Vil ikke tale transfer: Kun Brøndby og FCM fylder

Der er interesse for Simen Nordli fra udlandet, men det er ikke noget, Randers-profilen vil bruge energi på i en slutspurt i grundspillet.



RANDERS (Tipsbladet): Simen Nordli har haft en fremragende sæson i Randers og er toer på topscorerlisten, selv om han ikke fik scoret i kampen mod AGF fredag aften.

Randrusianerne var ikke glade efter kampen, hvor der ikke var meget forståelse for, at man ikke havde fået et straffespark i slutfasen.

To point til havde gjort en verden til forskel for Randers, der nu skal vente i ti dage, før man møder Brøndby IF.

– Vi er selvfølgelig skuffede. Jeg synes, vi har de bedste ideer og fighter godt. Det er skuffende, at vi ikke formår at tage de tre point, siger Simen Nordli til Tipsbladet.

– Der var en kæmpe ramme omkring kampen. Det var en virkelig god stemning, og vi skulle have hentet de tre point i dag. Men jeg synes, det var en god præstation, og vi var det klart bedste hold i dag.

Tipsbladet fortalte i timerne før kampen, at norske Molde følger Randers-profilen tæt, og at der også er interesse fra USA.

Den diskussion har Superligaens vice-topscorer intet ønske om at gå ind i nu.

– Det er ikke noget, jeg ønsker at kommentere. Jeg er optaget af kampen, og som jeg har sagt tidligere, er jeg rigtig glad for at være her. Vi har et rigtig godt hold, og jeg ønsker at kæmpe videre med holdet, siger Simen Nordli.

– De kampe er mit eneste fokus lige nu. Vi skal levere et par gode præstationer, så vi kommer med ind i Top 6, siger Randers-profilen.

Det er to særdeles besværlige kampe, der venter Randers, men det er de 180 minutter mod Brøndby og FCM, der betyder noget for Simen Nordli nu.

– Vi har stadig to kampe tilbage at tage point i, men vi skulle jo gerne have haft de tre point i dag og i sidste uge. Specielt i dag, når vi er det klart bedste hold. Så er det skuffende, at det ender sådan.

– Vi spillede to jævnbyrdige kampe mod dem i efteråret, især mod FC Midtjylland, hvor vi var det bedste hold. Vi har ikke vundet så ofte, som vi gerne vil, og vi har ikke vundet ude over Midtjylland i lang tid. Det er svære kampe, men det er tæt sportsligt, så de kampe kan gå begge veje, siger Simen Nordli.

Simen Nordli kom til Randers fra Aalesund i begyndelsen af 2023.

Randers-lejren var træt af det manglende straffespark mod AGF – læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Superliga-retur?

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Slår transferrekord for Superliga-angriber

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Peter Graulund med hård Superliga-dom

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Han er ny landstræner for Italien

Sætter klar målsætning

Diant Ramaj skal videre

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

FCK misser landsholdsspiller

Åbner for Kasper Dolberg-bombe



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer