Vejle henter rutineret angriber

Vejle skal i foråret kæmpe for at undgå nedrykning fra Superligaen. Det skal Anders K. Jacobsen hjælpe med.



Som næstsidst i Superligaen ved vinterpausen venter der Vejle Boldklub en kamp for overlevelse i forårssæsonen. Til den kamp har klubben fra Nørreskoven nu oprustet på angrebspositionerne.

Vejle har lejet den erfarne angriber Anders K. Jacobsen for resten af sæsonen i AC Horsens. Det meddeler Vejle på sin hjemmeside.

Den 34-årige angriber står noteret for 9 mål i 18 kampe for Horsens i indeværende sæson. Det gør ham til holdets topscorer, men Horsens må nu finde sine scoringer fra en anden fod.

– I løbet af efteråret har vi periodevist savnet alternativer i angrebet, især centralt, hvor German Onugkha har skullet påtage sig et stort ansvar, hvilket han med sine syv ligamål har gjort meget tilfredsstillende, siger Vejle-sportschef Marius Adrian Nicolae til klubbens hjemmeside.

– Tilføjelsen af Anders K. Jacobsen giver os altså flere muligheder i offensiven og tilfører holdet vigtig erfaring til et afgørende forår. Det er en proven goalscorer, vi har fået på holdet, og det er min overbevisning, at han vil kunne gøre en forskel med det samme.

Anders K. Jacobsen var ungdomsspiller i OB og fik også sin superligadebut for den fynske klub. Siden har han dog været godt rundt på det danske landkort.

Allerede i 2008 var han på et lejeophold i Vejle, inden det fra Odense gik videre til Næstved, Næsby, Fredericia, AaB, OB igen, Sønderjyske og senest Horsens.

Han har stor erfaring fra både Superligaen og 1. division. Det er gennem tiden blevet til mere end 60 mål på superliganiveau for angriberen.

Vejle har hentet 14 point i sæsonens første 17 kampe. Det er syv mere end bundproppen Hvidovre og to færre end Randers FC, der ligger lige foran.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Aarhus eksploderer – vi er mestre!



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus