Transferplanen: Kunne han vende hjem til Brøndby? 

Hvad byder sommerens transfervindue på i Brøndby? Tipsbladet tager et kig på Superliga-bronzetagerne.



Der har allerede været gang i svingdøren i Brøndby IF denne sommer, og hvis fodbolddirektør Benjamin Schmedes havde planer om at holde en sommerferie, så kan de planer nok godt skrottes.

Der er lagt op til en vild transfersommer på Vestegnen. Og det gælder både indkøb og salg.

Tipsbladet ser her nærmere på Brøndby IF’s transfervindue. 

Sommerens tilgange:
Mats Köhlert (SC Heerenveen)
Justin Che (Patro Eisden, retur fra leje)
Carl Björk (B.93, retur fra leje)
Emmanuel Yeboah (Vejle Boldklub, retur fra leje)

Sommerens afgange:
Yuito Suzuki (SC Freiburg) 
Jacob Rasmussen (RB Salzburg) 
Mileta Rajovic (Watford, retur fra leje)
Thomas Mikkelsen (kontraktfri)
Mateusz Kowalczyk (GKS Katowice)
Ludwig Vraa (kontraktudløb)

Kommende kontraktudløb:
Marko Divkovic (30. juni 2026)
Sebastian Sebulonsen (30. juni 2026)
Justin Che (30. juni 2026)
Daniel Wass (30. juni 2026)
Nicolai Vallys (30. juni 2026)
Clement Bischoff (30. juni 2026)
Carl Björk (30. juni 2026)

Brøndby-IF Broendby-if BIF Yuito-Suzuki Superligaen

Her kan der sælges

Brøndby IF har allerede solgt Yuito Suzuki til SC Freiburg og Jacob Rasmussen til RB Salzburg, og med de to handler har Benjamin Schmedes og co. allerede indkasseret næsten 100 millioner kroner. 

Men flere millioner kan meget vel være på vej via spillersalg. 

Mest oplagt er det, at Mathias Kvistgaarden skydes afsted. Den 23-årige angriber har velsagtens udtjent sin værnepligt på Vestegnen og vist, at han er klar til at tage det næste skridt i karrieren. Klubber som Eintracht Frankfurt, West Ham og Lazio har været meldt interesserede, og der lurer måske en transferrekord der. 

Og hvad med Noah Nartey? Han sluttede sæsonen fremragende af og med et godt U21-EM vil der med sikkerhed være interesse. Kan man holde på ham? 

Derudover er der spillere, som ganske enkelt ikke ser ud til at have en fremtid på Vestegnen. Det tæller blandt andet Carl Björk og Emmanuel Yeboah, der begge kommer tilbage fra leje og meget vel skal afskibes. 

Slutteligt er der nogle andre cases for Schmedes. Der skal nemlig også træffes beslutninger vedrørende spillere som Sebastian Sebulonsen, Nicolai Vallys og Clement Bischoff, der hver især har et år tilbage af deres kontrakter og meget vel kan have bejlere i udlandet. Hvis ike man lykkes med at forlænge dem, kan det blive aktuelt at sælge. 

Her kan der købes

Og det bringer os til næste punkt: Hvor Brøndby kan købe ind. 

For som det fremgår ovenfor er der blevet solgt nogle profiler, mens flere meget vel kan være på vej ud. Så Benjamin Schmedes skal også sørge for at få nogle flere ind ad døren.

Den japanske angriber Sho Fukuda er endnu ikke bekræftet som ny mand i Brøndby, men ventes at komme til Vestegnen fra Shonan Bellmare i hjemlandet i løbet af sommeren. Med salget af Yuito Suzuki, afgangen af Mileta Rajovic og mulige salg af Mathias Kvistgaarden og måske Nicolai Vallys eller Clement Bischoff, ja, så skal der flere offensive kræfter ind

Kotaro Uchino er, ligesom Sho Fukuda, også ved at melde sin ankomst fra Japan. Den unge angriber har endnu ikke prøvet kræfter med seniorfodbold, så han ligner ikke en, der er tiltænkt en stor rolle i den kommende sæson.

Det synes også oplagt, at Brøndby skal have nyt blod til forsvaret efter anfører Jacob Rasmussens afgang. 

Der er mange spekulationer om, hvem der kunne være i spil, og Tipsbladet har allerede beskrevet, at Rick van Drongelen fra Samsunspor er på listen.

Men hvad med en mand som Andreas Maxsø? Han har kun et halvt år tilbage af kontrakten i Colorado Rapids, som dog kan forlænge den med yderligere et år, men han kender klubben, vil komme med noget lederskab og og har før talt varm om et comeback til Vestegnen. Kunne der ligge et comeback i kortene? 

Skal Brøndby gå efter Maxsø?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Ellers er transfervinduerne garant for overraskelser, og kommer der et overraskende salg af en profil i Brøndby, skal Benjamin Schmedes måske pludselig se sig om efter noget til en position, man ellers ikke havde forventet.





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Afsløring: FC København sælger Achouri

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

FC København kan miste endnu en stjerne

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Udpeger VM’s tre bedste trænere

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

‘Horsens var et helvede’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Flere slagter dansker efter grim aktion

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional