Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Tipsbladet zoomer ind på AGF's comebacksejr over OB.



AGF – OB 2-1 (0-1)

0-1, Noah Ganaus (10.)
1-1, Frederik Emmery (86.)
2-1, Janni Serra (89.)

Kampens bedste

AGF

Selvom det længe lignede et pointtab mod OB, var AGF faktisk storspillende i kampen. Gift Links var som så ofte før i hopla på wingbacken – både i højre og venstre side – og spillede selvfølgelig også en hovedrolle i udligningen og sejrsmålet kort før tid. Men også Magnus Knudsen knoklede og knoklede i sin comebackkamp i Aarhus, og nordmanden kan være en virkelig spændnede tilføjelse til AGF.

Dog må vi vælge at fremhæve den indskiftede Frederik Emmery og Janni Serra mest. Der har været meget snak om AGF’s manglende bredde, og at det kan blive en ulempe i guldkampen – men i dagens kamp var det altså indskifterne, der reddede dagen for AGF. Det kan man kalde et ordentligt hold kæft-bolsje til dem, der har tvivlet på reserverne!

OB

Der er faktisk en hel del OB’ere, der fortjener at blive rost, selvom det gik galt til sidst. Noah Ganaus fortsatte således, hvor han slap i efteråret, og kom på tavlen med et rigtig flot hovedstødsmål, mens han også knoklede og knoklede – ikke mindst defensivt, hvor han stod for en god clearing på stregen. I den anden ende af banen var der stærke præstationer fra defensivspillere som Viljar Myhra, Julius Berthel Askou og Adam Sørensen – men Noah Ganaus får prisen OB’s bedste. Det var dog ikke nok til point.

Kampens værste

Det er formentlig hårdt at give den til Patrick Mortensen, men AGF-bomberen vil være meget skuffet over, at han ikke kom på tavlen i mandagens opgør. I første halvleg havde han en kæmpe chance, hvor han dog ikke fik ordentligt ram på afslutningen, som blev taget af en fantomredning af Viljar Myhra i OB-kassen. Og også i anden halvleg kom Patrick Mortensen til en stor chance. Det var ikke hans dag. 

Generelt manglede Jakob Poulsens mandskab i lang tid skarphed i premieren. Heldigvis for dem dukkede Frederik Emmery og Janni Serra op og reddede dagenmeget karakteristisk for en guldkandidat.

Kampens detalje

Der var drama for alle pengene på Ceres Park Vejlby mandag aften. Der var et klassemål fra Noah Ganaus, vilde redninger i begge ender, flere straffeappeller, et gult kort til Alexander Zorniger, et sent comeback og en masse chancer og hårde dueller.

Underholdningen var i top i den udskudte premierekamp, der velsagtens var åbningsrundens mest seværdige!





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Zorniger fremhæver transfervindue

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Spændende melding

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Tyskland – Paraguay

Brasilien – Japan

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De vil have Gaaei – her er prisen

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Transferbombe på vej

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!