FC Nordsjælland skiller sig normalt ud fra de andre danske klubber, når det handler om transfers. For klubben plejer at erstatte solgte stjerner med egne talenter, men situationen er anderledes denne gang.
For de næste i rækken står ikke klar, og FC Nordsjællands nyeste kuld af talenter har ikke haft samme høje niveau som eksempelvis Mohammed Kudus og Kamaldeen Sulemana. Det har kostet på pointtavlen, hvor FCN langt fra er sikre på overlevelse.
Vi sætter fokus på alle 12 Superliga-holds transferbehov – denne gang er der fokus på FC Nordsjælland.
Vinterens tilgange:
Ivan Mesik (Stabæk, lejeaftale retur)
Oliver Rimmen (FC Helsingør, lejeaftale retur)
Erik Marxen (Randers FC)
Vinterens afgange:
Jesper Dickman (IFK Värnamo)
Clinton Antwi (KuPS)
Kommende kontraktudløb:
Eduardo ‘Dudu’ Dos Santos Haesler (sommer 2022, lejeaftale udløber)
Andreas Gülstorff (sommer 2022)
Magnus Kofod Andersen (sommer 2022)
Tochi Chukwuani (sommer 2022)
Jonathan Amon (sommer 2022)
Joachim Rothmann (sommer 2022)
Andreas Bredahl (sommer 2022)
Her kan der sælges:
I og med det for FC Nordsjælland først og fremmest handler om at blive i Superligaen i denne sæson, så vil der ikke være brandudsalg i spillertruppen. FC Nordsjælland har tradition for at fostre spillere med et stort salgspotentiale, men i denne sæson har ‘det nye kuld’ ikke præsteret på samme høje niveau som de forrige.
Derfor bør og kan de holde sammen på deres nuværende trup. Der er dog alligevel et par spillere, som sidder forrest på affyringsrampen, og det gør de særligt fordi, at deres kontrakter udløber til sommer.
For eksempel risikerer FCN at miste anfører Magnus Kofod Andersen gratis til sommer, så hvis der skal penge ind for ham, er det nu. Det vil være et slag for FC Nordsjællands forretningsmodel at miste så dygtig en spiller uden at høste frugter i form af kontanter for ham.
Det samme gør sig gældende med Tochi Chukwuani, der aldrig har formået at indfri de forventninger, der var knyttet til ham, da han debuterede som 16-årig. Han har aldrig formået at tage det næste skridt, og løbet er efterhånden kørt. Spørgsmålet er, om andre klubber tror, at de kan indfri hans potentiale.
Andreas Schjelderup og Mohammed Diomande er også to profiler, der har høstet roser vidt og bredt, og de er formentlig også to af FC Nordsjællands næste store salg. Hvad angår Schjelderup er det nok for tidligt, og Diomandes udviklingskurve lider konstante knæk på grund af skader.
Her kan der købes:
Der er ikke tvivl om, at FC Nordsjælland fortsat skal grave i pengepungen denne januar. Inden årsskiftet kunne de præsentere 31-årige Erik Marxen fra Randers FC.
En atypisk transfer for FC Nordsjælland, der ofte vælger at købe unge spillere med videresalgspotentiale. Men i dette vindue skal indkøbene hjælpe til med at overleve.
Og her har Flemming Pedersen brug for en målmand og en angriber med mål i støvlerne. I sommer hentede de Dudu på en lejeaftale, men han har mistet pladsen til Emmanuel Ogura, som til tider har præsteret mirakelredninger, men der er fortsat efterladt meget tilbage at ønske.
FC Nordsjælland har tidligere i januar været ude efter Sten Grytebust, så igen vidner det om, at de er ude efter spillere med Superliga-erfaring.
Tidligere har Mikkel Damsgaard, Kamaldeen Sulemana og Andreas Skov Olsen hamret mål ind på stribe for FC Nordsjælland, men i år har de ikke fundet deres naturlige målscorer. De skal have fingrene i en notorisk målscorer, hvis han findes derude.
Citatet:
Cheftræner Flemming Pedersen til sn.dk:
– Vi havde kig på målmands- og 9’er-positionen. Og det har vi stadig. For ingen af delene – hvilket skinner igennem i statistikkerne – er blevet løst. Så vi kigger på mulighederne, og så må vi se, om det kan løses. Men vi handler ikke bare for at handle. Vi er ikke i panik.
Nøglepersoner:
Mikkel Hemmersam, sportsdirektør
Flemming Pedersen, cheftræner
Søren Kristensen, direktør
Jan Laursen, bestyrelsesformand
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
Senegal har appelleret vild dom
Av, FCK! Her er de værst af alle
Riemer melder stjerne klar
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Sigter 32 personer for matchfixing
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
Klar besked til danske debutanter
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
Hvem holder partilederne med i fodbold?
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
I chok over Steve Cooper-historie
Det har hjemsøgt Højbjerg
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
Albert Rudé er færdig i Kolding
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
DOMMEREKSPERT
