U21-træner møder stor respekt for dansk udvikling

Mange danske fodboldtalenter er lige nu med i de europæiske klubturneringer, og det gavner U21-landsholdet.



U21-landstræner Jesper Sørensen møder begejstring for dansk talentudvikling, når han besøger spillerne i de udenlandske fodboldklubber.

Han ser i øjeblikket frugten af talentarbejdet i de europæiske klubturneringer, hvor fire U21-spillere er startet inde i de første to gruppekampe i Champions League.

Det drejer sig om Matthew O'Riley i Celtic, Maurits Kjærgaard i RB Salzburg og FC København-spillerne Mohamed Daramy og Viktor Kristiansen.

Desuden spiller U21-spillere såsom Albert Grønbæk i Bodø/Glimt og FC Midtjylland-duoen Gustav Isaksen og Nikolas Dyhr med i Europa League.

U21-landsholdet er også repræsenteret af Silkeborgs Sebastian Jørgensen og Villarreal-keeperen Filip Jørgensen i Conference League.

Det nyder U21-landsholdet godt af forud for dobbeltopgøret mod Kroatien, der drejer sig om en billet til næste års EM-slutrunde.

Danmark spiller ude mod kroaterne i byen Pula fredag aften og fire dage senere på hjemmebane i Vejle.

– Der bliver lavet god talentudvikling i Danmark. Det gør der. Jeg har brugt en periode til at besøge spillere i udenlandske klubber. Der får vi meget ros.

– Jeg bliver ikke mødt med forbløffelse, men alligevel med stor respekt for det, der foregår i dansk talentudvikling. De bliver endnu mere overraskede, når jeg fortæller, hvor mange vi er i Danmark.

– Det er det gode arbejde, der bliver lagt i klubberne, og samarbejdet mellem klubber og forbund, der danner grobund for vores gode talentudvikling, siger Jesper Sørensen.

Han påpeger, at der er endnu flere talenter på vej op i rækkerne.

– Det stopper jo ikke her. Der er flere på vej. Vores U19-landshold er interessant og spændende. Vi har lige set vores U17-landshold nå en EM-kvartfinale.

– Der er virkelig dygtige talenter på vej. Der bliver gjort et godt arbejde i klubberne i det daglige, siger Jesper Sørensen.

Som et eksempel er den 19-årige angriber Rasmus Højlund fra Atalanta røget op på A-landsholdet og er ikke med i de afgørende kampe om at komme til U21-EM.

– Det er flot af Rasmus, der har været i en eksplosiv udvikling på kort tid. Det er ret unikt. Det er ikke første gang, at det sker. Jesper Lindstrøm var også med os i starten, inden han røg op. Sådan er det.

– Det er den naturlige udvikling for spillerne. Vi ønsker jo, at de skal være dygtige nok til at komme op på A-landsholdet.

– Samtidig kæmper vi med alt, hvad vi har, for at komme til EM. Det er ikke uforeneligt. Vi har stadig et stærkt hold, understreger Jesper Sørensen.

U21-holdets kamp mod Kroatien fløjtes i gang fredag klokken 18.

/ritzau/





Alexander Zorniger chokerede i Farum


Medier fælder dom over Rasmus Højlund

Afsløring: Massiv interesse for Viborg-juvel

Vanvittig kamp af Clement Bischoff

‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu

Tadej vil gerne – holdet siger nej

Ni Tottenham-spillere ude mod FC København

– 255 millioner for dansker? Glem det!

Steve Cooper overrasker stort

Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’

Brøndby IF tager flot sejr i Silkeborg

David Nielsen om skifte: Dejligt at lukke aftalen

Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!

Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag

I stort skænderi med Wolfsburg-spiller

‘PC’ i farezonen? Peger på mulige afløsere

I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg

– Neestrup siger selv op hos Sune Smith-Nielsen

Han er favorit til at afløse Arne Slot

Kæmper mod uret

Den røde alarm kommer til at bimle og bamle

Supercomputer: AGF vinder mesterskabet

Landstræner hylder formstærk FCK-profil

Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’

Jens Stage med ny mavepuster til Bo Henriksen

Slår fast: Han kommer til at koste

Scorer hvert 49. minut

‘Nogle gange er jeg fucking god’

Giver danskere karakter – Eriksen slagtes

Godt nyt om ‘AC’

Danske reserver løber Holland over ende

Lyngby blander sig i tæt oprykningskamp efter sejr

Patrick Vieira fyret

Skal de sprænge banken? Nu svarer Superliga-boss

– Det er dovent

Raser over Jens Jønsson-behandling: SÅ respektløst

Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub

– Der er langt endnu

Amerikaner er årets tennisoverraskelse

Derfor vinder Brøndby ikke guld

Puha, Bo Henriksen! Kurs mod dystre rekorder

Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?

FC Barcelona vinder 3-1

Se her: Superliga-profil brækker sig på banen

Sønderjyske sikrer sejren i overtiden

Revser Vejle-spiller: Decideret tomhjernet

Silkeborg IF – Brøndby IF

Suveræn dansk sejr

Dansker med uheldig hovedrolle i Serie A

Sønderjyske – Vejle Boldklub

Her kan du se Silkeborg IF mod Brøndby IF