RANDERS (Tipsbladet): Simen Nordli har haft en fremragende sæson i Randers og er toer på topscorerlisten, selv om han ikke fik scoret i kampen mod AGF fredag aften.
Randrusianerne var ikke glade efter kampen, hvor der ikke var meget forståelse for, at man ikke havde fået et straffespark i slutfasen.
To point til havde gjort en verden til forskel for Randers, der nu skal vente i ti dage, før man møder Brøndby IF.
– Vi er selvfølgelig skuffede. Jeg synes, vi har de bedste ideer og fighter godt. Det er skuffende, at vi ikke formår at tage de tre point, siger Simen Nordli til Tipsbladet.
– Der var en kæmpe ramme omkring kampen. Det var en virkelig god stemning, og vi skulle have hentet de tre point i dag. Men jeg synes, det var en god præstation, og vi var det klart bedste hold i dag.
Tipsbladet fortalte i timerne før kampen, at norske Molde følger Randers-profilen tæt, og at der også er interesse fra USA.
Den diskussion har Superligaens vice-topscorer intet ønske om at gå ind i nu.
– Det er ikke noget, jeg ønsker at kommentere. Jeg er optaget af kampen, og som jeg har sagt tidligere, er jeg rigtig glad for at være her. Vi har et rigtig godt hold, og jeg ønsker at kæmpe videre med holdet, siger Simen Nordli.

– De kampe er mit eneste fokus lige nu. Vi skal levere et par gode præstationer, så vi kommer med ind i Top 6, siger Randers-profilen.
Det er to særdeles besværlige kampe, der venter Randers, men det er de 180 minutter mod Brøndby og FCM, der betyder noget for Simen Nordli nu.
– Vi har stadig to kampe tilbage at tage point i, men vi skulle jo gerne have haft de tre point i dag og i sidste uge. Specielt i dag, når vi er det klart bedste hold. Så er det skuffende, at det ender sådan.
– Vi spillede to jævnbyrdige kampe mod dem i efteråret, især mod FC Midtjylland, hvor vi var det bedste hold. Vi har ikke vundet så ofte, som vi gerne vil, og vi har ikke vundet ude over Midtjylland i lang tid. Det er svære kampe, men det er tæt sportsligt, så de kampe kan gå begge veje, siger Simen Nordli.
Simen Nordli kom til Randers fra Aalesund i begyndelsen af 2023.
Randers-lejren var træt af det manglende straffespark mod AGF – læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
NYHEDER
David Nielsen: Hold øje med ham her til VM!
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
OPTAKT
Canada – Marokko
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Kæmpebud på 16-årig
NYHEDER