Det var lige på grænsen til et rødt kort, da Viborg-keeper Lucas Lund søndag greb bolden lige uden for straffesparksfeltet i superligakampen mod FC Fredericia, men hverken kampens dommer eller VAR greb ind.
For selv om Lucas Lund sandsynligvis var uden for feltet, havde keeperen ikke intention om andet end at gribe bolden. Derfor ville sanktionen kun være et gult kort i stedet for en udvisning, og derfor kunne VAR ikke kaldes til skærmen.
Det forklarer Dansk Boldspil-Union (DBU) i Facebook-gruppen DBU Elitedommere. Unionen uddyber sin vurdering af kendelsen, fordi den potentielt kampafgørende sekvens efterfølgende har fyldt meget i mediernes dækning af kampen.
– For at fjerne enhver tvivl, så har VAR tjekket situationen, hvor VAR-teamet skønnede, at der ikke var nok grundlag for at åbne protokollen for muligt rødt kort for berøvelse af oplagt scoringsmulighed.
– VAR-teamet skønnede, at keeperens hensigt var at gribe bolden i straffesparksfeltet, men i splitsekundet utilsigtet fik grebet udenfor. Af den årsag ville der kun være tale om et direkte frispark uden udvisning, hvilket betyder, at VAR ikke kan intervenere og kalde dommeren til skærmen, skriver DBU.
De er rasende i Fredericia
Yderligere bemærkes det, at DBU’s valideringsgruppe har analyseret situationen og påpeger, at der “naturligvis” skulle være dømt frispark for hånd på, og at der er elementer, der trækker i begge retninger i forhold til udvisning eller ej, og at det i sidste ende må bero på et skøn.
– I disse kontroversielle situationer, hvor der er elementer, der trækker i begge retninger, er den generelle anbefaling, at VAR ikke skal blande sig, lyder det.
Sekvensen fandt sted det i 70. minut ved stillingen 1-1. Viborg endte med at vinde 2-1 over Fredericia.
FC Fredericia-direktør Stig Pedersen har mandag tordnet og kaldt det for “grotesk”, at VAR ikke greb ind og udviste Viborg-keeperen.
– Når TV kan fryse et billede, hvor målmanden er uden for feltet, så kan det ikke nytte noget, at VAR ikke kan ramme det. Den skal de kalde, og jeg kan slet ikke forstå, at de ikke har kaldt den, medmindre der er en god grund. Der kan være en forklaring, man kan acceptere, men jeg har svært ved at tro det.
– Vi fik en melding om, at den ikke var tydelig, og det kan jeg ikke forestille mig, at den ikke var, siger han til Bold.
/ritzau/
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
INTERVIEW
Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
FANKLUBBEN
‘Han har været en stærk signing for AGF’
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
Tullberg tror på overraskelsen
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Sænker prisen mod Midtjylland
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
Store spillersalg sikrer AaB overskud
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
NYHEDER