– Ved ikke hvad deres agenda er

Uwe Rösler tager rygterne om hans fremtid i AGF roligt.




ÅRHUS (Tipsbladet): Foråret har absolut ikke udviklet sig, som AGF og Uwe Rösler havde håbet.

Et lyspunkt er, at Röslers fyrtårn Frederik Tingager er i spil til en retur i Farum på fredag.

Men det batter naturligvis ikke det store efter 13 spillerunder, hvor kun AaB har hentet færre ligapoint i kalenderåret 2025.

Det gør ondt på AGF og i Århus, selv om man gør sit bedste for at holde humøret oppe.

Og det er logisk, at rygterne om Uwe Röslers fremtid er begyndt at sprede sig.

Tirsdag var det Bo Svensson, der blev nævnt på TV2 i Tirsdagstrænerne som et navn, der var sat i forbindelse på rygteplan med cheftræner-jobbet i AGF.

På Tipsbladets redaktion er andre navne ligeledes dukket op i de seneste par uger.

Det havde været mærkeligt, hvis der var helt stille omkring AGF efter fem nederlag på stribe.

Uwe Rösler, cheftræner i AGF

Og det vel at mærke i en sæson, hvor AGF lagde ud som lyn og torden og var på førstepladsen halvvejs efter 15. spillerunde i november på bedre målscore end FCK og FCM.

Men for Uwe Rösler er det de to afsluttende kampe i ligaen, der tæller, mens han ikke gider bruge tid på rygterne om, at han skal skiftes ud.

– Du har været længe i branchen og ved, at jeg virkelig sætter pris på journalister, der ikke arbejder baseret på rygter, men som baserer deres arbejde på fakta og det, de ser og analyserer, siger Uwe Rösler efter AGF’s onsdagstræning, da han bliver spurgt til rygterne om hans fremtid.

– Hvis man kun går med rygter, så er det ikke noget, jeg vil bruge tid på. Jeg kan ikke påvirke rygter, jeg ved ikke, hvem det er, der taler eller hvad deres agenda er. Jeg taler med spillerne, jeg taler med lederne, men rygter [beskæftiger jeg mig ikke med], siger Uwe Rösler.

– Jeg føler det pres, at vi skal vinde den næste kamp.

Bestyrelsen får svarene først

AGF har haft svært, for ikke at sige helt umuligt, ved at spille 90 gode minutter i streg i samme kamp det meste af foråret.

I de sidste to kampe vil AGF-cheftræner Rösler se spillerne tage ansvar for deres egen og holdets præstation.

Præcis, ligesom Rösler tager ansvaret for resultaterne, der har været særdeles dårlige i slutspillet.

Men hvad der præcist er gået skævt og de dybe forklaringer vil Rösler først gå i dybden med, når sæsonen er færdigspillet.

– Jeg har ikke alle svarene nu. Jeg kan ikke svare på, hvad der skete i juli og august lige nu, selv om jeg har en god idé om det, fordi jeg tænker på fodbold 24/7. Jeg giver ikke jer svarene nu, for dem skal min bestyrelse have først, og så får I dem bagefter. Hvert år evaluerer jeg sammen med bestyrelsen, hvor de stiller mig spørgsmål. Og jeg kan ikke se nogen grund til, vi ikke gør det samme i år. Det er kronologien i det for mig, siger Uwe Rösler.

Carsten V Jensen Jacob Nielsen Lars Fournais
AGF’s bestyrelse og ledelse får redegørelsen for sæsonen 2024/25, før medierne gør det. Foto: Alamy

For AGF-cheftræneren er den nuværende periode og rammerne omkring den noget ganske andet end begyndelsen af sæsonen, hvor AGF var flyvende.

– Det er noget fuldstændig andet nu. Man skal vide, hvor vi er i sæsonen. Det er anderledes at spille i juli og august, end det er at spille en pokalfinale eller de sidste tre-fire kampe, hvor alt er på højkant i sæsonen. Der er et fuldstændig andet mindset i hele bygningen her nu, det er så meget lettere at spille i begyndelsen af sæsonen, hvor der ikke er nogen konsekvenser, mens man kan se konsekvensen af hver eneste kamp her i slutningen af sæsonen, siger Uwe Rösler.

– Det burde ikke være sådan, for der er tre point på spil i hver kamp, så vi burde lægge samme vægt på starten af sæsonen. Men det er naturligt, at fokus især er her på slutningen, hvor vi nærmer os målstregen, og folk helt forståeligt ser på de mulige slutresultater, siger AGF-cheftræneren.

Superliga-kampe mod FCN og Brøndby fylder

Onsdag trænede AGF på kunstgræs forud for en tur til Farum, der tegner svær efter fem nederlag på 1-3 i træk i Superligaen.

Og det er de næste to døgn, de to timer fredag aften og så den efterfølgende uge indtil slutfløjtet hjemme mod Brøndby, Rösler nu bruger sin tid på.

– Lige nu fokuserer jeg på det, hvor jeg kan gøre en forskel, og det er slutningen på sæsonen. Forberedelsen, at sørge for god energi, forhåbentlig den rigtige taktik, den rigtige holdudtagelse. Så har vi en lidt længere pause, før vi er klar til hjemmekampen mod Brøndby. Så samler jeg mine svar på, hvorfor sæsonen gik, som den gik. Men det gør jeg ikke nu, jeg vil ikke lave den endelige konklusion, for det er ikke den rette tid endnu, siger Uwe Rösler.

AGF har den femteplads, FC Nordsjælland lige nu ligger på, at spille om i de to sidste runder.

AGF er på 40 point og FCN 43.

Tredje- og fjerdepladsen er Randers FC og Brøndbys (48 point hver) at fordele, med mindre resultaterne flasker sig 100 procent for Farum-holdet.

Hvem har hovedansvaret for, at AGF misser Top 4 og dermed Europa?

  • Uwe Rösler
  • Spillerne
  • Tidligere sportschef Stig Inge Bjørnebye
  • Ledelsen og bestyrelsen i AGF
  • Uheld på afgørende tidspunkter i forårssæsonen
  • Uwe Rösler
  • Spillerne
  • Tidligere sportschef Stig Inge Bjørnebye
  • Ledelsen og bestyrelsen i AGF
  • Uheld på afgørende tidspunkter i forårssæsonen

0 Votes

AGF sluttede på 44 point sidste år efter at have vundet de to afsluttende kampe over FC København og Brøndby IF, mens man fik 51 point og et sæt bronzemedaljer i 2022/23-sæsonen.







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

De jagter Henrik Meister



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Monsterbud på vej

Arsenal-dansker vender hjem

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Afslører dansk toptræners millionløn

Afslører: Dolberg sat til salg

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Tysk VM-chok

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Tottenham henter Liverpool-profil

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’