Missede sejren mod Brøndby: Anføreren irriteret

Viborg-anfører Jeppe Grønning irriterer sig over brudt sejrsstime på hjemmebane efter nulløsning mod Brøndby.



Fem sejre på hjemmebane ud af fem mulige var realiteten for Viborg FF, inden holdet stødte sammen med formsvage Brøndby IF i Superligaens tiende spillerunde.

Det blev en målløs affære, hvilket irriterer Viborg-anfører Jeppe Grønning, da holdets stime af sejre på hjemmebane dermed blev brudt.

– Vi er rigtig irriterede over, at vi ikke kunne tage endnu en hjemmebanesejr. Jeg mener, at vi var det bedste hold på banen, siger Jeppe Grønning.

Kampen mod Brøndby bølgede flere gange frem og tilbage, men der var ingen af de to hold, der formåede at skabe chancer, der var farlige nok til at sikre en sejr.

Trods irritationen over det ene point, så var anføreren glad for, at holdet formåede at lukke ned for Brøndbys angreb.

– Tidligere på sæsonen har vi tabt nogle kampe på åndssvage mål, selv om vi var det bedste hold på banen. Derfor er jeg glad for, at vi holdt nullet mod Brøndby, siger Jeppe Grønning.

Viborg-træner Jacob Friis kan sagtens forstå spillernes frustration over kun at gå fra banen med et enkelt point.

– Jeg kan godt følge spillerne, og det siger vel også lidt om vores præstation. Der er noget kvalitet i, at vi ikke lukkede mål ind, men flere gange var det stolpe ud i stedet for stolpe ind.

– Vi formåede at tvinge Brøndbys målmand til redninger, og vi holdt deres spillere fra fadet den anden vej, siger Jacob Friis.

I den anden lejr står Brøndby-træner Niels Frederiksen med nogle af de samme frustrationer.

En kamp uden mål gør, at det kun er holdets defensive præstation, han har roser til overs for.

– Vi er ikke tilfredse med et enkelt point, selv om det vel er et fair resultat. Det var en halvdårlig fodboldkamp med alt for lav kvalitet på bolden.

– Der blev skabt meget få åbne målchancer, og jeg er egentlig tilfreds med vores defensiv. Der var dog for mange spillere på vores hold, der ramte et niveau under det, vi forventede, siger Niels Frederiksen.

Holdene får rig mulighed til at træne skud foran mål, da der nu venter en landskampspause, inden bolden ruller i Superligaen igen.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

LIVE: FC København – FC Midtjylland

Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Dansk klub henter Nicolai Larsen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?