Lyngby Boldklubs superligaeksistens er hårdt truet før de sidste to spillerunder, og klubben kan ikke længere selv afgøre, om den står på fodbold i landets bedste række efter sommerferien.
Klubben befinder sig i den besynderlige situation, hvor seks point kan vise sig ikke at være nok til overlevelse, hvis Vejle gør rent bord – men i et andet scenarie kan et sølle point i næste uge mod AaB sikre overlevelse.
Cheftræner Morten Karlsen fastslår, at klubben stiler efter fuld plade, for holdet er bedst, når der skal jagtes mest muligt, mener han.
– Vi ved, at vi nok skal have seks point. Det er i hvert fald vores tilgang. Det er i Vejles egne hænder nu, men vi kan ikke bruge så meget tid på at spekulere i deres resultater, vi kan kun gå ud og påvirke vores egne, siger Karlsen og bemærker, at scenariet trods alt er bedre end i vinterpausen:
– Da vi startede op 5. januar, var selve missionen, at vi skulle jagte, for vi var syv point bagefter. Nu er vi et point under stregen, så i den kontekst er der ikke ændret så meget, efter at vi tabte til Vejle i mandags.
– Jeg har lært, at det her hold oftest er bedst med ryggen mod muren. Vi er blevet bedre i kampe, når vi er kommet bagud, og vi blev bedre i en periode, hvor vi hang efter i tabellen. Så på den måde er jeg forholdsvis fortrøstningsfuld før de sidste kampe, siger Lyngby-træneren.
De seneste to sæsoner har Lyngby undervejs befundet sig i store problemer, men klaret frisag til sidst.
Dengang var Morten Karlsen ikke en del af klubben, men han kan mærke på en lang række spillere og stabsmedlemmer, at de er helt rolige, selv om en mulig degradering hænger over deres hoveder.
– Der er en genkendelighed ved at have været i situationen før, og den genkendelighed avler ro. Vi er i en tilspidset situation, men jeg er helt sikker på, at vi kan håndtere det pres, der er på os, siger Morten Karlsen.
Den samme ro mærker angriberen Jesper Cornelius. Han skiftede til Lyngby før forårssæsonen og har ikke tidligere kæmpet mod nedrykningsspøgelser i Superligaen.
– Man kan bestemt godt mærke, at der er mange spillere, som har prøvet det før. Det er dejligt at kunne læne sig op ad dem, når man som jeg står i den her situation for første gang, for de har virkelig en behagelig ro omkring det.
– Selv efter vi tabte til Vejle i mandags, var vi hurtigt videre, og smilene blev fundet frem. Vi er gode til ikke at blive suget ind i uhensigtsmæssige tankespiraler, for vi fokuserer i stedet på, hvad vi kan gøre noget ved i den næste kamp, siger Cornelius.
Når holdet søndag løber på banen i Haderslev, ved Lyngby-spillerne, hvordan rivalerne AaB og Vejle har gjort det. Men deres resultater ændrer ikke Lyngbys tilgang, fastslår Morten Karlsen.
Sønderjyske har allerede indfriet sæsonmålet og sikret sig overlevelse. Derfor skal man kunne se en tydelig forskel på, hvor meget de to hold har på spil, siger Lyngby-træneren.
– Vi skal være helt parate, og så skal vi bringe en energi, hvor man tydeligt kan se, at der står mere på spil for os end dem. Det skal være “kniven for struben-mentalitet”, og selv om det lyder som en floskel, så skal vi jo vise, at vi vil kæmpe, til blodet sprøjter, lyder Karlsens opskrift på en sejr søndag.
Lyngby har holdt weekend i Jylland. Lørdag trænede holdet i Fredericia.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’