Der har allerede været gang i svingdøren i Brøndby IF denne sommer, og hvis fodbolddirektør Benjamin Schmedes havde planer om at holde en sommerferie, så kan de planer nok godt skrottes.
Der er lagt op til en vild transfersommer på Vestegnen. Og det gælder både indkøb og salg.
Tipsbladet ser her nærmere på Brøndby IF’s transfervindue.
Sommerens tilgange:
Mats Köhlert (SC Heerenveen)
Justin Che (Patro Eisden, retur fra leje)
Carl Björk (B.93, retur fra leje)
Emmanuel Yeboah (Vejle Boldklub, retur fra leje)
Sommerens afgange:
Yuito Suzuki (SC Freiburg)
Jacob Rasmussen (RB Salzburg)
Mileta Rajovic (Watford, retur fra leje)
Thomas Mikkelsen (kontraktfri)
Mateusz Kowalczyk (GKS Katowice)
Ludwig Vraa (kontraktudløb)
Kommende kontraktudløb:
Marko Divkovic (30. juni 2026)
Sebastian Sebulonsen (30. juni 2026)
Justin Che (30. juni 2026)
Daniel Wass (30. juni 2026)
Nicolai Vallys (30. juni 2026)
Clement Bischoff (30. juni 2026)
Carl Björk (30. juni 2026)

Her kan der sælges
Brøndby IF har allerede solgt Yuito Suzuki til SC Freiburg og Jacob Rasmussen til RB Salzburg, og med de to handler har Benjamin Schmedes og co. allerede indkasseret næsten 100 millioner kroner.
Men flere millioner kan meget vel være på vej via spillersalg.
Mest oplagt er det, at Mathias Kvistgaarden skydes afsted. Den 23-årige angriber har velsagtens udtjent sin værnepligt på Vestegnen og vist, at han er klar til at tage det næste skridt i karrieren. Klubber som Eintracht Frankfurt, West Ham og Lazio har været meldt interesserede, og der lurer måske en transferrekord der.
Og hvad med Noah Nartey? Han sluttede sæsonen fremragende af og med et godt U21-EM vil der med sikkerhed være interesse. Kan man holde på ham?
Derudover er der spillere, som ganske enkelt ikke ser ud til at have en fremtid på Vestegnen. Det tæller blandt andet Carl Björk og Emmanuel Yeboah, der begge kommer tilbage fra leje og meget vel skal afskibes.
Slutteligt er der nogle andre cases for Schmedes. Der skal nemlig også træffes beslutninger vedrørende spillere som Sebastian Sebulonsen, Nicolai Vallys og Clement Bischoff, der hver især har et år tilbage af deres kontrakter og meget vel kan have bejlere i udlandet. Hvis ike man lykkes med at forlænge dem, kan det blive aktuelt at sælge.
Her kan der købes
Og det bringer os til næste punkt: Hvor Brøndby kan købe ind.
For som det fremgår ovenfor er der blevet solgt nogle profiler, mens flere meget vel kan være på vej ud. Så Benjamin Schmedes skal også sørge for at få nogle flere ind ad døren.
Den japanske angriber Sho Fukuda er endnu ikke bekræftet som ny mand i Brøndby, men ventes at komme til Vestegnen fra Shonan Bellmare i hjemlandet i løbet af sommeren. Med salget af Yuito Suzuki, afgangen af Mileta Rajovic og mulige salg af Mathias Kvistgaarden og måske Nicolai Vallys eller Clement Bischoff, ja, så skal der flere offensive kræfter ind.
Kotaro Uchino er, ligesom Sho Fukuda, også ved at melde sin ankomst fra Japan. Den unge angriber har endnu ikke prøvet kræfter med seniorfodbold, så han ligner ikke en, der er tiltænkt en stor rolle i den kommende sæson.
Det synes også oplagt, at Brøndby skal have nyt blod til forsvaret efter anfører Jacob Rasmussens afgang.
Der er mange spekulationer om, hvem der kunne være i spil, og Tipsbladet har allerede beskrevet, at Rick van Drongelen fra Samsunspor er på listen.
Men hvad med en mand som Andreas Maxsø? Han har kun et halvt år tilbage af kontrakten i Colorado Rapids, som dog kan forlænge den med yderligere et år, men han kender klubben, vil komme med noget lederskab og og har før talt varm om et comeback til Vestegnen. Kunne der ligge et comeback i kortene?
Skal Brøndby gå efter Maxsø?
0 Votes
Ellers er transfervinduerne garant for overraskelser, og kommer der et overraskende salg af en profil i Brøndby, skal Benjamin Schmedes måske pludselig se sig om efter noget til en position, man ellers ikke havde forventet.

TransferLIVE: Her ankommer Nørgaard til Arsenal

Tæt på målfarlig dansker: Jeg tror på det

Her er Mileta Rajovic’ nye klub

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

De henter Christian Gytkjær

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Afsløring: AaB byder på Andreas Maarup

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Skuffet Vingegaard: ‘Jeg havde en dårlig dag’

Skjelmose i chok over tidstab

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

Fiete Arp i OB: ‘Det har jeg aldrig oplevet før’

FC København henter stortalent i Malmö FF

På vej til Superligaen?

Vildt skifte? Jamie Vardy tilbudt kæmpeklub

Leverer sæsonens Superliga-handel på mini-budget

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Monstersæson – dansk stjerne overgår alle

Arsenal vil snyde Tottenham for engelsk stjerne

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

Carlo Ancelotti idømt et års fængsel

Færdig i Brøndby IF: Nu prøvetræner han i Sverige

Angriber Højlund: En blind havde været bedre

Ham kan Brøndby sælge for 100 millioner

FC København-keeper får nummer 42, men…

Går i flæsket på Erik ten Hag

Officielt: FC København henter Suzuki

Tottenham præsenterer FC København-emne

Afsløring: Rosenborg sælger Emil Frederiksen

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Varme rygter – dybt utilfreds med Liverpool-løn

Helten mod Danmark: Havde læst Eriksen

Stor stjerne bekræfter nu FC Københavns interesse

Afvist af Brøndby – nu er der forhandlinger

FC København bekræfter

Brøndby betaler transfersum for Julius Ohnesorge

Kvistgaarden-bejlere kendte ikke til klausul

Tadej Pogacar smadrer Jonas Vingegaard

Afsløring: Ajax sælger Christian Rasmussen

Afsløring: Lyngby Boldklub flyver ny angriber ind

Fyret!

På jagt efter Superliga-stjerne

Ekspert peger på helt særlig Vingegaard-detalje

Officielt: FC København henter Kotarski

Tiltrængt forstærkning til dansk klub

Dublin sætter sig på Belfast

– Det skal være en rigtig god pris

Wow – han kunne have afløst Thomas Frank

Danmark taber knebent til Tyskland ved EM

Jonas Vingegaard deler vildt nyt

Afsløring: Elfsborg køber farlige Frederik Ihler

Pogacar slår Van der Poel og Vingegaard i spurt