Angriberen Jeffrey Adjei-Broni, der kaldes for "Papa", scorede i den forgangne sæson 19 kasser for Lyngby Boldklub i U19-Ligaen og var dermed blandt de mest scorende spillere i dansk ungdomsfodbold.
Nu skal han forsøge at tage det svære skridt og overføre målene til seniorniveau. Endda i Superligaen.
Superliga-oprykkerne fra Hvidovre IF har således skrevet en tre-årig aftale med Jeffrey Adjei-Broni, der skifter på en fri transfer fra Lyngby Boldklub, hvor hans kontrakt formelt udløber på fredag.
– Jeg blev meget begejstret, da jeg fandt ud af, at Jeffrey var en mulighed for os – jeg troede faktisk, agenten lavede sjov med mig. Jeffrey er en meget talentfuld spiller, som jeg håber, vi kan bygge videre på, siger sportschef Peter Lassen ifølge Hvidvore Avis og tilføjer:
– Der var godt bud efter ham fra større klubber, så vi har været heldige, at han så muligheder i Hvidovre. Det er en knægt, vi har store forventninger til på den lange bane, men jeg håber også, at han fra start kan gå ind og gøre ondt på modstanderen.
– Af det jeg har set, passer han rigtig godt ind. Han har hurtigheden til at spille Superliga, og en rigtig god fysik samt en super evne til at være de rigtige steder. Talentet er der ikke nogen tvivl om, og han er en rigtig god dreng, som jeg tror får det nemt i omklædningsrummet. Nu skal Frandsen og Grønbæk bare gøre ham klar til at spille med de voksne, så er jeg sikker på, at han nok skal levere for os.
"Papa" har foruden Lyngby spillet ungdomsfodbold for FC København, og i 2022 var han med til at vinde det danske U19-mesterskab med hovedstadsklubben.
Jeffrey Adjei-Broni kan både spille på kanten og som central angriber.
LIVE
TransferLIVE: Det sker i dag eller i morgen
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TRANSFER
Spændende melding
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
OPTAKT
Holland – Marokko
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT