Trods stor Brøndby-weekend: Spår tæt guld-gyser

FC Midtjyllands målmand Jonas Lössl ser ingen grund til at opgive gulddrømmene trods en dårlig kamp mod FC Nordsjælland.



HERNING (Tipsbladet): Jonas Lössl blev mandag eftermiddag kåret til månedens spiller i Superligaen, men ud over det var påske-åbningen på Superligaens medaljeslutspil på ingen tænkelig måde, som målmanden og hans holdkammerater havde håbet.

FC Midtjylland var nede 0-3, før man sadlede om og fik skabt kaos og store målchancer i feltet takket være Charles og Juninhos indhop, hvor hjemmeholdet fik presset FCN helt ned i eget felt.

Men det blev ved de nul point, og spillet den første time var tilpas bekymrende til, at Brøndby på få timer gik fra manges bud på en Superliga-treer til oplagt guldvinder.

Men efter Jonas Lössls mening er det alt for forhastet at droppe FC Midtjylland som guldkandidat alene på baggrund af en dårlig kamp og nul point mod FC Nordsjælland.

– Det kommer til at bølge frem og tilbage i den her topstrid. Det må vi forvente. Og så handler det om at hente de point, der skal til, siger Jonas Lössl til Tipsbladet.

– Hvis det ikke var fordi, de var så mange point efter, havde vi også regnet FC Nordsjælland med i gruppen af tophold. I niveau er de bestemt tæt på, siger Jonas Lössl.

Opgøret vendte for alvor i de første ti minutter af 2. halvleg, hvor FCM smed en fornuftig start væk ved at indkassere to hurtige mål.

– Det er det, der sker i fodbold. Vi skal holde den på 0-2 og så tro på, at vi kan hente det. Og det havde vi jo gjort, siger Jonas Lössl.

Midtjyderne vandt de to kampe i grundspillet over FC København men tabte til gengæld begge kampe mod Brøndby IF.

Læs også et stort interview med Jonas Lössl om tilværelsen i FC Midtjylland og hvor snublende tæt han var på et exit i 2022. Den artikel finder du her.






TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København jagter Romane Amane

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Supercomputer: Her er VM-finalen

Dansker skifter til tysk traditionsklub

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Panama – England

De er enige med Mathias Jensen

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Bo Henriksen: Det er en katastrofe