RANDERS (Tipsbladet): Simen Nordli har haft en fremragende sæson i Randers og er toer på topscorerlisten, selv om han ikke fik scoret i kampen mod AGF fredag aften.
Randrusianerne var ikke glade efter kampen, hvor der ikke var meget forståelse for, at man ikke havde fået et straffespark i slutfasen.
To point til havde gjort en verden til forskel for Randers, der nu skal vente i ti dage, før man møder Brøndby IF.
– Vi er selvfølgelig skuffede. Jeg synes, vi har de bedste ideer og fighter godt. Det er skuffende, at vi ikke formår at tage de tre point, siger Simen Nordli til Tipsbladet.
– Der var en kæmpe ramme omkring kampen. Det var en virkelig god stemning, og vi skulle have hentet de tre point i dag. Men jeg synes, det var en god præstation, og vi var det klart bedste hold i dag.
Tipsbladet fortalte i timerne før kampen, at norske Molde følger Randers-profilen tæt, og at der også er interesse fra USA.
Den diskussion har Superligaens vice-topscorer intet ønske om at gå ind i nu.
– Det er ikke noget, jeg ønsker at kommentere. Jeg er optaget af kampen, og som jeg har sagt tidligere, er jeg rigtig glad for at være her. Vi har et rigtig godt hold, og jeg ønsker at kæmpe videre med holdet, siger Simen Nordli.

– De kampe er mit eneste fokus lige nu. Vi skal levere et par gode præstationer, så vi kommer med ind i Top 6, siger Randers-profilen.
Det er to særdeles besværlige kampe, der venter Randers, men det er de 180 minutter mod Brøndby og FCM, der betyder noget for Simen Nordli nu.
– Vi har stadig to kampe tilbage at tage point i, men vi skulle jo gerne have haft de tre point i dag og i sidste uge. Specielt i dag, når vi er det klart bedste hold. Så er det skuffende, at det ender sådan.
– Vi spillede to jævnbyrdige kampe mod dem i efteråret, især mod FC Midtjylland, hvor vi var det bedste hold. Vi har ikke vundet så ofte, som vi gerne vil, og vi har ikke vundet ude over Midtjylland i lang tid. Det er svære kampe, men det er tæt sportsligt, så de kampe kan gå begge veje, siger Simen Nordli.
Simen Nordli kom til Randers fra Aalesund i begyndelsen af 2023.
Randers-lejren var træt af det manglende straffespark mod AGF – læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Han ligner deres nye cheftræner
Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
INTERVIEW
Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
NYHEDER
Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
TRANSFERPLANEN