Tv-ekspert: ‘FC København køber en angriber’

FC Københavns angribersituation diskuteres i Viaplays studie.



Jacob Neestrup adresserede mandag på pressemødet forud for braget med Dortmund FC Københavns udfordringer på angriberpositionen.

Ganske vist bragte FC København Youssoufa Moukoko ind denne sommer, men Jacob Neestrup savner fortsat en rendyrket boksangriber.

– Jeg har mange gode spillere, som er dygtige i kombinationerne, men selvfølgelig er der en frustration hos mig. Jeg er ligesom alle andre, der elsker og holder af fodbold, at der inde i boksen skal være en 9’er. Der må jeg konstatere af mange årsager, at vi de sidste tre år har spillet mere med en falsk 9’er eller alternativ 9’er. Det kan rigtig mange ting, men det, det ikke kan, er noget fysisk tilstedeværelse.

– Jeg er et menneske, hvor frustrationen over, at det her ikke kan fortsætte, kan blive så stor, at træneren også har brug for, at vi har en stor angriber til rådighed i hver eneste fodboldkamp. Det gør os bare mere kompetitive.

LÆS MERE: Jacob Neestrup: ‘Stor fremtid i FC København’

Jacob Neestrups angriberønske blev også vendt i Viaplays optaktsstudie til opgøret mod Viborg FF.

– Jeg tænker, han har sagt det internt, og nu er vi nået hertil, hvor han vil sige det udadtil, fordi der åbenbart ikke er nogen, som har lyttet efter. Nu kan vi se og høre det, og jeg tænker, at han har sagt det, vi andre har kunnet se i lang tid, siger Stig Tøfting.

FC København har i og for sig haft deres boksangriber de seneste tre år i Andreas Cornelius, men han har ufrivilligt tilbragt mere tid på skadeslisten end på banen.

– Desværre har han været for meget skadet, og det er enormt ærgerligt også for Superligaen. Han er en klasseangriber, men når man snakker 9’er i klassisk forstand, tænker jeg, at man også taler en Dame N’Doye-type. Det er spillere, du kan smække kuglen op på, og som kan holde på den og flække den videre, siger Per Frimann.

FC København forsøgte forrige sommer at afløse Orri Oskarsson med German Onugkha, der har den fysiske pakke.

– De har jo prøvet med Onugkha, men ham kunne de ikke spille den op på. Det var nærmest værre end Erik Bo (Andersen), han er en af mine gode venner, så det må jeg godt sige. Men han kunne nærmest ikke tæmme en hjørnesofa, og det samme gjorde sig gældende for Onugkha. Han kunne så godt inde i feltet, men det var ikke nok for FC København, og det fungerede ikke, siger Stig Tøfting.

Derfor tror Per Frimann, at FC København adressere angriberposition i vinterens transfervindue.

– FC København kommer til at gå efter en 9’er til vinter. Det tror jeg. Jeg tror, at Neestrup er fræk nok, og jeg synes, det er iorden, at han går ud og siger det her. Han skal sige det her, og så kan det godt være, de skændes lidt i korridorerne, men de bliver nødt til at hente en 9’er a la Cornelius. Det er for usikkert med ham.

Mod Viborg FF starter Viktor Claesson på toppen, mens Youssoufa Moukoko og unge Viktor Dadason kan komme ind fra bænken. Andreas Cornelius er på skadeslisten.







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Aarhus eksploderer – vi er mestre!



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus