Vejle-træner klapper sig selv på skulderen

Ivan Prelec har i sin tid som Vejle-træner skabt et defensivt fundament, som har betydet flere clean sheets.



Fredag sikrede Vejle sig tre vitale point i bundstriden, da holdet dybt inde i overtiden scorede det afgørende mål til slutresultatet 1-0 mod bundproppen Sønderjyske.

Vejles kroatiske træner, Ivan Prelec, har nu stået i spidsen for mandskabet i lidt mere end en måned.

Han fremhæver den bageste del af banen, som et punkt hvor holdet har forbedret sig markant.

– Siden jeg tiltrådte som træner, synes jeg først og fremmest, at vi har forbedret os defensivt. Det første jeg talte med truppen om, da jeg kom til Vejle, var, at vi var det hold i Superligaen, der lukker flest mål ind.

– Derfor skulle den defensive base sikres. Og det synes jeg faktisk, at vi har gjort. I flere kampe med mig som træner har vi undgået at indkassere mål, og modstanderen skaber ikke længere ligeså mange chancer imod os, siger Ivan Prelec.

Vejle under under kroatens ledelse holdt sit bur rent i fire af seks kampe. Forinden havde Vejle blot lavet 2 clean sheets i 21 kampe.

Den 34-årige træner ser også fremskridt offensivt.

– Vi spiller ikke længere med lange bolde og slås for andenbolde. Nu skaber vi også chancer langs jorden, siger kroaten.

Vejles offensivspiller Arbnor Mucolli synes også, at Ivan Prelec har bidraget positivt til holdet efter fyringen af Peter Sørensen i marts.

– Ivan har tilført holdet ny energi. Det er typisk, det der sker, når man får en ny træner.

– Jeg har en stor tro på truppen som gruppe og vores stab omkring. Den er jeg rigtig glad for at være en del af, siger den 22-årige danskalbaner.

Denne tro og Vejles sejr over Sønderjyske spiller også ind på Arbnor Mucollis tro på at overleve i landets bedste række.

– Jeg tror rigtig meget på, at vi overlever i Superligaen. Vi må håbe på, at Nordsjælland dummer sig.

I Sønderjyske-lejren var stemningen anderledes nedtrykt.

– Den sene scoring gør ekstremt ondt. Jeg synes faktisk, vi skaber mulighederne for at afgøre kampen, men vi lykkedes ikke med det, siger Sønderjyskes forsvarsspiller Stefan Gartenmann.

Han ser overlevelseschancerne i Superliga som meget små for Sønderjyske.

– Det ser ekstremt svært ud. Der skal et lille mirakel til, hvis vi skal overleve i Superligaen, siger den 25-årige forsvarsspiller.

Sønderjyske og Vejle tørner i næste spillerunde af Superligaens nedrykningsspil også sammen. Denne gang på Vejle Stadion den 1. maj i Nørreskoven.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Stor hyldest af Mike Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen