David Boysen kommer næppe til at spille mere for FC Sektzia Ness Tziona, der er tredjesidst i den israelske række.
Danskeren har kontrakt med klubben frem til sommer, men han har tirsdag fået besked på, at han ikke indgår i planerne for resten af denne sæson og dermed ikke kommer til at spille mere.
Han er fri til at finde en ny klub.
– Det kommer egentlig ikke bag på mig. Jeg har ikke spillet så meget, og nu forsøger de at presse noget igennem. Det er også sket for flere af mine holdkammerater. Jeg får måske lidt flere penge end mange af de andre, og så forsøger klubben at presse mig lidt. Det tager jeg ikke så tungt, det er ret normalt i Israel, at man gør det på den måde. Hvis jeg stadig er her efter januars transfervindue, kan det være, jeg kommer til at spille igen. Det har man set før i Israel, forklarer Boysen til tipsbladet.dk.
David Boysen fastslår, at det er trænerens beslutning, at han ikke skal spille mere. Danskeren har spillet fem kampe for klubben i denne sæson og har ikke fundet fodfæste, siden han vendte tilbage til holdet i oktober efter blandt andet at have haft problemer med hjertet – en historie, du kan læse herunder.
Læs også:Drama i Israel: David Boysen faldt om på banen med hjerteproblemer
Den tidligere Lyngby-spiller lyder helt rolig i telefonen, når han fortæller om sin situation, og det er han også.
– Jeg kommer ikke til at lave noget ballade ud af det. Jeg kan som sagt huske, at noget lignende skete med et par af mine holdkammerater i Beitar Jerusalem, og da det ikke lykkedes klubben at presse dem ud, begyndte de at spille igen. Jeg siger ikke, at det også sker for mig, men man skal lige slå koldt vand i blodet. Det er bare anderledes i Israel end i Danmark, siger Boysen.
Du siger, at klubben presser dig lidt – er du ikke bange for, at du eksempelvis ikke får din løn fra nu af?
– Nej, sådan er Israel ikke. Lige på det punkt er det meget lig Danmark. Man skal nok få sine penge. En aftale mellem klub og spiller er en aftale.
Selv om David Boysen ser tiden lidt an, tager han trænerens ord til efterretning og ser sig om efter en ny klub.
– Den bedste løsning for mig vil selvfølgelig være at finde en ny klub, og så kan det godt være, at jeg skal gå et skridt ned for at bygge mig op igen. Jeg er stadig i 20’erne, så det er ikke et problem. Jeg har sagt til min danske agent og min israelske agent, at de gerne må se sig om, men jeg har også sagt, at de ikke skal stresse. Det skal nok gå det hele, lyder det fra den 28-årige offensivspiller.
David Boysen er åben for at vende hjem til Danmark.
– Det kunne godt være en mulighed. Jeg er åben for det meste. Det vigtigste er, at jeg ikke skal være en panikløsning i én eller anden klub. Jeg skal et sted hen, hvor træneren synes, det er en god idé, at jeg er der. Jeg har måske prøvet lidt for mange gange at komme til en klub, som kun har valgt mig, fordi emner, der stod højere på listen, glippede. Det gider jeg ikke, siger han.
David Boysen har scoret et enkelt mål for FC Sektzia Ness Tziona.
Læs også:Boysen færdig i Beitar Jerusalem: Den største joke af en organisation
LIVE
LIVE: Fremtiden på plads – skal ikke til Danmark
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
Farzam: En gave for FC København
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
Supercomputer spår FCM-nedtur
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
OPTAKT
Real Madrid – Elche
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
