Vil ikke tale transfer: Kun Brøndby og FCM fylder

Der er interesse for Simen Nordli fra udlandet, men det er ikke noget, Randers-profilen vil bruge energi på i en slutspurt i grundspillet.



RANDERS (Tipsbladet): Simen Nordli har haft en fremragende sæson i Randers og er toer på topscorerlisten, selv om han ikke fik scoret i kampen mod AGF fredag aften.

Randrusianerne var ikke glade efter kampen, hvor der ikke var meget forståelse for, at man ikke havde fået et straffespark i slutfasen.

To point til havde gjort en verden til forskel for Randers, der nu skal vente i ti dage, før man møder Brøndby IF.

– Vi er selvfølgelig skuffede. Jeg synes, vi har de bedste ideer og fighter godt. Det er skuffende, at vi ikke formår at tage de tre point, siger Simen Nordli til Tipsbladet.

– Der var en kæmpe ramme omkring kampen. Det var en virkelig god stemning, og vi skulle have hentet de tre point i dag. Men jeg synes, det var en god præstation, og vi var det klart bedste hold i dag.

Tipsbladet fortalte i timerne før kampen, at norske Molde følger Randers-profilen tæt, og at der også er interesse fra USA.

Den diskussion har Superligaens vice-topscorer intet ønske om at gå ind i nu.

– Det er ikke noget, jeg ønsker at kommentere. Jeg er optaget af kampen, og som jeg har sagt tidligere, er jeg rigtig glad for at være her. Vi har et rigtig godt hold, og jeg ønsker at kæmpe videre med holdet, siger Simen Nordli.

– De kampe er mit eneste fokus lige nu. Vi skal levere et par gode præstationer, så vi kommer med ind i Top 6, siger Randers-profilen.

Det er to særdeles besværlige kampe, der venter Randers, men det er de 180 minutter mod Brøndby og FCM, der betyder noget for Simen Nordli nu.

– Vi har stadig to kampe tilbage at tage point i, men vi skulle jo gerne have haft de tre point i dag og i sidste uge. Specielt i dag, når vi er det klart bedste hold. Så er det skuffende, at det ender sådan.

– Vi spillede to jævnbyrdige kampe mod dem i efteråret, især mod FC Midtjylland, hvor vi var det bedste hold. Vi har ikke vundet så ofte, som vi gerne vil, og vi har ikke vundet ude over Midtjylland i lang tid. Det er svære kampe, men det er tæt sportsligt, så de kampe kan gå begge veje, siger Simen Nordli.

Simen Nordli kom til Randers fra Aalesund i begyndelsen af 2023.

Randers-lejren var træt af det manglende straffespark mod AGF – læs mere om det her.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

De vil have Martin Braithwaite

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Brøndby IF – Randers FC

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

FC Midtjylland – FC København

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Spændende OB-nyhed

AGF – OB

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Silkeborg IF – Viborg FF

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Medier fælder hård dom

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Ramt af pointstraf

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

– Jeg tror de vinder Superligaen

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Ikke set i 30 år

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

“De havde det bedste transfervindue”

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

‘De går amok!’

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Hylder Nartey efter magisk debut

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!