Uret tikker: FCK søger om dispensation

FC København har ansøgt om dispensation hos Frederiksberg Kommune om at få lov til at bevare deres midlertidige pavillion, som indeholder klubbens fitnesscenter, på træningsanlægget.



Ved generalforsamlingen i Parken Sport & Entertainment sidste år blev der givet grønt lys til en forbedring af Parken og modernisering af træningsanlægget på Frederiksberg.

Et trecifret millionbeløb er blevet sat til side til projektet, hvilket formentlig har vækket glæde hos borgerne omkring Jens Jessens Vej 10, hvor FC København har til huse og træner.

Områdets beboere er nemlig svært utilfredse ved synet af den midlertidige, firkantede og betongrå pavillion-bygning, som FC Københavns fitnesscenter blandt andet er placeret i.

Det har FrederiksbergLIV og Copenhagen Sundays afdækket.

Udsigten til et moderniseret træningsanlæg på Frederiksberg har dog lange udsigter. Parken-formand Henrik Møgelmose slog fast på årets generalforsamling i april, at man forventer at påbegynde arbejdet i 2026.

Derfor har FC København ansøgt om endnu en dispensation om at få lov til at bevare deres pavillion. Deres nuværende dispensation udløber 30. juni, og man er derfor i kamp med uret.

– Den gennemsnitlige sagsbehandlingstid for en byggesag i Frederiksberg Kommune er ca. syv uger fra, at forvaltningen har modtaget alt det nødvendige materiale. Ved byggesager, der ikke er komplekse, kan sagsbehandlingen i visse tilfælde gennemføres på to uger, men hvis der er behov for at indhente tilladelse fra andre myndigheder eller lignende, kan sagsbehandlingstiden modsat være længere end syv uger. I ansøgningssager om forlænget byggetilladelse er der praksis for, at de faktiske forhold forbliver uændrede, så længe kommunen behandler sagen, oplyser Frederiksberg Kommune til Tipsbladet.

FC København indsendte sin dispensations ansøgning i slutningen af april og kan derfor lige akkurat nå at få den godkendt, hvis sagsbenhandlingen ikke trækker ud. Hvis tommelfingeren omvendt vendes nedad, skal FC København styrketræne i lokaler under K.B. Hallen.

Det har også været på tale helt at rykke FC Københavns træningsanlæg væk fra Frederiksberg, men Henrik Møgelmose slog på årets generalforsamling fast, at man agter at blive på 10’eren.

Den omtalte pavillion blev opført i 2022 og var dengang i to etager. Da man senest forlængede dispensationen i november 2023 var det med kravet om at fjerne øverste etage af pavillion, hvilket er sket, og dernæst hele bygningen inden 30. juni 2025.

Står det til FC København, sker det først længere ude i fremtiden. Det vil afgørelsen på dispensationen afklare.





LIVE

TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne

FC København-farvel rykker nærmere

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Spændende melding

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Afslører vilde kontraktdetaljer

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zorniger fremhæver transfervindue

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De vil have Gaaei – her er prisen

VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson