David Nielsen blev ved afslutningen af sidste sæson fyret i AGF, og det var i første omgang med udsigt til, at han skulle have en pause på et års tid. Men sådan bliver det ikke, hvis det står til træneren.
Det fortæller han i et interview med Eurosport, hvor han melder sig klar til at gå i gang med trænergerningen igen og trækker ambitionen om et års pause tilbage.
– Det startede med at være et år, men det er det jo ikke. Det kan man jo godt mærke. Det er jo ikke nogen hemmelighed, at jeg ikke har levet et helt almindeligt liv. Jeg er ikke et helt almindeligt menneske, det er jeg godt klar over, siger David Nielsen og fortsætter.
– Det er ikke sundt for mig at gå og ikke lavet noget i lange perioder. Der skal være noget. Det er svært ikke at skulle i krig hver uge. Det er alt det, man er og kan. Det er det, som det handler om, lyder det fra den tidligere AGF-træner.
Han husker desuden tilbage på den første tid efter afskeden med Aarhus-klubben, hvor det til at starte med bare var som normalt, da der kom en ferie på en tre ugers tid, hvor han alligevel ikke skulle arbejde.
Men da de var ovre kunne han hurtigt se, at han blev rastløs.
– Så begynder de andre hold at træne, og der var uge 29 i Skagen (festugen red.), og jeg skal da ikke sidde her og lyve og sige, at det ikke var fedt at sidde der med Bjarne-træben, og det var verdensklasse, fortæller han.
– Så er det ovre, og så begynder ens børn og kone med at arbejde, og så sidder man derhjemme med en hund, og så er alle andre i gang med at spille fodboldkampe. Det duer ikke. Det duer simpelthen ikke, forklarer David Nielsen.
Der har allerede været trænerfyringer i Superligaen i denne sæson, hvor David Nielsen ikke har været udpeget som erstatning. Han bliver dog nævnt som en mulighed i en af de klubber, som ikke har fyret i denne sæson. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
LIVE: FC København – FC Midtjylland
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
