HERNING (Tipsbladet): De har fri i dag, flere af FC Midtjyllands offensive profiler.
Franculino og Darío Osorio er to af dem, der har været på meget lange ture med deres landshold for et par uger siden, og for overskuddet og energiens skyld har de og en lang række af deres holdkammerater med fast gang på landsholdene fri på denne træningsdag.
Og det kan jo virke kontraintuitivt, når FC Midtjylland-fans sikkert godt kunne tænke sig en masse flere mål fra dem og resten af offensiven efter især en Randers-kamp i sidste uge, der var langt under et niveau, hvor FCM kan forvente at genvinde Superligaen.
Det har nu været planlagt længe, og i de kommende runder skal FCM-profilerne vise, om de kan løse opgaven, før en eller flere af dem sandsynligvis bliver solgt til sommer.
Darío Osorio har efter sin skadespause i efteråret beskedne 13 starter i ligaen (fem indskiftninger) og scoret to mål, mens han har scoret yderligere fire i Europa.

Franculino har scoret 12 mål, mens Aral Simsir ligesom Osorio er på i alt seks mål i sæsonen.
24 mål med otte spillerunder tilbage er hæderligt på et tophold, men det ser mindre flatterende ud, når man har scoret det halve, 12 mål, på 24 spillerunder.
Og flere mål kunne cheftræner Thomas Thomasberg bestemt godt bruge fra sine offensive profiler, men bekymret er FCM-bossen ikke.
Det er et af de steder, hvor det bliver så sort-hvidt. For to kampe siden havde vi lige skrevet otte mål i to kampe, 10 i tre. Vi var det mest scorende hold i ligaen. Og så skal jeg snakke om manglende mål seks dage senere. Men det er jo sådan, det er, siger Thomas Thomasberg.
– Jeg kan bare konstatere, at vi ikke har været målfarlige nok de sidste to kampe, allermest i fredags. Og selvfølgelig er det naturligt, at de offensive skal bidrage med mål på den konto. Det er ikke fordi, at jeg tænker, at vi ikke kan score flere mål. Men det er selvfølgelig ærgerligt, når vi kommer fra to kampe med et enkelt mål.
Gogorza på vej
En af dem, der er blevet bedre i løbet af sæsonen, er Mikel Gogorza, der senest fik en halvleg mod Randers.

Og det går den rigtige vej for kantspilleren, vurderer Thomas Thomasberg.
– Det har været fint. Han kom fra at være lidt ukendt for den almindelige følger af dansk fodbold til at vise sig rigtig godt frem og spille gode kampe i Europa og Superligaen. Nu har vi alle til rådighed.
Læs også denne kommentar om de forventninger, man kan stille til FCM’s offensive profiler
– Vi har set i hans indhop, at det er en sindssygt dygtig spiller, der har scoret et par mål og været den måske mest afgørende offensive faktor på U/19-landsholdet. Vi prøver hele tiden at flytte ham, og det gør han også selv. Vi er glade for den udvikling, han har været gennem det seneste år, siger Thomas Thomasberg.
Der sker under alle omstændigheder udskiftninger til weekenden, da Darío Osorio er i karantæne efter et gult kort mod Randers i fredags.
Meget tyder på, at en eller flere af de offensive FCM-profiler bliver solgt til sommer – læs mere om det her.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed
HELT VILDT
Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
NYHEDER
Tidligere AGF’er træner med i dansk klub
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
NYHEDER
Går langt ned i løn
NYHEDER
Her vil Mike Tullberg have forstærkninger
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
LIGE NU
Superliga-kommentator stopper på Viaplay
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
Wrexham slår Premier League-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
TRANSFER
Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber
INTERVIEW
Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
MEDIE
‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt
HELT VILDT
Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne
INTERVIEW
Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TRANSFER
Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’
Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
NYHEDER
Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold
NYHEDER
Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
TRANSFER
FC Midtjylland henter Enzo Beck
DAGENS SPILFORSLAG
Mål fra både Faraoner & Elefanter
NYHEDER
Dortmund dummer sig i vanvittig kamp
NYHEDER
Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses
TOPNYHED
Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen
TOPNYHED
Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud
TRANSFER
City betaler 560 millioner for ny stjerne
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub
NYHEDER
Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring
