ÅRHUS (Tipsbladet): Foråret har absolut ikke udviklet sig, som AGF og Uwe Rösler havde håbet.
Et lyspunkt er, at Röslers fyrtårn Frederik Tingager er i spil til en retur i Farum på fredag.
Men det batter naturligvis ikke det store efter 13 spillerunder, hvor kun AaB har hentet færre ligapoint i kalenderåret 2025.
Det gør ondt på AGF og i Århus, selv om man gør sit bedste for at holde humøret oppe.
Og det er logisk, at rygterne om Uwe Röslers fremtid er begyndt at sprede sig.
Tirsdag var det Bo Svensson, der blev nævnt på TV2 i Tirsdagstrænerne som et navn, der var sat i forbindelse på rygteplan med cheftræner-jobbet i AGF.
På Tipsbladets redaktion er andre navne ligeledes dukket op i de seneste par uger.
Det havde været mærkeligt, hvis der var helt stille omkring AGF efter fem nederlag på stribe.

Og det vel at mærke i en sæson, hvor AGF lagde ud som lyn og torden og var på førstepladsen halvvejs efter 15. spillerunde i november på bedre målscore end FCK og FCM.
Men for Uwe Rösler er det de to afsluttende kampe i ligaen, der tæller, mens han ikke gider bruge tid på rygterne om, at han skal skiftes ud.
– Du har været længe i branchen og ved, at jeg virkelig sætter pris på journalister, der ikke arbejder baseret på rygter, men som baserer deres arbejde på fakta og det, de ser og analyserer, siger Uwe Rösler efter AGF’s onsdagstræning, da han bliver spurgt til rygterne om hans fremtid.
– Hvis man kun går med rygter, så er det ikke noget, jeg vil bruge tid på. Jeg kan ikke påvirke rygter, jeg ved ikke, hvem det er, der taler eller hvad deres agenda er. Jeg taler med spillerne, jeg taler med lederne, men rygter [beskæftiger jeg mig ikke med], siger Uwe Rösler.
– Jeg føler det pres, at vi skal vinde den næste kamp.
Bestyrelsen får svarene først
AGF har haft svært, for ikke at sige helt umuligt, ved at spille 90 gode minutter i streg i samme kamp det meste af foråret.
I de sidste to kampe vil AGF-cheftræner Rösler se spillerne tage ansvar for deres egen og holdets præstation.
Præcis, ligesom Rösler tager ansvaret for resultaterne, der har været særdeles dårlige i slutspillet.
Men hvad der præcist er gået skævt og de dybe forklaringer vil Rösler først gå i dybden med, når sæsonen er færdigspillet.
– Jeg har ikke alle svarene nu. Jeg kan ikke svare på, hvad der skete i juli og august lige nu, selv om jeg har en god idé om det, fordi jeg tænker på fodbold 24/7. Jeg giver ikke jer svarene nu, for dem skal min bestyrelse have først, og så får I dem bagefter. Hvert år evaluerer jeg sammen med bestyrelsen, hvor de stiller mig spørgsmål. Og jeg kan ikke se nogen grund til, vi ikke gør det samme i år. Det er kronologien i det for mig, siger Uwe Rösler.

For AGF-cheftræneren er den nuværende periode og rammerne omkring den noget ganske andet end begyndelsen af sæsonen, hvor AGF var flyvende.
– Det er noget fuldstændig andet nu. Man skal vide, hvor vi er i sæsonen. Det er anderledes at spille i juli og august, end det er at spille en pokalfinale eller de sidste tre-fire kampe, hvor alt er på højkant i sæsonen. Der er et fuldstændig andet mindset i hele bygningen her nu, det er så meget lettere at spille i begyndelsen af sæsonen, hvor der ikke er nogen konsekvenser, mens man kan se konsekvensen af hver eneste kamp her i slutningen af sæsonen, siger Uwe Rösler.
– Det burde ikke være sådan, for der er tre point på spil i hver kamp, så vi burde lægge samme vægt på starten af sæsonen. Men det er naturligt, at fokus især er her på slutningen, hvor vi nærmer os målstregen, og folk helt forståeligt ser på de mulige slutresultater, siger AGF-cheftræneren.
Superliga-kampe mod FCN og Brøndby fylder
Onsdag trænede AGF på kunstgræs forud for en tur til Farum, der tegner svær efter fem nederlag på 1-3 i træk i Superligaen.
Og det er de næste to døgn, de to timer fredag aften og så den efterfølgende uge indtil slutfløjtet hjemme mod Brøndby, Rösler nu bruger sin tid på.
– Lige nu fokuserer jeg på det, hvor jeg kan gøre en forskel, og det er slutningen på sæsonen. Forberedelsen, at sørge for god energi, forhåbentlig den rigtige taktik, den rigtige holdudtagelse. Så har vi en lidt længere pause, før vi er klar til hjemmekampen mod Brøndby. Så samler jeg mine svar på, hvorfor sæsonen gik, som den gik. Men det gør jeg ikke nu, jeg vil ikke lave den endelige konklusion, for det er ikke den rette tid endnu, siger Uwe Rösler.
AGF har den femteplads, FC Nordsjælland lige nu ligger på, at spille om i de to sidste runder.
AGF er på 40 point og FCN 43.
Tredje- og fjerdepladsen er Randers FC og Brøndbys (48 point hver) at fordele, med mindre resultaterne flasker sig 100 procent for Farum-holdet.
Hvem har hovedansvaret for, at AGF misser Top 4 og dermed Europa?
0 Votes
AGF sluttede på 44 point sidste år efter at have vundet de to afsluttende kampe over FC København og Brøndby IF, mens man fik 51 point og et sæt bronzemedaljer i 2022/23-sæsonen.

TransferLIVE: Pep Biel har fremtiden på plads

FCK-retur droppet

FCK- og Brøndby-fans i masseslagsmål

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri

Brøndby-duo skal væk

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Giver grønt lys til stor transfer

Rekorddyr: ‘Jeg har prøvet det før i Aarhus’

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Det kan ende helt galt

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Vil af med Sory Kaba

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

FC København-handel er gået i hårdknude

Prøv det her: Nu kan du købe Superliga-spillere!

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Nu starter EM for kvinder – her er overblikket

Afvist af United

– Det virker bare lidt mærkeligt

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’

Henter Emil Riis

Hård AGF-afsked

Enighed – scorer kongeløn i Bayern München

‘Ukendt diamant’ til Real Madrid?

Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

De viser Brøndby og FCM i Europa

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv

Tour de France-optakt: Som Messi og Ronaldo

Manchester City ude efter dramatisk nederlag

Kongeklø til Den Gamle Dame

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund

Skandale! I har givet op, DBU

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Transferdrama: Manchester United har 15 dage

Fiasko: Holger Rune ude af Wimbledon

Jagter tidligere Superliga-stjerne

Brentford-boss: Jeg er så glad på hans vegne

Transfernyt: OB henter tysk angriber