De kommer ud af året med et overskud på mellem 38 og 42 millioner kroner, og det er endnu et flot regnskab, der er på vej i Silkeborg IF, efter man sidste år kunne fremvise et resultat efter skat på 82,9 millioner kroner.
Får de mange millioner ben at gå på i Silkeborg IF? Næppe, men sportschef Jesper Stüker vil efter alt at dømme gerne handle, hvis der byder sig en god mulighed.
Vinterens tilgange:
Jens Martin Gammelby (HamKam)
Vinterens afgange:
Ingen
Kommende kontraktudløb:
Joel Felix (30. juni 2024)
Andreas Poulsen (lejeaftale, 30 juni 2024)
Lubambo Musonda (lejeaftale, 30. juni 2024)
Kasper Kusk (30. juni 2024)
Her kan der sælges:
Der er flere spillere i Silkeborg, som der kigges på rundt om i klubber i både Danmark og udlandet. Varmest er formentlig en spiller som højre back Oliver Sonne, der har gjort det strålende i Silkeborg og nu er omkring det peruvianske landshold. Med indkøbet af Jens Martin Gammelby er det en spiller, som man kan sælge, hvis prisen er rigtig. Sonne koster formentlig et sted mellem 15 og 20 millioner kroner.
Tobias Salquist har også ytret et ønske om at komme tilbage til udlandet, men han er så svær at erstatte for SIF, at værdien formentlig er større ved at holde på ankeret i forsvaret i stedet for at sælge ham. Alexander Busch har gjort kometkarriere i Silkeborgs forsvar, men midtjyderne vil nok søge at holde på den unge stopper, der har et stort udviklingspotentiale fortsat.
På midtbanen har Mark Brink været tæt på at blive solgt flere gange – interesse har der blandt andet været fra Holstein Kiel. Og det er ventet, at der igen er klubber, der vil forsøge at købe ham.
Hold også øje med Anders Klynge, som er lidt en overset spiller på SIF-holdet, men faktisk har været en af de bedste spillere på Jysk Park i en længere periode.
Og så er der også efterårets hotshot i Alexander Lind, der scorede 10 gange. Kan man lave mål, er man eftertragtet, og det kan Alexander Lind også være allerede nu.
SIF-truppen er stor, så der kan blive solgt en spiller eller to fra bredden, eller man kan vælge at udleje nogle af de spillere, der er langt fra fast spilletid – som en Anders Dahl.
Her kan der købes:
De er godt besat på de fleste positioner, så det er svært at se Silkeborg IF handle stort ind, men byder der sig en mulighed, skal man naturligvis slå til.
SIF har allerede forberedt sig på et salg af Oliver Sonne ved at skrive under med Jens Martin Gammelby, og så er det helt sikkert, at sportschef Jesper Stüker arbejder med en skyggeliste, skulle der ryge en profil eller to på positioner, hvor man har brug for gardering. Det kunne være Tobias Salquist, Mark Brink eller Alexander Lind.
På det punkt håber SIF-ledelsen nok på et kedeligt transfervindue, hvor man lykkes med et enkelt stort salg på en position, hvor man er godt garderet, så man ikke skal i markedet efter en dyr erstatning.
Nøglepersoner:
Kent Nielsen, cheftræner
Jesper Stüker, sportschef
Kent Madsen, administrerende direktør

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

Færdig i Brøndby: – Et tab for mange

Schmeichel forstår intet: Skulle aldrig være sket

Revset af træner: Min fars liv er hårdt – ikke dit

Legendestatus: – En af de største nogensinde

Bendtner scorer nyt job

Menno van Dam arkitekten bag Brøndby-transfer

Tjekkisk fodboldinstans undersøger Brian Priske

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Tv-ekspert: Han kan blive fyret i weekenden

Cooper sår tvivl om Brøndby-stjerne

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Dansk klub jubler – stjernekomiker bliver medejer

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

Skal stjerne genforenes med Ronaldo igen?

FC København – Silkeborg IF

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Helt sikker: ‘Højlund-millioner er garanteret’

Alan Shearer: ‘Ekstremt vigtigt’

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Superliga-angriber solgt til mesterklub

FC Midtjylland – Viborg FF

Afsløring: William Clem afviste flere store tilbud

Andreas Christensen afviste Danmark

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Hylder tidligere SL-stjerne: Han er Georg Gearløs

Kæmpe drama i Parken: ‘Jeg var meget skuffet’

Vejle Boldklub – Sønderjyske

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Stor ændring på landsholdet

Flot salg: Superliga-klub sælger angriber

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Gjorde det onde ved FCK – hyldes af Laudrup

Afviser – sker ikke i Danmark: ‘Glem det!’

Stor Zorniger-beslutning: Handler om præstationer

Utilfredshed i Parken: ‘Det må aldrig ske!’

OB bremser kedelig stime med sejr i dramatisk kamp

VM-håb viser storform: Kan han slå Pogacar?

Uventet salg af profil: ‘Et anseeligt beløb’

Fejret med durum og æresflise

Sker for første gang

Dansker i stort kinesisk eventyr

Nedtur – forpurret af regn

Guardiola: ‘Haaland i kategori med de to monstre’

Tidligere Barca-præsidenter afviser bestikkelse

Mange hjørnespark til Les Gones

Haaland sænkede Højlund og co. efter rødt kort

Hjulmand: FCK skubber barren for dansk klubfodbold
