Topscorer giver AGF drømmestart

Patrick Mortensen scorede hattrick, da AGF indledte foråret med en klar superligasejr ude over Sønderjyske.



AGF fik søndag den bedst tænkelige start på Superligaens forårssæson, da udekampen mod Sønderjyske blev vundet med 4-1 med en foreløbig aarhusiansk tredjeplads som sidegevinst. 

Som så mange gange før var Patrick Mortensen afgørende for AGF. Den 35-årige angriber scorede hattrick og er dermed ligatopscorer med 12 mål, da han overhaler Randers’ Simen Nordli og Mathias Kvistgaarden fra Brøndby.

Mortensen, der netop har forlænget med AGF, stod det rette sted to gange i første halvleg og afgjorde reelt kampen med en flot scoring kort efter pausen.

Efter en åben start på opgøret havde AGF sat sig mere på kampen, da føringen kom midtvejs i første halvleg. 

Et højt indlæg fra højre blev snittet videre af Mads Emil Madsen, og ved bageste stolpe scorede Patrick Mortensen et af karrierens nemmeste mål. 

Målet gav AGF stort momentum, og bolden var knap nok givet op igen, før det også blev 2-0.

Bolden dumpede lidt tilfældigt ned foran Mikael Anderson, der fra straffesparksfeltets bue flugtede bolden ind ved den ene stolpe. I første omgang dømte dommeren offside, men VAR omstødte til scoring. 

Det lignede en tidlig afgørelse, men en håndfuld minutter senere slog Sønderjyske tilbage. Lirim Qamili serverede perfekt for angrebskollegaen Ivan Djantou, der headede reduceringen ind. 

Det var meget livligt, og AGF kunne have øget kort efter, men Sønderjyskes debuterende keeper, Marcus Bundgaard, viste sig frem med en flot redning på Mads Emil Madsens forsøg.

I halvlegens tillægstid reddede Bundgaard et hovedstød fra Frederik Tingager i samarbejde med overliggeren, men Patrick Mortensen fulgte op og headede ugeneret riposten ind til 3-1. 

Fem minutter efter pausen var der endnu mere snit over Mortensens mål. Han modtog bolden uden for feltet, spillede den mellem benene på en modstander og afsluttede klinisk til føring på 4-1.

Midtvejs i anden halvleg blev AGF ramt af en udvisning, da Mads Emil Madsen så gult for anden gang, men Sønderjyske formåede ikke at drage fordel af overtallet.

Med sejren har AGF på tredjepladsen 31 point for 18 kampe. FC København og FC Midtjylland har begge 33 for en kamp færre. 

Sønderjyske er nummer ti med 16 point.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Transferfri stjerne i København

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Stor hyldest af Mike Tullberg

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe