RANDERS (Tipsbladet): Simen Nordli har haft en fremragende sæson i Randers og er toer på topscorerlisten, selv om han ikke fik scoret i kampen mod AGF fredag aften.
Randrusianerne var ikke glade efter kampen, hvor der ikke var meget forståelse for, at man ikke havde fået et straffespark i slutfasen.
To point til havde gjort en verden til forskel for Randers, der nu skal vente i ti dage, før man møder Brøndby IF.
– Vi er selvfølgelig skuffede. Jeg synes, vi har de bedste ideer og fighter godt. Det er skuffende, at vi ikke formår at tage de tre point, siger Simen Nordli til Tipsbladet.
– Der var en kæmpe ramme omkring kampen. Det var en virkelig god stemning, og vi skulle have hentet de tre point i dag. Men jeg synes, det var en god præstation, og vi var det klart bedste hold i dag.
Tipsbladet fortalte i timerne før kampen, at norske Molde følger Randers-profilen tæt, og at der også er interesse fra USA.
Den diskussion har Superligaens vice-topscorer intet ønske om at gå ind i nu.
– Det er ikke noget, jeg ønsker at kommentere. Jeg er optaget af kampen, og som jeg har sagt tidligere, er jeg rigtig glad for at være her. Vi har et rigtig godt hold, og jeg ønsker at kæmpe videre med holdet, siger Simen Nordli.

– De kampe er mit eneste fokus lige nu. Vi skal levere et par gode præstationer, så vi kommer med ind i Top 6, siger Randers-profilen.
Det er to særdeles besværlige kampe, der venter Randers, men det er de 180 minutter mod Brøndby og FCM, der betyder noget for Simen Nordli nu.
– Vi har stadig to kampe tilbage at tage point i, men vi skulle jo gerne have haft de tre point i dag og i sidste uge. Specielt i dag, når vi er det klart bedste hold. Så er det skuffende, at det ender sådan.
– Vi spillede to jævnbyrdige kampe mod dem i efteråret, især mod FC Midtjylland, hvor vi var det bedste hold. Vi har ikke vundet så ofte, som vi gerne vil, og vi har ikke vundet ude over Midtjylland i lang tid. Det er svære kampe, men det er tæt sportsligt, så de kampe kan gå begge veje, siger Simen Nordli.
Simen Nordli kom til Randers fra Aalesund i begyndelsen af 2023.
Randers-lejren var træt af det manglende straffespark mod AGF – læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
Skifter til Rangers
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
OPTAKT