BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Brøndby IF og Frederik Birk kunne dårligt nok have drømt om en bedre aften.
Vikartræneren vovede pelsen og skiftede formation, hvorefter det blå-gule mandskab kørte AGF ud af banen og vandt med hele 4-2 efter at have været foran 4-0 efter 78 minutter.
Men imponeret? Nej, det vil Frederik Birk alligevel ikke sige, at han er.
– Det tror jeg faktisk ikke, at jeg er, for jeg ved, hvor gode de er de her drenge. Hvor var det dejligt at se det blive rullet ud. Som en gammel selvudnævnt forsvarsminister på det her fodboldhold er jeg træt af, at vi indkasserer to mål.
– Det ville jeg gerne have været foruden. Jeg havde lyst til at vinde 4-0, men vi fik det rullet ud, havde intensitet og vist det rette Brøndby-udtryk, siger en glad Frederik Birk til Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen.
Som nævnt havde han valgt at gå væk fra 3-4-3-systemet, Brøndby har brugt de seneste år, og over i en 4-3-3. Derudover skiftede han ud på hele seks pladser – blandt andet røg nogle af efterårets bedste, Clement Bischoff og Jordi Vanlerberghe, på bænken.
– Det, der sker, når en træner går ud og en ny træner kommer til, er, at det der whiteboard derinde bliver renset, og nogle spillere begynder at vise, at de gerne ville ind. Nogle af dem, som Jesper måske ikke havde kigget sål meget efter. Og der var da flere af dem, jeg havde valgt i dag, som spiste os, siger Frederik Birk om de mange udskiftninger.
Hvem tænker du specielt?
– Jeg vil ikke fremhæve nogle, og jeg vil tillade mig at sige, at kollektivet leverede. Men vi har haft nogle spillere, der har været ude med skader, som spillede og kørte fuld hammer i 95 minutter.
Marko Divkovic?
– Vi taler Divkovic, vi taler Frederik Alves. Det var topimponerende.
Er du ikke også imponeret over Noah Nartey?
– Jo, Noah spiller top, men vi ved, hvor dygtig han er for fanden! Jeg havde lavet en ny struktur, som spillerne skulle finde ind i, og det skulle Noah også, men for fanden hvor fyldte de det godt ud. Det gav også store problemer til deres tremandsmidtbane, at vi lagde den kasse derinde med to angribere, som bandt på deres sidestoppede. Noah fik præcis den plads, han skulle bruge,
Nu snakker vi om et formationsskifte og mange ændringer. Hvordan har spillerne været at arbejde med?
– Der er ingen tvivl om, at jeg tog et sats, fordi det nemme havde været at blive i den formation, vi havde, så vi havde et fundament at stå på. Jeg gik mig en tur på 20 minutter, mens jeg ventede på nogle pizzaer, og så mærkede jeg efter, og det rimer på Frederik Birk det her. Tiden var det eneste, der gjorde, at jeg overvejede ikke at gå med det, men spillerne har været topmotiverede og har virkelig leveret på træningsbanen, og det gør også, at vi leverer på banen i dag.
Frederik Birk påpeger, at meget af søndagens kamp var eksempler på, hvordan han gerne vil spille fodbold, og han fremhæver særligt, hvordan Brøndby fik spillet direkte med angriberne.
Brøndby vandt som bekendt 4-2 og er klar til semifinalerne i pokalturneringen.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER