Det var de færreste, der havde regnet FC Midjtylland som danske mestre, da der manglede en måned af den netop overståede sæson af Superligaen.
I foråret viste "Ulvene fra Heden" nemlig flere gange tegn på et skræmmende bundniveau mod både Silkeborg og FC Nordsjælland. I førstnævnte kamp blev et tandløst FC Midtjylland-mandskab kørt ud af banen, mens man mod FC Nordsjælland fik ændret et faretruende 3-0 nederlag til et uafgjort resultat på 3-3.
For at det ikke skulle være løgn, var det anden gang i foråret, at FC Midtjylland kom bagud med 3-0 til FC Nordsjælland, da man tabte 3-2 tilbage i april. Der var kort sagt flere grunde til bekymring, men alligevel endte Thomas Thomasberg og co. med at gøre kritikernes ord til skamme, da man sikrede sig mesterskabet i en hæsblæsende sidste runde af Superligaen.
Men hvor efterlader det dem så? Var det mere Brøndby, der tabte mesterskabet, end det var FC Midtjylland, der vandt det, og hvor stærk er truppen egentlig, når det kommer til stykket?
Sommerens tilgange
Elias Rafn Olafsson (retur fra leje)
Mark Ugboh (retur fra leje)
Stefan Gartenmann (retur fra leje)
Pablo Ortiz (retur fra leje)
Mikkel Fischer (retur fra leje)
Ousmane Diao (Mafra)
Edward Chilufya (retur fra leje)
Victor Lind (retur fra leje)
Pedro Bravo (America de Cali)
Obule Moses (retur fra leje)
Denil Castillo (Shakhtar Donetsk)
Frederik Heiselberg (retur fra leje)
Junior Brumado (retur fra leje)
August Priske (retur fra leje)
Sommerens afgange
Daniel Freyr Kristjansson (FC Fredericia – leje)
Oscar Hedvall (Viborg FF)
Henrik Dalsgaard (AGF)
Armin Gigovic (Ukendt)
Jonatan Lindekilde (FC Fredericia – leje)
Kommende kontraktudløb
Stefan Gartenmann (30. juni 2025)
Martin Fraisl (30. juni 2025)
Her kan der sælges:
Det er sjældent, at der går en sommer, hvor FC Midtjylland ikke siger farvel til nogle profiler. Denne sommer bliver formentlig ingen undtagelse.
Paulinho ligner en mand, der har udtjent sin værnepligt i FC Midtjylland. Den brasilianske FC Midtjylland-profil har været en vigtig bestanddel af klubben gennem en længere periode, men nu ligger det i luften, at han gerne vil prøve noget nyt, hvilket også klubben er ganske indforstået med.
Derudover er en spiller som Emiliano Martinez også et varmt salgsemne, ligesom der også kan være interesse fra nogle af midtjydernes offensive profiler som Dario Osorio, Oliver Sørensen og Franculino. Et salg af en af de tre virker dog lige nu ikke realistisk.
Midtjyderne har også et stort overskudslager, og tilbagevendte lejesvende som Victor Lind, Stefan Gartenmann, Junior Brumado, Frederik Heiselberg samt reservemålmand Martin Fraisl kan sagtens være på vej videre.
Artiklen fortsætter efter billedet …
Her kan der købes:
Med udsigt til europæisk fodbold af den ene eller anden art venter der et tætpakket kampprgram for FC Midtjylland, som dermed får brug for en bred trup. Især med udsigten til et salg af Paulinho burde man på venstrebacken se sig om efter forstærkninger, da man i så fald kun står tilbage med Victor Bak.
I det centrale forsvar kan Sverrir Ingi Ingason og Mads Bech Sørensen suppleres en hurtigere midtstopper. Især med udsigten til at skulle spille et europæisk gruppespil bliver der brug for spillere og konkurrence, og midtjyderne har overvejelser på pladsen.
Og så er højrebacken også et spørgsmålstegn. Adam Gabriel skal have noget konkurrence – særligt hvis Joel Andersson sælges.
Længere fremme på banen har FC Midtjylland allerede hentet et par nye midtbanespillere i Pedro Bravo og Denil Castillo, men spørgsmålet er, om de er færdige her? Det er ikke sikkert.
Gue-sung Cho er på sine bedste dage den stærkeste angriber i Superligaen, og både Dario Osorio og Franculino har også vist prøver på deres store potentiale, mens det er noget mere uforløst fra Aral Simsir, der var kæmpe forventninger til inden 2023/24-sæsonen.
Det er da også især på kanterne, at Thomas Thomasberg og co. burde hente mere kvalitet, da det reelt kun er netop Simsir og Osorio, der er deciderede kantspillere, selvom også Oliver Sørensen har optrådt der med stor succes i løbet af sidste sæson.
Nøglepersoner:
Thomas Thomasberg, cheftræner
Peter Sand, fodbolddirektør
Claus Steinlein, administrerende direktør
Ove Pedersen, assisterende sportschef
Kristian Bach Bak, assisterende sportschef
Svend Graversen, Director of International Affairs and Academies
LIVE
TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED