HERNING (Tipsbladet): De har fri i dag, flere af FC Midtjyllands offensive profiler.
Franculino og Darío Osorio er to af dem, der har været på meget lange ture med deres landshold for et par uger siden, og for overskuddet og energiens skyld har de og en lang række af deres holdkammerater med fast gang på landsholdene fri på denne træningsdag.
Og det kan jo virke kontraintuitivt, når FC Midtjylland-fans sikkert godt kunne tænke sig en masse flere mål fra dem og resten af offensiven efter især en Randers-kamp i sidste uge, der var langt under et niveau, hvor FCM kan forvente at genvinde Superligaen.
Det har nu været planlagt længe, og i de kommende runder skal FCM-profilerne vise, om de kan løse opgaven, før en eller flere af dem sandsynligvis bliver solgt til sommer.
Darío Osorio har efter sin skadespause i efteråret beskedne 13 starter i ligaen (fem indskiftninger) og scoret to mål, mens han har scoret yderligere fire i Europa.

Franculino har scoret 12 mål, mens Aral Simsir ligesom Osorio er på i alt seks mål i sæsonen.
24 mål med otte spillerunder tilbage er hæderligt på et tophold, men det ser mindre flatterende ud, når man har scoret det halve, 12 mål, på 24 spillerunder.
Og flere mål kunne cheftræner Thomas Thomasberg bestemt godt bruge fra sine offensive profiler, men bekymret er FCM-bossen ikke.
Det er et af de steder, hvor det bliver så sort-hvidt. For to kampe siden havde vi lige skrevet otte mål i to kampe, 10 i tre. Vi var det mest scorende hold i ligaen. Og så skal jeg snakke om manglende mål seks dage senere. Men det er jo sådan, det er, siger Thomas Thomasberg.
– Jeg kan bare konstatere, at vi ikke har været målfarlige nok de sidste to kampe, allermest i fredags. Og selvfølgelig er det naturligt, at de offensive skal bidrage med mål på den konto. Det er ikke fordi, at jeg tænker, at vi ikke kan score flere mål. Men det er selvfølgelig ærgerligt, når vi kommer fra to kampe med et enkelt mål.
Gogorza på vej
En af dem, der er blevet bedre i løbet af sæsonen, er Mikel Gogorza, der senest fik en halvleg mod Randers.

Og det går den rigtige vej for kantspilleren, vurderer Thomas Thomasberg.
– Det har været fint. Han kom fra at være lidt ukendt for den almindelige følger af dansk fodbold til at vise sig rigtig godt frem og spille gode kampe i Europa og Superligaen. Nu har vi alle til rådighed.
Læs også denne kommentar om de forventninger, man kan stille til FCM’s offensive profiler
– Vi har set i hans indhop, at det er en sindssygt dygtig spiller, der har scoret et par mål og været den måske mest afgørende offensive faktor på U/19-landsholdet. Vi prøver hele tiden at flytte ham, og det gør han også selv. Vi er glade for den udvikling, han har været gennem det seneste år, siger Thomas Thomasberg.
Der sker under alle omstændigheder udskiftninger til weekenden, da Darío Osorio er i karantæne efter et gult kort mod Randers i fredags.
Meget tyder på, at en eller flere af de offensive FCM-profiler bliver solgt til sommer – læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Real Madrid afviser: ‘En falsk historie!’
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
Barcelona klager til UEFA
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
OPTAKT
Liverpool – Fulham
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
NYHEDER