Vejle har denne sommer haft stor udskiftning i truppen, og klubben har hentet flere prominente navne såsom Andrew Hjulsager, Mikkel Duelund, Christian Sørensen, Wahid Faghir og Lasse Nielsen, mens der er sagt farvel til blandt andre German Onugkha, Kristian Kirkegaard og Dimitrios Emmanoulidis.
Det kendetegner flere af de nye spillere, at de har kæmpet med enten skader eller spilletid, inden turen gik til Vejle Boldklub, men det tager manden bag tilgangene med ro.
Vejles sportsdirektør, Mikkel Hemmersam, er godt tilfreds med den nye trup forud for sæsonåbneren mod Randers søndag eftermiddag.
– Jeg synes, at vi står godt. Det har været en sommer, hvor vi har skiftet rigtig meget ud. Vi sagde farvel til mange spillere i slutningen af sidste sæson, og vi har bragt en del nye spillere ind.
– Det er altid et sats, når man køber en spiller, og det er ligemeget, om man hedder Real Madrid eller Vejle. Hvis alle de spillere, vi har hentet, spillede hver gang, så havde vi ikke haft nogen chance for at hente dem.
– Det er en velovervejet beregning i forhold til at få det bedst mulige hold. Vi plejer at være rigtig gode til at holde spillerne skadefri hos os. Derfor er vi gået med dem, som vi tror, at vi kan få det maksimale ud af, siger Hemmersam.
Har ingen bekymringer
Selv om han er glad for de nye spillere og tror, at de passer godt ind, ved han også, at det tager tid at styrke et kollektiv.
– Fodbold er et relationelt spil, så det tager nok lidt tid at få spillet alle brikkerne sammen i forhold til at blive rigtig kompetitiv, men jeg er ikke bekymret for de spillere, som vi har hentet.
– De skal nok præstere individuelt i Superligaen. Det er mere, hvordan vi står stærkest muligt som et kollektiv, siger han.
De fleste nye spillere er danske, mens eksempelvis det amerikanske nyindkøb Jonathan Amon fra Lyngby Boldklub har boet i Danmark i en årrække og kender Superligaen. Det er en helt bevidst strategi, fortæller Hemmersam.
– Det har været vigtigt for os at have en stærk skandinavisk base og et stærkt kollektiv. Det har været et stort fokusområde for os, og det kan man også se i rekrutteringen af de nye spillere, siger han.

Afrikansk blod til offensiven
Hemmersam har tidligere haft topposter i Anderlecht og FC Nordsjælland, og det kan være, at han har fundet inspiration hos sidstnævnte i løbet af sommerens transfervindue. Vejle har i hvert fald hentet Bismark Edjeodji, der er kommet til fra Ghana.
Han skal forsøge at følge i fodsporene på de succesfulde landsmænd Mohammed Kudus, Kamaldeen Sulemana og Ernest Nuamah, der alle har været en del af Right to Dream-akademiet og FC Nordsjælland.
– Vi har prøvet at sammensætte truppen med et par enkelte afrikanere, som vi har hentet for at få noget offensiv power, siger Mikkel Hemmersam.
Foruden de mange nye spillere har Vejle også fået ny cheftræner, da Ivan Prelec er tilbage i klubben, efter han sagde sin stilling op i september sidste år.
Vejle åbner Superligaen i egen hule søndag klokken 14, hvor Randers FC kommer på besøg i Nørreskoven.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Det sker i dag eller i morgen
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Spændende melding
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
OPTAKT