Transferdom: Han tryller med millionerne i Århus

TRANSFERS: Har AGF købt godt nok ind på det seneste? Tipsbladet ser nærmere på klubbens transfers i de tre vinduer før sommeren 2023.



Hvis der er noget, vi i vores del af branchen er gode til, er det at stange karakterer og vurderinger ud, timer og dage efter lukningen af transfervinduer, og nogle gange endda, mens der stadig er åbent for handler.

Men hvordan fungerer de spillere, Superliga-klubberne så henter til?

Det bruger klubberne enormt meget tid på selv at evaluere, mens vi i omverdenen nærmest aldrig ser systematisk på det.

Det forsøger vi her at gøre bod på i Tipsbladet ved at se nærmere på de tre seneste transfervinduer.

Så hvad er der sket i AGF, og hvordan fungerede spillerne, da rampelyset efter transfervinduerne blev slukket?

Det ser vi nærmere på her.


Det gik godt
Der er meget at glæde sig over i AGF.

I Yann Aurel Bisseck, Tobias Mølgaard, Kevin Yakob og Felix Beijmo overgik man alle forventninger, og flere andre nye spillere har bidraget positivt.

Især Bisseck fremstår som et af de bedste køb i Superligaen i mange år.

Den unge tysker begyndte hurtigt at vise sig positivt frem, og det er enestående at få en spiller med så tydelige kvaliteter til at spille i en langt større liga end den danske i så ung en alder.

Det er strålende arbejde og udviklingsarbejde, og adskillige andre spillere gik ind og løftede AGF markant i sidste sæson, efter man nær var rykket ned.

Spillerne er vurderet ud fra Tipsbladets skala, der er som følger:
6 bolde: Et enestående kup
5 bolde: En fremragende transfer, der overgik alle forventninger
4 bolde: Et godt udbytte over middel
3 bolde: Godkendt
2 bolde: Skuffende, under middel
1 bold: Dårlig
0 bolde: Uacceptabelt

Det gik skidt
Det blev jo ikke den succes, nogen i Århus havde håbet på med Sebastian Grønning og Sigurd Haugen.

De handler så ikke dumme ud på forhånd, men det viste sig bare, at Grønning ikke trivedes i rollen i skyggen af Patrick Mortensen, mens ihædige Haugen vel ikke igen scorer så få mål i en sæson.

Jelle Duin reddede AGF på mirakuløs vis på sidste spilledag men fik jo heller ikke det ud af sæson, man havde håbet, og som i flere andre klubber ser vi, at det at hente angribere er drønsvært for danske klubber.

Det har vi lært
At forberedelse betyder noget. AGF kom på dybt vand, da man i foråret 2021 først fik ansat Stig Inge Bjørnebye kort tid før sæsonafslutningen. Nordmanden kunne umuligt indhente det tabte. Det har han så sandelig gjort, og mere til, i 2022 og 2023.

SAMLET VURDERING: 5

Altså, hvis vi giver os til at regne gennemsnit i vores vurdering ud, rammer vi naturligvis ikke et lige så højt tal.

Men samlet set har de to seneste transfervinduer været håndteret tæt på perfekt, og det er jo ikke Bjørnebye og hans kollegers skyld, at alle pengene var sivet væk for halvandet år siden med udsigt til en skuffende placering i ligaen.

Der er noget at leve op til, og helt ærligt, så kan lidt mindre også gøre det, for så mange pletskud vil det være svært at finde igen, når vi gør boet op igen om 12-18 måneder.

Karakterskalaen går fra 0 til 6.
6 bolde: Et enestående kup
5 bolde: En fremragende transfer, der overgik alle forventninger
4 bolde: Et godt udbytte over middel
3 bolde: Godkendt
2 bolde: Skuffende, under middel
1 bold: Dårlig
0 bolde: Uacceptabelt
Vurderingerne er foretaget ud fra den enkelte klub og spiller - således er en dyr spiller i FC København og Hvidovre IF ikke det samme, ligesom det eksempelvis ikke giver nogen dårlig karakter, hvis en målmand hentet ind som reserve eller en ung spiller tiltænkt en rolle på bænken eller reserveholdet ikke har spillet ret meget.




LIVE

TransferLIVE: Lurer på Morten Hjulmand


Kan skifte fra AC Horsens til PSG

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

Må acceptere stor lønnedgang

– Vi kigger rigtig meget på U19-landshold

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Så eftertragtet er Morten Frendrup

Vild Rasmus Højlund-konkurrent på vej?

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


FCK-kamp afblæst

Er han Viborgs næste cheftræner?

Kæmpe milliontab

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Forstår intet af stor dansk transfer

Lover transfers

Melvin Kakooza bliver medejer af Superliga-klub

Diogo Jota død i trafikulykke

Dansk Wimbledon-sensation

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk



Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Aflyser sommerferien

Klar besked til storklub: Betal 600 millioner

Overraskelse? Han forlænger med FCM

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

Afsløring: Sønderjyske indstiller jagt på dansker

FCK-emne præsenteret i ny klub

Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

Nu taler Victor Froholdt om FCK-fremtid



Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Katastrofe! Talenter for ringe til Superligaen

Portugals fodboldforbund sørger over Diogo Jota

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Står i kø for at hylde Diogo Jota

FCK-stjerne i klubskifte?

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Liverpool reagerer på Jotas død: Vi er knuste

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Køber U-landsholdsspiller i FC København

Iberisk derby med få mål

Intern konflikt i kæmpeklub baner vej for Frendrup



Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

Forhandler om Yussuf Poulsen

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen