Sune Smith-Nielsen er efter 17 år færdig i FC København.
Efter en lang og succesfuld periode som talentchef blev han forrige år belønnet og forfremmet til sportsdirektør efter afgangen af Peter ‘PC’ Christiansen.
Det gik bare ikke som håbet efter en periode, hvor over 100 millioner kroner blev brugt på Youssoufa Moukoko, Dominik Sarapata og Dominik Kotarski, mens klubben er i fare for at misse Top 6.
Midlertidigt bliver det CEO, Jacob Lauesen, der varetager Sune Smith-Nielsens arbejdsopgaver, mens klubben har igangsat processen med at finde hans afløser.
I mellemtiden kommer Tipsbladet med syv bud på en mulig afløser:

Paul Mitchell, klubløs
Skal FC København gå ud og hente et household name fra den europæiske fodboldscene med kolossal tyngde i, kan Paul Mitchell være en mulighed. Navnet er formentlig for stort, for det er ikke længe siden, at den 44-årige englænder, der senest var sportsdirektør i Newcastle, blev sat i forbindelse med Manchester United.
Paul Mitchell har tidligere været sportsdirektør i AS Monaco, mens CV’et også tæller roller i Tottenham og RB Leipzig, ligesom han har stået bag kæmpehandler som Aurelien Tchouaménis skifte på 600 millioner kroner til Real Madrid.

Jesper Fredberg, fodbolddirektør i Sampdoria
Den tidligere Viborg– og Anderlecht-boss gik længe uden job, inden han sidste år takkede ja til Sampdoria. Opholdet i Italien har dog været ganske turbulent og kastet massiv kritik af sig fra klubbens fans, der i et åbent brev i efteråret krævede Fredbergs afskedigelse.
Jesper Fredberg har tidligere været sat i forbindelse med Brøndby IF, og så kender han dansk fodbold, skulle FC København overveje at hente ham retur til Superligaen.

Peter ‘PC’ Christiansen, øverste sportslige ansvarlige i Wolfsburg
Skal FCK hente sin tidligere fodboldchef retur? 51-årige Peter ‘PC’ Christiansen stod i mere end tre år i spidsen for FC København, hvor han lavede flere flotte handler som tilgangene af Mohammed Elyounoussi, Kamil Grabara og Kevin Diks. Omvendt var der også svipsere i Akinkunmi Amoo, Paul Mukairu og Mamoudou Karamoko.
Aktuelt er ‘PC’ under voldsomt tryk i Wolfsburg, der er i fare for at rykke ud af Bundesligaen, mens klubben både har fyret sin sportsdirektør Sebastian Schindzielorz og cheftræner Paul Simonis i denne sæson.

Nils Koppen, Head of Scouting i FC København
Skal FC København lave endnu en intern forfremmelse, kan Nils Koppen være et oplagt bud. Angiveligt lokker Anderlecht ham med muligheden for at blive sportsdirektør, men nu kan FC København gøre det samme, hvis de tror på den 40-årige belgier.
Nils Koppen har et flot CV fra klubber som KRC Genk, PSV og Rangers FC, men han har aldrig været sportsdirektør tidligere, så det vil også være forbundet med en smule usikkerhed at pege på ham.

Mikkel Dencher, teknisk direktør i LA Galaxy
I 2024 fik Mikkel Dencher en af de der muligheder, som er umulige at takke nej til. Han forlod rollen som scout i FC København for at blive teknisk direktør i LA Galaxy.
Hvis FC København vurderer, at han i rollen som teknisk direktør i MLS har fået den fornødne erfaring, kan han være en mulighed at forsøge at hive hjem. Han kender og brænder i hvert fald for FCK, hvor han var ansat i otte år.

Håvard Sakariassen, Bodø/Glimt
Bodø/Glimt har nord for polarcirklen leveret mirakler, og det er med Håvard Sakariassen som sportsdirektør. Han har orkestreret flere af klubbens største salg nogensinde med Albert Grønbæks 112 millioner skifte til Stade Rennes som det største.
Samtidig nyder klubben kolossal succes og har netop besejret Inter Milan i Champions League. Den 49-årige nordmand bør være et navn, der ligesom hans cheftræner Kjetil Knutsen, er opmærksomhed på fra andre adresser.

Frederik Leth, teknisk direktør i Tottenham
Tottenham er under massivt pres, hvilket kostede Thomas Frank en fyreseddel tidligere på måneden. Men han er ikke den eneste, der kan se sig fri for at mærke presset. Det kan klubbens sportslige ledelse helt sikkert også, og den består af sportsdirektør, Johan Lange, og teknisk direktør, Frederik Leth.
Og spørgsmålet er, om Frederik Leth kan være mulig at lokke retur til FC København, hvor han gennem otte år arbejdede fra 2012-2020. Han forlod FCK i stillingen som teknisk direktør.
Hvem skal FCK vælge?
0 Votes
Fotos: Alamy, LA Galaxy, Bodø/Glimt og FCK.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
OPTAKT
Randers FC – OB
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby