Troels Bech: ‘Det vælger Zorniger ikke’

OB's sportsdirektør Troels Bech fortæller til Tipsbladet om salget af Luca Kjerrumgaard og ambitionerne om at hente flere spillere.



OB har hentet markante navne ind denne sommer.

Trænerbænken lyses op af Alexander Zorniger, mens Rasmus Falk og det tidligere tyske kæmpetalent Fiete Arp er hentet ind til den tidligere Brøndby-træners aggressive spillestil.

Onsdag skete der så også noget på ud-siden.

Luca Kjerrumgaard blev solgt i et monstersalg til Udinese, der straksudlejer ham til Watford.

Til Tipsbladet fortæller OB’s sportsdirektør, Troels Bech, at salget gav mening af flere årsager.

– Det er sådan en dobbeltsidet følelse, da jeg både kan lide og se Luca gøre en forskel her. Det var ikke nødvendigivs lige nu, men havde det været næste sommer, var der et år tilbage af kontrakten, og så havde det være en anden forhandlingsposition.

– Han har haft et meget tydeligt ønske om at gribe muligheden, selvom han har været taknemmelig for tiden i OB. Så handlen er sket på baggrund af et sammensurium af, hvor vi fik noget, vi følte, vi kunne leve med, og han modtog et tilbud, han gerne ville. Derfor passede det nu.

Luca Kjerrumgaard spillede en afgørende rolle i, at OB er rykket retur til Superligaen. Foto: Alamy.

Selvom OB har polstret angrebet med Fiete Arp og Noah Ganaus, er man ikke færdig endnu.

– Jeg synes ikke, vi er dækket helt ind, men vi blev nødt til at være proaktive og sikre, at vi kunne være konkurrencedygtige. Vi er stadigvæk interesseret i at supplere vores trup.

Der er blevet beskrevet en pris på fem millioner euro for Luca, så hvad betyder det for den pengepung, du kan gå i markedet med og rekruttere ud fra?

– Det lyder dumt måske, men de to ting er ikke afgørende for hinanden. Vi har nogle transferkrav, som skal gå op, så budgettet kan hænge sammen. Derudover har vi en ramme for, hvad vi kan bruge, og i udgangspunktet har det ikke ændret på investeringsrummet.

Efter salget har Zorniger så været forbi og banke på din dør og præsenteret en liste med navne, han godt kunne tænke sig?

– Det fungerer sådan hos os, at klubben skriver kontrakterne, og dermed er det os, som har serveretten. Omvendt er vi ikke så rige, at vi kan bruge penge på spillere, som ingen interesse har for vores cheftræner.

– Sådan var det, da Søren Krogh var cheftræner, sådan er det nu og vil være den dag, der er en afløser for Alex. Så det er selvfølgelig samstemt, men vi kan ikke være der, hvor træneren vælger spillerne.

LÆS MERE: Afsløring: OB tjener kassen på Luca Kjerrumgaard

Spekuleres i bridgetransfer

I en moderne fodboldverden med multi-club ownerships har FIFA fastsat regler for særlige rekrutteringsaftaler.

Et nyt fænomen er en såkaldt bridgetransfer.

Det er typisk en transfer, hvor en mellemliggende klub overfører en spiller til en anden klub for at omgå eventuel kompensation eller andre betalinger.

Luca Kjerrumgaard blev købt af Udinese og straks udlejet til Watford i The Championship.

OB frasiger sig dog et ansvar i hvad, der har tegningerne til at være en bridgetransfer.

– Det er ikke vores privilegie at stå indenfor det. Vi ved, hvem der står på transferaftalen, og så må andre håndtere det, som de synes. Der er nogen, som har købt transferretten – i det her tilfælde Udinese, og hvad der sker derfra er et samspil med deres samarbejdspartnere, Luca og hans agenter, siger Troels Bech og uddyber.

– Vi kan jo ikke sige: “I må gerne købe ham, men så må I derefter kun gøre det, der forventes af jer.” Det kan vi ikke tillade os. Det er en sag mellem den nye licensejer og spilleren.

Et lignende tilfælde så man i sommeren 2023, da FC Nordsjælland solgte Ernest Nuamah til RWD Molenbeek, der straks efter udlejede ham til Lyon.

Molenbeek og Lyon har samme ejer, som tilfældet er det med Udinese og Watford.

Luca Kjerrumgaard er blevet købt af Udinese, men udlejet til Watford i The Championship med det samme. Foto: Watford.

Ny OB-målmand på vej?

Som Troels Bech nævner i interviewet har man øje på fortsat at forstærke sig.

Det kan meget vel blive med en ny keeper.

– Vi forventer at skulle supplere truppen på målmandsposten, da vi ikke vil vide os helt sikre på, hvornår vi har Viljar (Myhra) klar igen. I den situation har vi brug for større konkurrence.

FC Københavns Theo Sander er af Bold blevet meldt tæt på OB, men det ønsker Troels Bech ikke at hverken be- eller afkræfte.

– Af princip gør vi det først, når der er noget at melde ud, og ikke når vi overvejer noget. Det gælder også her.

LÆS MERE: Theo Sander på vej til ny Superliga-klub

OB indleder Superligaen på søndag mod FC Midtjylland, hvor Viljar Myhra er ude på ubestemt tid på grund af en hjerterytmeforstyrrelse, mens Martin Hansen var syg onsdag, men ventes at være klar til premieren.





Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Her er FCM’s vej til Europa League-finalen

Vil gøre det onde ved Brøndby

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Froholdt-video trækker overskrifter

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Henter 16-årig i FC København

Stort medie langer ud efter Jens Stage



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Første gang nogensinde for Eriksen

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Liverpool – West Ham United



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

‘Jeg hadede verden’

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Kontant melding fra ny Spurs-boss

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

Stor overraskelse til FCM-træning

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

Dem kan FCM trække i Europa League

Augsburg kan tæve Gedebukke

‘Han er tilgivet’

FCM-profil – Riemer har ikke ringet