Vejle tæt på overlevelse efter vital sejr

Stopperen Stefan Velkov blev matchvinder, da bravt kæmpende Vejle hentede en vigtig 1-0-sejr i Viborg.



Vejle Boldklub kan selv afgøre, om holdet skal have en ny sæson i Superligaen, og måske bliver redningen allerede sikret senere søndag.

Det står klart efter en meget vigtig 1-0-sejr over Viborg FF på udebane i nedrykningsspillet søndag eftermiddag.

Det bulgarske stopper Stefan Velkov blev matchvinder i første halvlegs overtid efter et hjørnespark i en kamp, som værterne i høj grad dominerede – uden dog ligefrem at vade i chancer mod et bravt forsvarende udehold.

Med resultatet og AaB’s nederlag til Silkeborg kan Vejle blive reddet senere søndag, hvis Lyngby taber til Sønderjyske. I modsatte fald kan holdet fra Nørreskoven reddede sig lørdag.

Her har Vejle besøg af Sønderjyske og redder sig med en sejr, uanset Lyngbys resultat mod AaB.

Viborg gæster Silkeborg, men kan uanset resultatet ikke længere nå syvendepladsen og en playoffkamp om en plads Conference League-kvalifikationen.

Ottendepladsen rækker dog til en playoffkamp mod mesterskabsspillets nummer tre, hvis Silkeborg slår FC København i pokalfinalen.

Især i slutfasen forsvarede Vejle sig forbilledligt og holdt de desperate værter fra store chancer.

Viborg satte sig rent spillemæssigt søndag tungt på opgøret mod Vejle fra første fløjt.

Men gæsterne var alligevel fint i stand til at skabe spredte muligheder ved at stå kompakt og lavt for at forsvare sig og satse på omstillinger.

Angriberen German Onugkha kom frem til et par af de største i første halvleg, men den FC København-ejede russer manglede den skarphed, som han åbnede foråret med.

I den anden ende var det Asger Beck, der kom frem til mest før pausen, men den unge midtbanespiller havde ikke sigtekornet rettet ind på gæsternes bur, og anfører Sebastian Grønning blev blokeret, da han fik en stor mulighed.

Det lignede en nulløsning efter de første 45 minutter, men i tillægstiden timede Vejle-stopperen Stefan Velkov et indløb perfekt og pandede Christian Gammelgaards hjørnespark i nettet.

Viborg var presset frem i anden halvleg, og efter et i stigende grad tungere tryk mod Vejle-buret brændte det for alvor på midtvejs efter et hjørnespark, men en desperat blokering af Thomas Gundelund og keeper Igor Vekic ragede kastanjerne ud af ilden.

I perioder af anden halvleg var Vejles felt belejret, men Viborg ledte forgæves efter åbninger, og idéerne blev færre for færre, efterhånden som slutfløjtet nærmede sig.

Viborg smed det hele frem i slutminutterne, med led sit første nederlag i nedrykningsspillet og siden 24. februar.

/ritzau/






LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Brøndby-handel er kollapset

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

FC København jagter Neestrup-erstatning

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Danmark – Nordmakedonien

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Philip Billing tabte kæben

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

– Det er Neestrups tre største fejl

– Vi håber men skal ikke regne med det!



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Helt på røven over Victor Froholdt

Av, FCK! Her er de værst af alle

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Nu flytter anfører til Danmark

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Kæmpe nyhed i udlandet



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Riemer melder stjerne klar

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Klar besked til danske debutanter

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Divisionsforeningen med markant udmelding

I chok over Steve Cooper-historie

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne