Træneren vil af med David Boysen: Kan skifte klub omgående

David Boysen har tirsdag fået besked på, at han ikke længere indgår i planerne i sin israelske klub.



David Boysen kommer næppe til at spille mere for FC Sektzia Ness Tziona, der er tredjesidst i den israelske række.

Danskeren har kontrakt med klubben frem til sommer, men han har tirsdag fået besked på, at han ikke indgår i planerne for resten af denne sæson og dermed ikke kommer til at spille mere.

Han er fri til at finde en ny klub.

– Det kommer egentlig ikke bag på mig. Jeg har ikke spillet så meget, og nu forsøger de at presse noget igennem. Det er også sket for flere af mine holdkammerater. Jeg får måske lidt flere penge end mange af de andre, og så forsøger klubben at presse mig lidt. Det tager jeg ikke så tungt, det er ret normalt i Israel, at man gør det på den måde. Hvis jeg stadig er her efter januars transfervindue, kan det være, jeg kommer til at spille igen. Det har man set før i Israel, forklarer Boysen til tipsbladet.dk.

David Boysen fastslår, at det er trænerens beslutning, at han ikke skal spille mere. Danskeren har spillet fem kampe for klubben i denne sæson og har ikke fundet fodfæste, siden han vendte tilbage til holdet i oktober efter blandt andet at have haft problemer med hjertet – en historie, du kan læse herunder. 

Læs også:Drama i Israel: David Boysen faldt om på banen med hjerteproblemer

Den tidligere Lyngby-spiller lyder helt rolig i telefonen, når han fortæller om sin situation, og det er han også.

– Jeg kommer ikke til at lave noget ballade ud af det. Jeg kan som sagt huske, at noget lignende skete med et par af mine holdkammerater i Beitar Jerusalem, og da det ikke lykkedes klubben at presse dem ud, begyndte de at spille igen. Jeg siger ikke, at det også sker for mig, men man skal lige slå koldt vand i blodet. Det er bare anderledes i Israel end i Danmark, siger Boysen.

Du siger, at klubben presser dig lidt – er du ikke bange for, at du eksempelvis ikke får din løn fra nu af?

– Nej, sådan er Israel ikke. Lige på det punkt er det meget lig Danmark. Man skal nok få sine penge. En aftale mellem klub og spiller er en aftale.

Selv om David Boysen ser tiden lidt an, tager han trænerens ord til efterretning og ser sig om efter en ny klub.

– Den bedste løsning for mig vil selvfølgelig være at finde en ny klub, og så kan det godt være, at jeg skal gå et skridt ned for at bygge mig op igen. Jeg er stadig i 20’erne, så det er ikke et problem. Jeg har sagt til min danske agent og min israelske agent, at de gerne må se sig om, men jeg har også sagt, at de ikke skal stresse. Det skal nok gå det hele, lyder det fra den 28-årige offensivspiller.

David Boysen er åben for at vende hjem til Danmark.

– Det kunne godt være en mulighed. Jeg er åben for det meste. Det vigtigste er, at jeg ikke skal være en panikløsning i én eller anden klub. Jeg skal et sted hen, hvor træneren synes, det er en god idé, at jeg er der. Jeg har måske prøvet lidt for mange gange at komme til en klub, som kun har valgt mig, fordi emner, der stod højere på listen, glippede. Det gider jeg ikke, siger han.

David Boysen har scoret et enkelt mål for FC Sektzia Ness Tziona.

Læs også:Boysen færdig i Beitar Jerusalem: Den største joke af en organisation




LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Brøndby IF – AGF

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Silkeborg IF – FC København

Ruben Amorim favorit til dette job

FC Nordsjælland – FC Midtjylland



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Iran kommer med krav før VM

De er tilbage i Superligaen

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Barcelona – Real Madrid

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Monstersalg: FC København-boss jubler

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Hjulmand og co. taber stort skridt

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Atletico Madrid interesseret i dansker

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid