Januar-vinduet står for døren, og selv om det ikke er her, klubberne normalt er mest aktive, kan man sagtens forvente, at der kommer til at ske noget.
Også i Danmark, for de 12 Superliga-klubber jagter forstærkninger frem mod et intenst forårsprogram, hvor nogle spiller om at blive mester, andre skal i top seks, og hvor alle har for øje, at de skal blive oppe.
I jagten efter forstærkninger skal der som regel også noget den anden vej, og Tipsbladet kigger her på, hvem der kan forlade klubberne ad bagdøren, fordi de ikke har spillet nok.
Her er en spiller fra hver af de 12 Superliga-klubbers overskudslager:
VEJLE BOLDKLUB
Foday Manneh
21 år, angriber
Angriberen fra Gambia har bare spillet otte minutters fodbold i efteråret for Vejle Boldklub, og det kunne sagtens være i dette vindue, at VB siger permanent farvel. Han har ikke vist meget og var i sidste sæson udlejet til Helsinki IFK uden nævneværdig succes. Kontrakten står til at løbe ud til sommer.
SØNDERJYSKE
Emil Frederiksen
22 år, offensiv midtbane
Den tidligere Viborg FF- og Heerenveen-spiller har været inde og ude af holdet i SønderjyskE. Bare fire kampe har han spillet fra start i Superligaen i denne sæson, og i alt har han spillet syv SL-kampe. Har siden midten af august blot spillet 40 minutters Superliga-fodbold, og spørgsmålet er, om han ikke skal finde sig et sted, hvor han kan spille mere fodbold.
FC NORDSJÆLLAND
Tochi Chukwuani
18 år, midtbanespiller

Han har kontraktudløb til sommer og har ikke spillet et eneste minut for FC Nordsjælland i denne sæson. Pilen peger mod et brud mellem parterne snart, men nok ikke uden at FCN får en lille mønt for ham.
– Vi har vurderet, at han ikke er god nok lige nu i forhold til de andre midtbanespillere, vi har. Det er en spiller, som ikke har haft den forventede stejle udviklingskurve, sagde Flemming Pedersen i oktober til tipsbladet.dk om Tochi Chukwuani.
OB
Ayo Simon Okosun
28 år, midtbanespiller
Okosun har spillet ni kampe i denne sæson for fynboerne, og de otte af dem har været som indskifter. Han har nogle gode spidskompetencer, men spørgsmålet er, om han passer til OB og Andreas Alms måde at spille fodbold på? Ikke umiddelbart, og det er da ikke utænkeligt, at parterne ønsker at skilles snart.
VIBORG FF
Mads Aaquist
26 år, midtbanespiller
Den blonde midtbanespiller har efterhånden en del klubber på cv’et, og spørgsmået er, om han ikke snart skal finde en ny. I hvert fald spiller han ikke meget, og faktisk startede han kun inde en enkelt gang i efterårssæsonen. Det var i efterårets sidste kamp. Har udløb til sommer, så måske bliver han i VFF og tilfører bredde til truppen, men han kan også være en spiller, der søger mere kontinuerligt spilletid.
AGF
Alexander Munksgaard
24 år, højre back

Siden slutningen af august har højrebacken, som AGF brugte en del penge på at i købe i FC Midtjylland for to år siden, spillet nul minutter i Superligaen. Han er end ikke i kamptruppen og må nøjes med at spille reserveholdsfodbold. Det trækker op til et brud mellem parterne.
SILKEBORG IF
Stan van Bladeren
24 år, målmand
Han er reservemålmand i Silkeborg IF og har allerede talt om at finde et andet sted at spille fodbold, så det kunne blive et farvel i januar, da SIF også har fået Oscar Hedvall tilbage fra en længerevarende skade. Van Bladeren har ingen chance for at slå Nicolai Larsen af i Silkeborg.
RANDERS FC
Issah Salou
22 år, midtbanespiller
Randers-spilleren har ikke fået et eneste minut for klubben i denne sæson, og med kontraktudløb til sommer og med tanke på, hvor langt han er fra førsteholdet, er det oplagt, at man afsøger mulighederne for, at han kan komme et andet sted hen og spille. Har spillet fire kampe for reserveholdet i efteråret.
– Han har et halvt år tilbage, og det er ingen hemmelighed, at vi gerne vil finde noget spilletid til ham. Om han skal lejes ud, så vi kan se ham lidt mere an i nogle kampe, eller om vi skal finde ud af noget andet, det skal vi kigge på her til vinter, sagde sportschef Søren Pedersen i november til tipsbladet.dk om Issah Salou.
AAB
Andreas Hansen
26 år, målmand
Han havde håbet på at få chancen denne sommer, hvor AaB gerne ville sælge Jacob Rinne, men det skete ikke, og i stedet har Andreas Hansen fået splinter i bagdelen i løbet af sæsonen. Hvor tålmodig er han? Selvfølgelig kan AaB sælge Rinne i det kommende transfervindue, men formentlig har keeperen større værdi for klubben ved at spille sæsonen færdig i AaB – specielt nu hvor de kæmper om metal. Det kan måske være dråben, der får bægeret til at flyde over for Andreas Hansen.
BRØNDBY IF
Jens Martin Gammelby
26 år, højre back

Den tidligere Silkeborg-spiller har fortsat halvandet år igen af sin aftale med de blå-gule, men Niels Frederiksen har ikke meget fidus til Gammelby. Han har spillet syv kampe i efteråret – bare to fra start – men han er gledet længere og længere fra holdet og har ikke fået Superliga-minutter siden midten af september. Bør være i alles interesse, at han finder et sted, hvor han får lov at spille mere.
FC KØBENHAVN
Bryan Oviedo
31 år, venstre back
Det er ikke blevet til et eneste minut for FC København i denne sæson, og med kontraktudløb til sommer er det oplagt, at FCK lige undersøger, man allerede kan komme ud af aftalen med Oviedo, der ikke har en fremtid i klubben. Der er i øvrigt mange andre gode bud i FCK – Sten Grytebust og Pierre Bengtsson kunne man også nævne. Og et lidt frækkere bud er Luther Singh.
FC MIDTJYLLAND
Bozhidar Kraev
25 år, offensiv midtbane
Også her er der masser af gode bud på spillere, der i januar kan finde andre steder at spille. Bozhidar Kraev, den bulgarske landsholdsspiller, skal væk. I denne sæson er det ikke blevet til et eneste minut for FC Midtjylland, og sportschef Svend Graversen har allerede gjort det klart, at spilleren skal videre. Det samme skal Awer Mabil i øvrigt.
Fotos: Getty Images
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Rival sender stor ros til Bo Svensson
NYHEDER