Vanvittigt tæt: De er helårsmestre i Superligaen

Hvem har sikret sig flest point i Superligaen det seneste år? Det har Tipsbladet undersøgt, og det viser sig igen, at det er utroligt tæt i toppen af dansk fodbold.



Tabellen lyver aldrig.

Superligaen har i dette efterår endnu engang bevist, at den er usandsynlig tæt.

Forskellen på holdene i Danmarks bedste fodboldrække er, på trods af store udsving i klubbernes budgetter, næsten ikke til at få øje på. FC København og FC Midtjylland i de seneste runder har lagt lidt afstand til de resterende hold, efter en sæson, hvor FC Nordsjælland, Silkeborg IF, AGF og Randers FC alle har haft korte besøg på ligaens førsteplads.

Men hvordan ville stillingen se ud i Superligaen, hvis vi gik tilbage til at spille sæsoner, der fulgte kalenderåret, som de fortsat gør i vores nabolande Sverige og Norge?

Det har Tipsbladet undersøgt.

Dataene viser, at toppen af dansk fodbold har været usandsynligt tæt i løbet af 2024, især hvis man kigger på top 5-holdene, der kun adskilles af 5 point. Og kun et sølle point adskiller FC Midtjylland og FC København i toppen af tabellen.

Det er også vigtigt at pointere, at Randers FC og Viborg FF’s fine pointhøst fra det seneste år også skal ses i lyset af, at de, modsat AGF og Silkeborg IF, spillede 10 kampe nedrykningsspillet fremfor mesterskabsspillet i den forrige sæson, hvor silkeborggenserne især bøvlede med at finde frem til opskriften på, hvordan man vandt en Superligakamp.

.

I Odense vil man nok ærgre sig yderligere over, hvordan det endte i maj måned, da det ene point, man i gennemsnit opnåede inden nedrykningen i foråret, ville have været nok til at placere sig på en delt niendeplads i helårsstillingen sammen med oprykkerne fra AaB.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Spændende melding

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Zorniger fremhæver transfervindue

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brasilien – Japan

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De vil have Gaaei – her er prisen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri