HERNING (Tipsbladet): Leverkusen har været der efter Franculino, Tipsbladet kunne også fortælle om interessen i Darío Osorio fra Liverpool, og som FCM-formand Claus Steinlein fortalte mandag i TV2, har tyrkiske topklubber et særdeles vågent øje for Aral Simsir.
I to år har Superliga-topholdet FC Midtjylland kun solgt Gustav Isaksen og Emiliano Martínez fra idealopstillingen, men det kunne meget vel ændre sig til sommer, hvilket klubben ikke har lagt skjul på.
I de kommende syv uger handler alt for FC Midtjylland om at genvinde det danske mesterskab, men derefter kan det meget vel være, at der sker yderligere udskiftninger fra idealopstillingen.
Det ved cheftræner Thomas Thomasberg udmærket, og selv om han kan se en række områder, hvor de tre profiler kan blive bedre, kan det meget vel ende med, at trænerkolleger i udlandet skal tage over og hjælpe de unge mænds videre udvikling.
Mange har på fornemmelsen, at for eksempel Osorio og Simsir kunne få endnu flere assists og mål?
– Ja, og den fornemmelse har jeg med dem alle tre. De har lært at de ting, hvor de her skal deltage i vores defensiv og presspil. Det gør de bedre og bedre. Darío har om nogen været irriterende for modstanderne med den fart, han kommer med i presspillet, hvor han stjæler bolde. Det arbejder vi videre med, og det, de kan offensivt, er rigtig godt. Og så har den del, der handler om at fungere sammen med holdet, udviklet sig enormt, siger Thomas Thomasberg.
FCM-bossen overtog jobbet for lige over to år siden, hvor Aral Simsir var ved at udvikle sig til en profil, mens Darío Osorio og Franculino kom til i sommeren 2023.
Og der er sket meget sportsligt med de tre siden da, mener Thomas Thomasberg.

– Franculino har fra sin første seniorkamp bevist, at han er en målscorer, og han scorer i mange kampe. Han er farlig, han kan noget på egen hånd, han er god i relationer med de andre, og de relationer er blevet bedre. Han presspil og løbekapacitet har rykket sig, siden han kom hertil. Han snart oppe på 70 kampe for FC Midtjylland, og han rykket sig på en lang række parametre. Modstanderne er blevet mere og mere opmærksomme på ham, og jeg synes, han har håndteret det godt,
– De to andre havde mere erfaring, inden de kom her. Dario havde A-landskampe og 40-50 kampe i den bedste chilenske række. Aral havde også prøvet nogle ting, før han slog igennem her.
– Jeg ser, at de sætter tingene bedre og bedre sammen. Og jeg synes, der stadig er yderligere procenter at hente i dem. Den fornemmelse sidder jeg stadig med, og jeg synes stadig langt fra, de er i mål. Og det er ikke sikkert, de kommer det her, siger Thomas Thomasberg.
Forventninger passer holdet fint
FC Midtjylland stiller med Superligaens næstyngste hold i Superligaen i denne sæson, samtidig med at spillerbudgettet er højere end nogensinde og forventningerne matcher.
Der er ikke længere det mindste overraskende ved, at FC Midtjylland spiller i toppen og er jævnbyrdig med FC København i mesterskabskampen, og det er et plus, mener Thomas Thomasberg.
– Vi er her, fordi vi gerne vil vinde titler. Det er ikke et sekunds tvivl om. Og det er også grunden til, at nogle af spillerne vælger os. Vi er vel det andetyngste hold, der har spillet her. Nogle af de unge har så en del erfaring, fordi de har spillet tidligt, siger Thomas Thomasberg.

– Vi har haft perioden i efteråret, hvor vi af forskellige årsager var udfordrede og var det lidt for længe. Vi har så haft gode perioder, hvor vi ikke tabte i omkring ti kampe, og nu her har vi så vundet i seks af otte kampe. Det skal vi holde fast i. Og talentet og evnerne i den her trup, de er rigtig store.
– Og så kan det støde lidt sammen, for kan du bruge evnerne med den erfaring, du har? Det vidste vi selvfølgelig godt, da vi satte truppen sammen, og det er jo det, vi har troet på. Hvis vi cuttede turneringen nu, havde vi jo lavet det rigtige valg. Sidste år kom vi i mål med det i sidste øjeblik, og det håber vi også på, at vi kan i år, uden at det behøver at være lige så tæt, siger Thomas Thomasberg.
Kom med i kulissen og hør, hvordan FCM erstattede januar-storsalget Emiliano Martínez
Oliver Sørensen og Aral Simsir har lignet de mest oplagte profilafgange i FC Midtjylland efter sæsonen, men gode kampe i Europa og hans blanding af fart, gode afleveringer og et drabeligt spark gør også Darío Osorio til en spiller, FCM meget vel kunne sælge, hvis pengene bliver store nok.
FC Midtjylland sagde uden betænkningstid nej til en henvendelse fra Liverpool på Osorio sidste sommer, hvor Liverpool ifølge Tipsbladets oplysninger testede temperaturen med et bud i omegnen af 75 millioner kroner.
De tyske mestre Leverkusen var i efteråret interesseret i Franculino, som fik en langvarig skade, netop som tyskerne begyndte at skrue alvorligt op for afklaringen af, om den unge forward var en mulighed allerede i januar-transfervinduet.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
INTERVIEW
‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
TIPSBLADETS DOM
Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
INTERVIEW
‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
TIPSBLADETS DOM
Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!
INTERVIEW
Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
INTERVIEW
Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
INTERVIEW
Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
INTERVIEW
‘De er glade for, at jeg snakker dansk’
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
Sådan gik det til: FCM slår FCK!
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
FANKLUBBEN
Til tider virkede han modløs og opgivende
Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
Cooper overrasker: Giver stortalent chancen
NYHEDER
Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller
NYHEDER
AGF-fans hjælper med snerydning
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen
NYHEDER
Peger på særligt problem for Superligaen
OPTAKT