Transferdrama: Fredberg har overspillet sin hånd

Den danske direktør har ifølge belgiske medier overspillet sin hånd i forbindelse med rutinerede Islam Slimane.



Han har fået stor ros for at hente Anders Dreyer i januar og have styr på den retning, Anderlecht skal i fremadrettet, men i denne uge er Jesper Fredberg vågnet op til kritik.

Først var der historien om, at Anderlecht fortsat ikke har formået at få en eneste ny spiller ind, selv om de leder og leder og skal have op mod otte nye spillere ind til Brian Rimers førstehold.

Derudover er der i dag en historie i belgiske medier om, at Jesper Fredberg har overspillet sin hånd i forbindelse med en af de spillere, man har ønsket at bevare i klubben.

35-årige Islam Slimane kom til klubben i januar på en aftale frem til 30. juni, og i 10 ligakampe for klubben scorede han otte gange. Selv om han aldersmæssigt er i karrierens efterår, er han rigeligt god til at hjælpe Anderlecht og Brian Riemer, og intentionen fra parterne var at søge en forlængelse.

Men økonomien kunne de ikke blive enige om, og Jesper Fredberg har også meget sent i processen indledt en dialog med angriberen om en ny aftale. Ifølge Voetbalnieuws står det nu klart, at algerieren i morgen er fortid i Anderlecht. Og at Jesper Fredberg har overspillet sin hånd.

Slimane bliver af holdkammerater kaldt en rigtig dygtig angriber, der er dødelig i boksen, og også Brian Riemer var tilfreds med manden, som han altså kun nåede at arbejde med i et halvt år.

Jesper Fredbergs behov for en ny angriber er altså ikke blevet mindre efter farvellet til Slimane. Han har blandt andet været i forhandlinger om danske Kasper Dolberg, der stadig ventes at skifte til klubben denne sommer.

Som nævnt er der ikke kommet en ny spiller ind endnu, og det er første gang ni år, at man ikke har kunnet præsentere et sommerindkøb på dette tidspunkt i sæsonen. Du kan læse mere om den historie her.

Anderlecht skal forsøge at komme længere op i tabellen, efter man sluttede på en meget skuffende 11. plads i sidste sæson.



Afvist

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

– Brøndby er chanceløse

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

FC København-profil ude med sygdom

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Nu er han gratis – på vej til OB?

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Storklub meldes interesseret

Har I tabt sutten, Brøndby?

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Blæst bagover af Superliga-stjerne

FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Viborg-boss afviser norsk storklub

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

– Han vil være i store problemer

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball