Travlt hos topholdet: Jagter indtil flere spillere

Hollandske Mees Hoedemakers er bare ét af flere transfermål for FC Midtjylland, der ifølge Tipsbladets oplysninger er opsat på at finde en ekstra spiller til den centrale midtbane.



FC Midtjylland er langt fra færdig med at hente spillere til i transfervinduet, selvom man søndag kunne præsentere kantspilleren Edward Chilufya efter flere dages afklaring af de sidste detaljer.

Backen Rasmus Carstensen i Silkeborg IF synes man, som rapporteret af blandt andre Ekstra Bladet tidligere på ugen, godt om på Heden, men om en utvivlsomt dyr handel, især efter Silkeborg-standard, når at falde på plads i januar er mere end usikkert.

Til gengæld er FC Midtjylland godt og grundigt hooked på ideen om at få en ekstra central midtbanespiller.

Jens-Lys Cajuste, som man solgte til Reims i en handel til op mod 75 millioner kroner i værdi, spillede ellers ikke nogen større rolle i efteråret, men i en hektisk mesterskabskamp og med minimum to europæiske kampe forude vil FCM ikke gå ned på denne position.

Hollandske medier bragte tidligere i dag midtbanespilleren Mees Hoedemakers i spil til et FCM-skifte, men han er langt fra den eneste mulighed.

FC Midtjylland har således indtil flere centrale midtbanespillere i kikkerten, og den 23-årige hollænder, der er uddannet i AZ Alkmaars ungdomsafdeling før et gennembrud hos provinsklubben Cambuur-Leeuwarden, er ikke med sikkerhed den spiller, der står øverst på den midtjyske ønskeliste.

Det trækker således op til en hektisk deadlinedag, hvor også flere spillere kan være på vej ud med midtbanespillerne Awer Mabil og Bozhidar Kraev som to folk, FC Midtjylland tydeligvis lytter på tilbud på.

Også det 19-årige forwardtalent Aral Simsir er i spil til et skifte væk fra FC Midtjylland.

Som rapporteret af Tipsbladet er FC Midtjylland og Trabzonspor i disse timer og dage involveret i en art stirrekonkurrence, hvor FC Midtjylland kræver fordelagtige betalingsbetingelser fra Trabzonspor for at lade Simsir gå, mens det indtil videre er usikert, om Trabzonspor, der topper Süper Lig, er villig til at indgå på FC Midtjyllands betingelser, der ikke er standard i sådanne klubskifter.

FC Midtjylland har i dette transfervindue hentet Vágner Love (angreb), David Ousted (reservemålmand) og Edward Chilufya (offensivt talent fra Djurgården), mens man har sagt farvel til Jens-Lys Cajuste, Dion Cools, Antonis Martis og så ikke mindst Jonas Lössl, der blev lejet til søsterklubben Brentford.





Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki




LIVE

TransferLIVE: Ny mand i OB’s trup

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Ny bejler til dansk guldfugl

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Dansk træner færdig ved VM

FC Barcelona køber VM-angriber

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Åbner op for sommertransfer

Chokskifte på vej?

Til lægetjek i Superliga-klub

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Lufter vild Ronaldo-teori

FCK går på rov i Viborg

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv