FC Midtjylland er så småt på vej tilbage mod topfeltet i Superligaen, og mandag tog man et stort skridt ved at vinde 2-1 i Odense.
Dermed har Ulvene fem point op til FC København, og derfor kan betydningen af den sene sejr ikke underkendes. Ser man på statistikkerne var sejren over OB ganske fortjent. FC Midtjylland havde klart flest chancer, men man udnyttede dem slet ikke godt nok.
Kun Oliver Sørensen gjorde det med sine to scoringer, og efter kampen var der også skuffelse at spore hos Viaplay-ekspert Ken Ilsø.
– Jeg står personligt og er en lille smule skuffet over FC Midtjylland. Jeg synes stadig, at der mangler enormt meget kvalitet, hvis de virkelig har de gulddrømme, de har.
– Hvis de gerne vil derop og rode med, så mangler der simpelthen bare noget kvalitet i afslutninger, i beslutninger, kvalitet i afleveringerne, kvalitet i tæmningerne. Der mangler så meget fra det her FC Midtjylland-hold, for at de virkelig kan håbe på det her guld, lyder analysen fra Ken Ilsø efter kampen.
Hans kollega Kenneth Emil Petersen er ikke lige så hård i sin dom over FC Midtjylland – han kan blot konstatere, at de tre point luner gevaldigt i Midtjylland-posen.
– Med de drømme, de har på Heden, spiller de sig også tættere på FC København. Det er ikke den bedste kamp, men de gør det, der skal til. Jeg ved ikke, hvad der er vildest: at OB ikke kan vinde på den der hjemmekamp, eller at FC Midtjylland får den her sejr. Det var rigtig vigtigt for Midtjylland, for ellers havde jeg haft svært ved at se dem komme op og blande sig i den helt store topstrid, siger han.
FC Midtjylland er ubesejret i de seneste fem Superligakampe.
LIVE
LIVE: Kæmpe nyhed for B.93
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED