Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

FC København skal finde en ny sportsdirektør, og her kommer Tipsbladet med syv mulig emner.



Sune Smith-Nielsen er efter 17 år færdig i FC København.

Efter en lang og succesfuld periode som talentchef blev han forrige år belønnet og forfremmet til sportsdirektør efter afgangen af Peter ‘PC’ Christiansen.

Det gik bare ikke som håbet efter en periode, hvor over 100 millioner kroner blev brugt på Youssoufa Moukoko, Dominik Sarapata og Dominik Kotarski, mens klubben er i fare for at misse Top 6.

Midlertidigt bliver det CEO, Jacob Lauesen, der varetager Sune Smith-Nielsens arbejdsopgaver, mens klubben har igangsat processen med at finde hans afløser.

I mellemtiden kommer Tipsbladet med syv bud på en mulig afløser:

Paul Mitchell, klubløs
Skal FC København gå ud og hente et household name fra den europæiske fodboldscene med kolossal tyngde i, kan Paul Mitchell være en mulighed. Navnet er formentlig for stort, for det er ikke længe siden, at den 44-årige englænder, der senest var sportsdirektør i Newcastle, blev sat i forbindelse med Manchester United.

Paul Mitchell har tidligere været sportsdirektør i AS Monaco, mens CV’et også tæller roller i Tottenham og RB Leipzig, ligesom han har stået bag kæmpehandler som Aurelien Tchouaménis skifte på 600 millioner kroner til Real Madrid.

Jesper Fredberg, fodbolddirektør i Sampdoria
Den tidligere Viborg– og Anderlecht-boss gik længe uden job, inden han sidste år takkede ja til Sampdoria. Opholdet i Italien har dog været ganske turbulent og kastet massiv kritik af sig fra klubbens fans, der i et åbent brev i efteråret krævede Fredbergs afskedigelse.

Jesper Fredberg har tidligere været sat i forbindelse med Brøndby IF, og så kender han dansk fodbold, skulle FC København overveje at hente ham retur til Superligaen.

Peter ‘PC’ Christiansen, øverste sportslige ansvarlige i Wolfsburg
Skal FCK hente sin tidligere fodboldchef retur? 51-årige Peter ‘PC’ Christiansen stod i mere end tre år i spidsen for FC København, hvor han lavede flere flotte handler som tilgangene af Mohammed Elyounoussi, Kamil Grabara og Kevin Diks. Omvendt var der også svipsere i Akinkunmi Amoo, Paul Mukairu og Mamoudou Karamoko.

Aktuelt er ‘PC’ under voldsomt tryk i Wolfsburg, der er i fare for at rykke ud af Bundesligaen, mens klubben både har fyret sin sportsdirektør Sebastian Schindzielorz og cheftræner Paul Simonis i denne sæson.

Nils Koppen, Head of Scouting i FC København
Skal FC København lave endnu en intern forfremmelse, kan Nils Koppen være et oplagt bud. Angiveligt lokker Anderlecht ham med muligheden for at blive sportsdirektør, men nu kan FC København gøre det samme, hvis de tror på den 40-årige belgier.

Nils Koppen har et flot CV fra klubber som KRC Genk, PSV og Rangers FC, men han har aldrig været sportsdirektør tidligere, så det vil også være forbundet med en smule usikkerhed at pege på ham.

Mikkel Dencher, teknisk direktør i LA Galaxy
I 2024 fik Mikkel Dencher en af de der muligheder, som er umulige at takke nej til. Han forlod rollen som scout i FC København for at blive teknisk direktør i LA Galaxy.

Hvis FC København vurderer, at han i rollen som teknisk direktør i MLS har fået den fornødne erfaring, kan han være en mulighed at forsøge at hive hjem. Han kender og brænder i hvert fald for FCK, hvor han var ansat i otte år.

Håvard Sakariassen, Bodø/Glimt
Bodø/Glimt har nord for polarcirklen leveret mirakler, og det er med Håvard Sakariassen som sportsdirektør. Han har orkestreret flere af klubbens største salg nogensinde med Albert Grønbæks 112 millioner skifte til Stade Rennes som det største.

Samtidig nyder klubben kolossal succes og har netop besejret Inter Milan i Champions League. Den 49-årige nordmand bør være et navn, der ligesom hans cheftræner Kjetil Knutsen, er opmærksomhed på fra andre adresser.

Frederik Leth, teknisk direktør i Tottenham
Tottenham er under massivt pres, hvilket kostede Thomas Frank en fyreseddel tidligere på måneden. Men han er ikke den eneste, der kan se sig fri for at mærke presset. Det kan klubbens sportslige ledelse helt sikkert også, og den består af sportsdirektør, Johan Lange, og teknisk direktør, Frederik Leth.

Og spørgsmålet er, om Frederik Leth kan være mulig at lokke retur til FC København, hvor han gennem otte år arbejdede fra 2012-2020. Han forlod FCK i stillingen som teknisk direktør.

Hvem skal FCK vælge?

  • Paul Mitchell
  • Jesper Fredberg
  • Peter Christiansen
  • Nils Koppen
  • Mikkel Dencher
  • Håvard Sakariassen
  • Frederik Leth
  • En anden kandidat
  • Paul Mitchell
  • Jesper Fredberg
  • Peter Christiansen
  • Nils Koppen
  • Mikkel Dencher
  • Håvard Sakariassen
  • Frederik Leth
  • En anden kandidat

0 Votes

Fotos: Alamy, LA Galaxy, Bodø/Glimt og FCK.





På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’




LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper efter VM-exit

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

De er enige med Mathias Jensen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Supercomputer: Her er VM-finalen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

TransferLIVE: Det bliver ikke Steve Cooper

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter

Ny bejler til dansk guldfugl

Afslører: FCK ringede aldrig



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Uruguay – Spanien

Forbereder bud på 970 mio.

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

I dialog om dansk bomber

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Ecuador – Tyskland

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

VM-spiller får fem karantænedage