en ny Lyngby-træner

Eriksen glæder sig til Wolfsburg-eventyr

Et godt transfervindue, men…

Glimrende for Vingegaard – nu venter skæbnedag

Alt, du skal vide om Eriksens nye klub

Positive ting overskygger fyringer

Fyrværkeri i Randers koster FCK dyrt

‘Pludselig vil det forhåbentlig eksplodere’

Viktor Axelsen får comeback

Stjerner vilde med ‘fantastisk’ ny Brøndby-træner

Martin Braithwaite i nyt projekt – hyldes af fans